Nem engedték röpködni Blairt

Tony Blair szeretett volna úgy röpködni, mint az amerikai elnök, de riválisa megakadályozta a költséges ötlet megvalósítását – írja a Focus. A Bundesbank uniós szankciókat követel Németországgal szemben – cikkez a Der Spiegel. Egy, a demokráciáról szóló könyv elutasítása miatt kirobbant botránnyal foglalkozik a Neue Zürcher Zeitung.

2005. 11. 22. 8:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin a modern baloldal egyik meghatározó problémájáról tudósít. Tony Blair szeretett volna úgy röpködni, mint az amerikai elnök, szerette volna, ha állandóan útra készen egy, a híres „Air Force One-hoz“ hasonló gép várt volna utasára.

A pénzügyminiszter, Gordon Brown azonban, aki pártján belül Blair legnagyobb riválisának számít, megakadályozta a költséges ötlet megvalósítását. Brown kijelentette, hogy a költségvetésben nincs elegendő pénz egy „Blair Force One“ megvásárlására – jelentette a megbízhatónak tartott Times.

A miniszterelnök hivatalos útjain eddig a királyi légierő gépeit használta, a RAF azonban nem rendelkezik nagy hatótávolságú repülőgépekkel. Ezért a lap értesülései szerint az elmúlt egy évben a miniszterelnök repülőgépbérletre 800 ezer fontot (296 millió forintot ) költött.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin A Bundesbank uniós szankciókat követel Németországgal szemben című írásában ismerteti a jegybank szerepét betöltő intézmény legfrissebb jelentését. A távozó Schröder-kormánnyal igen rossz volt a jegybank kapcsolata, most a nagykoalíció terveit bírálják igen határozottan. A Szövetségi Bank legfrissebb havi jelentésében az EU-t is felszólítja, hogy szigorítson a Németországgal szembeni deficiteljáráson, s egyúttal keményen bírálják az alakuló kabinet programját.

A jelentés szerint a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok ez évben megmagyarázhatják a hiányt, ugyanakkor ez legfeljebb csak a három százalékot éppen meghaladó hiányra adna okot. Amennyiben a költségvetési hiány ismét jelentősen meghaladja a maastrichti szerződésben lefektetett szabályokat. Szükséges lenne a deficiteljárás megszigorítása – áll a jegybankelnök, Axel Weber által szignált elemzésben.

A jegybank elemzői szerint a nagykoalíció – tekintettel a javuló konjunkturális mutatókra – jóval merészebben is hozzáláthatott volna a költségvetési hiány 2006-os csökkentéséhez. A jelentésben a Bundesbank szakemberei hibáztatják a leendő vörös-fekete koalíciót, mert elsődlegesen bevételnöveléssel és nem kiadáscsökkentéssel próbálja egyensúlyba hozni a költségvetési hiányt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilap egy könyv kiadásának elutasításából eredő botránnyal foglalkozik. A müncheni C. H. Beck Kiadó megtagadta, hogy a demokrácia történetéről tervezett sorozat keretében kiadja az euro-kommunista olasz eszmetörténész, Luciano Canfora A demokrácia, egy ideológia története című könyvét. A cikkíró szerint a kézirat elolvasása megerősíti a kiadással kapcsolatos fenntartásokat. A gulag kifejezés a könyvben egyáltalán nem bukkan fel – írja a cikk szerzője. Ezzel szemben Canfora hosszasan taglalja, miként támogatott az Egyesült Államok „fasiszta rezsimeket” Indonéziától egészen Dél-Amerikáig.

A szerző olyan valaki, aki mindmáig nem szakított a történelmi „szükségszerűség” fogalmával – írja a lap. Ennek megfelelően nála Sztálin nem egyszerűen egy hatalommániás, vérengző diktátor, hanem aki olyat tett, amit meg kellett tennie: a Szovjetuniót nagyhatalommá tette, kísérletet tett a kommunizmus egy országban történő felépítésére. Jellemző Canfora magyarázkodása, amikor egyszerű vállvonogatással intézi el milliók szenvedéseit a történelmi „szükségszerűséggel” indokolva azokat: „az az út, melyet Oroszország Sztálin alatt választott, milliók számára jelentette a jogfosztást, a táborokba deportálást és a halált, (...), de ilyen következmények jellemezték a történelem összes erőszakos átalakulását, a kereszténység történetében is megtalálhatóak véres és megvetésre méltó korszakok”.

Canfora könyvéből teljességgel hiányzik a demokrácia egyik meghatározó eleme, az egyének és közösségek jogait tartalmazó alkotmány említése. Az olasz szerző ezt a tényt csak negatív szövegkörnyezetben említi, mint a szabadság sajnálatos győzelmét a demokrácia felett, mely Canforánál nem más, mint az erősebb győzelme a kapitalista konkurenciaharcban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.