Növekszik a brit elnökséget bírálók tábora

Szinte napról napra növekszik az uniós költségvetéssel kapcsolatos bizonytalanság. A brit külügyminiszter nyugalommal figyeli, mind idegesebb kollégáit, akik egyre elégedetlenebbek a szerintük időpocsékoló elnökséggel, amely nyilvánvalóvá tette: London nem törekszik minden-áron megegyezésre.

2005. 11. 22. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2007-2013 közötti költségvetési ciklusra vonatkozó brit javaslatokkal London csak a december 7-i rendkívüli találkozón kíván előállni – szivárgott ki a tegnapi EU külügyminiszteri találkozóról. Ebben az esetben a nemzeti delegációknak mindössze néhány napja lesz arra, hogy a brüsszeli, december 15-16-i csúcstalálkozó előtt kialakítsák saját álláspontjukat. Az állam és kormányfők találkozójának sikerében mind többen kételkednek, s ezzel párhuzamosan folyamatosan nő a brit elnökséget bírálók tábora is. Diplomaták szerint a belga külügyminiszter Karel de Gucht azt panaszolta, hogy az angol elnökség alatt eddig semmi sem történt, csak időpocsékolás. Új számok és új javaslatok nélkül a találkozók sorozata csak arra jó, hogy újra és újra elismételjék a régóta ismert pozíciókat. Az Európai Bizottság felhívásain is mindinkább kiütközik a tehetetlenség.

A brit külügyminiszter sztoikus nyugalommal figyeli, mind idegesebb kollégáit. A tárgyalásokon természetüknél fogva bármi megtörténhet, nyilatkozta Straw hűvösen, egy oldalvágással utalva a török csatlakozási tárgyalásokon képviselt osztrák álláspontra. Természetesen London mindent elkövet a megegyezés érdekében, de „mindenkinek” kompromisszum-készséget kell tanúsítania. London ugyanakkor nem törekszik mindenáron megegyezésre, tette világossá a brit külügyminiszter.

A vita középpontjában a jelenleg 5,5 milliárd euróra rúgó brit különleges kedvezmény áll. London azonban csak abban az esetben hajlandó a kedvezményről tárgyalni, ha cserébe az egész EU költségvetés kiadási struktúráját újragondolják. Néhány nappal korábban Straw az Európa Parlamentben a londoni javaslatban „jelentős változásokat” jelentett be, mely néhány EU államot meglephet majd.

Az EU partnereket egy ideje már idegesítik a sorozatos brit nyilatkozatok. Franciaország már „megelőző intézkedésként” bejelentette, hogy Párizs nem fog támogatni olyan javaslatokat, melyekből azok az EU államok profitálnának, melyek a luxemburgi kompromisszumos javaslatot megbuktatták. Az nem lehet, hogy Nagy-Britannia, Svédország, Hollandia, Finnország és Spanyolország győztesek legyenek, miközben az akkor kompromisszumra kész államoktól pénzt vegyenek el, nyilatkozta a francia külügyminiszter, Philippe Douste-Blazy tegnap.

A brit miniszterelnök Tony Blair a „régi” EU államokat eközben egy nyilvánvalóan meglepő javaslattal kívánja lerohanni. December első napjaiban Blair a lengyel, magyar, cseh és szlovák kormányfővel fog találkozni Budapesten. Az új EU tagállamok veszítenék a legtöbbet, ha ismételten kudarcba fulladnának az uniós költségvetési tárgyalások. Júniusban a kelet-európai tagállamok olyan javaslattal szégyenítették meg kollégáikat, melyben hajlandóak lettek volna bizonyos forrásokról lemondani, ha így elérhető lett volna a megállapodás.

Forrás: Die Presse (diepresse.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.