„Súlyos jogi és erkölcsi aggályok”

Nagy szerepet játszott Gyurcsány Ferenc vagyongyarapodásában az, hogy „jelenlegi és volt cégei számos olyan privatizációs tranzakcióban vettek részt, melyek mentén súlyos jogi és erkölcsi aggályok merültek fel” – áll a kormányfő érdekkörének meggazdagodását vizsgáló bizottság elnöke által készített jelentéstervezetben, amely az Index birtokába került.

MNO
2005. 11. 08. 23:02
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiterjedt állami, privát és üzleti személyi összefonódások, állami hitelek és támogatások, valamint egy színlelt lízingszerződés és jogsértő osztalékfizetés áll a kormányfő és érdekkörének meggazdagodása mögött – olvasható abban az Index birtokába jutott jelentéstervezetben, amelyet Szijjártó Péter, az Apró-Gyurcsány érdekkör meggazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság fideszes elnöke készített.

A Szíjjártó Péter által készített jelentéstervezet főbb megállapításai:

1. Cégek: Gyurcsány Ferenc jelenleg tizenhat cégben érdekelt tulajdonosként. Korábban harminchárom másik vállalatban volt tulajdonrésze, öt társaságban pedig vezető tisztséget töltött be – írja az index.hu.

2. Állami források: A Gyurcsány Ferenc tulajdonosi körébe tartozó cégek a miniszterelnök tulajdonosi jogviszonyának időszakaiban legalább 505 millió forintnyi állami forrást kaptak. Ebből 490 millió megrendelésekből, 15 millió állami támogatásokból származott. A pontos összeg a hiányos adatszolgáltatás miatt nem ismert.

3. Hitel: Az Altus Rt.-ből és a GPS Kft.-ből álló konzorcium 1995-ben 705 millió forintért privatizálta a Motim Rt.-t, amihez 700 millió forint hitelt adott a Magyar Hitel Bank Rt., melynek igazgatósági elnöke akkor Apró Piroska, Gyurcsány Ferenc jelenlegi anyósa volt. A Motim Rt. még privatizálása előtt részesedést szerzett a GPS Kft.-ben, melynek törzstőkéjét 340 millió forinttal megemelte.

4. Jövedelem: Gyurcsány jövedelme 2003-ban 81 millió forint, 2004-ben pedig 100 millió forinnt volt, amiből 2003-ban 72 millió forintot, 2004-ben pedig 86 millió forintot tett ki az Altus Rt.-től származó osztalék. A jelentés közli: Gyurcsány 2003-ban úgy jutott a 72 millió forintos osztalékhoz, hogy arról egy jogszerűtlen felhatalmazás alapján született döntés, és ezt az állapotot azóta sem orvosolták – írja az index.hu.

5. Balatonőszöd: Gyurcsány Ferenc egyik vállalata, az Aldo Kft. 1994. január 26-án tízéves futamidejű, 30 millió forintos lízingszerződéssel szerezte meg a balatonőszödi kormányüdülő egyik villáját. A szerződés futamideje alatt egy állami cég, a Magyar Hivatalos Közlönykiadó Üdülőszállók Igazgatósága mintegy két és fél esztendőn keresztül visszabérelte a villát. A bérleti díj egybeesett az erre az időszakra szóló lízingdíjjal. Az értékesítésre az engedélyt a Miniszterelnöki Hivatal akkori helyettes államtitkára, Szilvásy György adta ki. Szilvásy pár évvel később maga is tulajdonos lett az ingatlant megszerző Aldo Kft.-ben.

6. Képviselői klub: Az Aldo Kft. 1994-ben egy hároméves futamidejű, 13 millió forintos lízingszerződéssel privatizálta a Budapest, Szalay u. 4. szám alatti ingatlan egy részét. Kevesebb mint három hónappal később egy állami cég, a Közlöny és Lapkiadó Kft. tíz évre bérbe vette az ingatlant, hogy itt működtesse az országgyűlési képviselők klubját. A bérbevevő állami cég több mint 100 millió forint értékben felújította az ingatlant és tíz év alatt összesen 116 millió forint bérleti díjat is kifizetett.

7. Értékbecslések: A Szalay u. 4. szám alatti ingatlan egy másik része is az Aldo Kft., majd az Altus Rt. tulajdonába került. Az Altus Rt. által készíttetett értékbecslés alapján 1994 májusában az Aldo Kft. 16 millió forintért megvette az épület hatodik és hetedik emeletén található óvoda- és bölcsőde helyiségeit, majd ezeket négy hónappal később – egy másik értékbecslés alapján – már 45 millió forintért apportálták az Altus Rt-be.

8. Kapcsolatok: Gyurcsány Ferenc jelenlegi és volt cégeinek egyes tulajdonosai, illetve tisztségviselői az állami szférában is magas pozíciókat töltöttek be állami vállalatok vezetőiként és állami tisztségviselőként is. A jelentés Szilvásy György, Kiss Elemér, Szabó Pál, Dobrev Klára, Apró Piroska nevét említi, akik állami tisztséget is betöltöttek és tisztséget kaptak a Gyurcsány Ferenc tulajdonosi körébe tartozó cégeknél – közli az Index.

9. Nemzeti Tankönyvkiadó: Az állami tulajdonú Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációs eljárása során az első fordulóban 4,2 milliárd forint volt a legmagasabb ajánlat, addig a végső győztes Láng Kiadó és Holding Rt. 3,21 milliárd forintot fizetett, amely összeggel a második pályázati fordulóba be sem került volna. „A meghallgatások alapján az állami kézben is sikeresen működő kiadó eladásának egyetlen indoka az volt, hogy Gyurcsány Ferenc és Erdős Ákos, a Láng Kiadó és Holding Rt. elnök-vezérigazgatója között korábban üzleti kapcsolat állt fenn.” – közli a jelentéstervezet alapján az index.hu.

10. Építkezés: A Gyurcsány Ferenc családtagjainak tulajdonában álló budapesti villán a Fittelina Kft. által elvégzett luxusberuházások kapcsán adócsalás gyanúja merült fel, melyet a vizsgálóbizottság tisztázni nem tudott, ugyanis kormánypárti képviselők elutasították az ügy napirendre vételét – írja az index.hu.

Az anyag tartalmáról a bizottságnak kell szavaznia. Mivel a testületben négy MSZP-s, egy SZDSZ-es, 3 fideszes, egy MDF-es és egy független képviselő ül, így szerdai elfogadására nincs sok esély.

(Forrás: Index.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.