Titkos tárgyalások az iraki olajtartalékokról

Bagdad titkos tárgyalásokat folytat brit és amerikai olajkonszernekkel olyan szerződésekről, melyek alapján az ország olajtartalékait 20-40 évreátengedné a vállalatoknak – írja a Der Spiegel. A News David Irving szélsőjobboldali történész ausztriai kirándulásaival foglalkozik.

2005. 11. 24. 8:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A bagdadi olajügyi minisztérium titkos tárgyalásokat folytat főként brit és amerikai olajkonszernekkel, például a BP-vel és a ChevronTexacóval. Az elemzést több szervezet, a War on Want, a Platform és a New Economics Foundation publikálta – írja a Der Spiegel baloldali német hírmagazin.

Jelenleg az úgynevezett Production Sharing Agreementről (PSA) tárgyalnak – olyan szerződésekről, melyek szerint az ország olajtartalékait 20-40 esztendőre átengedné a konszerneknek. A tárgyalások jelenleg közel 60 olyan olajmezőről folynak, melyek a teljes iraki olajtartalék 64 százalékát rejtik magukban. Irak közvetlenül azelőtt áll, hogy azokat az olajmezőket, melyeken még nem kezdődött meg a kitermelés, évtizedekre kiadja kezéből. Az ország ezáltal egy „régi gyarmati csapdába” készül belelépni – óv a jelentés.

A beszámoló szerzői állítják: számos bizonyítékuk van arra, hogy a brit és az amerikai kormány komoly nyomást gyakorol Bagdadra. „Az Egyesült Államoktól és Nagy-Britanniától vezettetve befolyásos iraki politikusok arra törekszenek, hogy minden olyan olajmezőt, melyen még nem indult meg a termelés, a nemzetközi olajvállalatok kezébe juttassanak” – állítja a tanulmány szerzője.

Amennyiben a feltételezéseknek megfelelően tényleg megkötik az előnytelen szerződéseket, akkor a tanulmány számításai szerint az iraki állam vesztesége valahol 74 és 194 milliárd dollár között lehet. Ezek a becslések hordónkénti 40 dolláros olajárral számoltak, jelenleg azonban egy hordó olaj közel 20 dollárral drágább. Ezen, az iraki olajtartalékokra vonatkozó megállapodások megkötését az amerikai külügyminisztérium már a háború kezdete előtt javasolta.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap A napsütés uniós ellenőrzés nélkül marad című írásában ünnepli a bürokrácia elleni küzdelem nagy győzelmét. Aki a szabadban dolgozik – például építőmunkások – azokat nyáron a napszúrás fenyegeti. Egy EU-előírásban kívánták szabályozni, hogy az érintetteknek miként kell ez ellen védekezniük, ebből azonban semmi sem lesz.

Az EU-ban nem lesz egységes napsugárzás elleni munkahelyi előírás – erről állapodtak meg szerdán az EP képviselői és az uniós miniszterek tanácsának tagjai. Amint azt a CSU képviselője, Anja Weisgerber kijelentette: a természetes sugárzásokat, így a napot is kivették az EU-előírásból. Így a munkahelyekre vonatkozó új szabályozás csak a mesterséges sugárzásra, például a lézerre fog vonatkozni.

A gonoszkodva csak „naptejelőírásnak” nevezett kezdeményezés ellen Németországban az építőipar, valamint a vendéglátóipar tiltakozott a leghangosabban. Ők azzal érveltek, hogy az új szabályozás betiltaná a pólóban dolgozó építőmunkást és a dekoltázst viselő pincérnőket.

News (news.at)

Az osztrák félbulvár lap David Irving, a szélsőjobboldali publicista, az előzetes letartóztatásba vett brit történész ausztriai kirándulásaival foglalkozik. Az ismert revizionista történész – aki ellen ma emelnek vádat – saját bevallása szerint nem gondolta, hogy az 1989-es elfogatóparancs alapján letartóztathatják. Már csak azért sem, mert 1993-ban már járt Ausztriában, amikor egy ismert újságíróval és fényképészével közösen kívánta Salzburgban felkeresni Josef Goebbels egykori barátnőjét. Akkor a München felől, bérelt autóval érkező Irvinget alig negyedórás várakozás után minden további nélkül beengedték Ausztriába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.