Der Spiegel (spiegel.de)
A bagdadi olajügyi minisztérium titkos tárgyalásokat folytat főként brit és amerikai olajkonszernekkel, például a BP-vel és a ChevronTexacóval. Az elemzést több szervezet, a War on Want, a Platform és a New Economics Foundation publikálta – írja a Der Spiegel baloldali német hírmagazin.
Jelenleg az úgynevezett Production Sharing Agreementről (PSA) tárgyalnak – olyan szerződésekről, melyek szerint az ország olajtartalékait 20-40 esztendőre átengedné a konszerneknek. A tárgyalások jelenleg közel 60 olyan olajmezőről folynak, melyek a teljes iraki olajtartalék 64 százalékát rejtik magukban. Irak közvetlenül azelőtt áll, hogy azokat az olajmezőket, melyeken még nem kezdődött meg a kitermelés, évtizedekre kiadja kezéből. Az ország ezáltal egy „régi gyarmati csapdába” készül belelépni – óv a jelentés.
A beszámoló szerzői állítják: számos bizonyítékuk van arra, hogy a brit és az amerikai kormány komoly nyomást gyakorol Bagdadra. „Az Egyesült Államoktól és Nagy-Britanniától vezettetve befolyásos iraki politikusok arra törekszenek, hogy minden olyan olajmezőt, melyen még nem indult meg a termelés, a nemzetközi olajvállalatok kezébe juttassanak” – állítja a tanulmány szerzője.
Amennyiben a feltételezéseknek megfelelően tényleg megkötik az előnytelen szerződéseket, akkor a tanulmány számításai szerint az iraki állam vesztesége valahol 74 és 194 milliárd dollár között lehet. Ezek a becslések hordónkénti 40 dolláros olajárral számoltak, jelenleg azonban egy hordó olaj közel 20 dollárral drágább. Ezen, az iraki olajtartalékokra vonatkozó megállapodások megkötését az amerikai külügyminisztérium már a háború kezdete előtt javasolta.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap A napsütés uniós ellenőrzés nélkül marad című írásában ünnepli a bürokrácia elleni küzdelem nagy győzelmét. Aki a szabadban dolgozik – például építőmunkások – azokat nyáron a napszúrás fenyegeti. Egy EU-előírásban kívánták szabályozni, hogy az érintetteknek miként kell ez ellen védekezniük, ebből azonban semmi sem lesz.
Az EU-ban nem lesz egységes napsugárzás elleni munkahelyi előírás – erről állapodtak meg szerdán az EP képviselői és az uniós miniszterek tanácsának tagjai. Amint azt a CSU képviselője, Anja Weisgerber kijelentette: a természetes sugárzásokat, így a napot is kivették az EU-előírásból. Így a munkahelyekre vonatkozó új szabályozás csak a mesterséges sugárzásra, például a lézerre fog vonatkozni.
A gonoszkodva csak „naptejelőírásnak” nevezett kezdeményezés ellen Németországban az építőipar, valamint a vendéglátóipar tiltakozott a leghangosabban. Ők azzal érveltek, hogy az új szabályozás betiltaná a pólóban dolgozó építőmunkást és a dekoltázst viselő pincérnőket.
News (news.at)
Az osztrák félbulvár lap David Irving, a szélsőjobboldali publicista, az előzetes letartóztatásba vett brit történész ausztriai kirándulásaival foglalkozik. Az ismert revizionista történész – aki ellen ma emelnek vádat – saját bevallása szerint nem gondolta, hogy az 1989-es elfogatóparancs alapján letartóztathatják. Már csak azért sem, mert 1993-ban már járt Ausztriában, amikor egy ismert újságíróval és fényképészével közösen kívánta Salzburgban felkeresni Josef Goebbels egykori barátnőjét. Akkor a München felől, bérelt autóval érkező Irvinget alig negyedórás várakozás után minden további nélkül beengedték Ausztriába.
Menczer Tamás: Ilyen, amikor kiderül az igazság! - videó