Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Házasság előtti válság címmel mutatja be a még meg sem alakult nagykoalíción belüli vitát, azaz hogy miként magyarázza a leendő kabinet a minden valószínűség szerint alkotmányellenes 2006-os költségvetést. ( A német alaptörvény szerint a költségvetési hiány nem lehet magasabb, mint az az évi invesztíció – K.L.)
A koalíciós tárgyalásokat záró szombati sajtótájékoztatón először a leendő alkancellár, Franz Müntefering említette a német alaptörvény 115. paragrafusát, mely a „nemzetgazdasági egyensúly zavarát” említi.
Újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: nem ezzel kívánják majd igazolni a 2006-os, minden valószínűség szerint alkotmányellenes költségvetést. „Ez azonban az a helyzet, ahová juthatunk, ha a következő évben nem teszünk valamit” – jósolta az SPD politikusa. Edmund Stoiber később azzal egészítette ki Müntefering szavait, hogy elismerte: hosszasan egyeztettek arról, hogy ez az alkotmányos formula alkalmazásra kerüljön vagy sem. Végül azonban elvettették a javaslatot, mert világossá kívánják tenni a 2006-os költségvetésben az ország valós helyzetét.
A sajtótájékoztatót követően az a benyomás keletkezett, hogy a koalíciós felek megállapodtak abban, egy alkotmányellenes költségvetéssel kezdik közös kormányzásukat. Azonban pontosan erről a kérdésről robbant ki néhány nappal később vita a partnerek között.
A kijelölt pénzügyminiszter, Peer Steinbrück (SPD) pontosan a 115. paragrafusban lefektetett kivételes szabályokra hivatkozva kívánja magyarázni a magas államháztartási hiányt, azaz a nemzetgazdasági egyensúly felborulásával. A tervek szerint 2006-ban a szövetségi kormány 23 milliárd eurót költene invesztícióra és ennek majd duplájával, 41 milliárddal adósodna el.
E kérdésben természetesen nem csak alkotmányjogi kérdésről van szó, az alaptörvény viszonylag tág kereteinek értelmezéséről. A CDU/CSU egy része szeretne távolságot tartani egy olyan költségvetéstől, mely felfogása szerint még nem az ő felelőssége, hanem az előző kormány terhes öröksége.
A CDU pénzügyi szakértője, Michael Meister álláspontja szerint egyértelmű, hogy az alkotmányellenes 2006-os költségvetést a vörös-zöld koalíció zárómérlegének tekintik.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Wienerberger gyengébben növekszik című írásában foglalkozik a világ legnagyobb cserépgyáraként ismert cég gazdasági helyzetével és annak várható következményeivel.
A csökkenő közép-európai kereslet és a növekvő energiaárak miatt a cég adózás utáni nyeresége csak öt százalékkal, 332,4 millió euróra növekedett. A forgalom tizenegy százalékos növekedés után elérte az 1,47 milliárd eurót.
„Az olyan fontos piacokon mint Németország, Lengyelország és Magyarország bekövetkezett keresletcsökkenés, valamint a magas energiaköltségek fékezték a növekedést” – nyilatkozta a cég irányítója, Wolfgang Reithofer.
Válaszul a Wienerberger a fenti országokban 17 kisebb és régibb gyárának bezárását tervezi. Összességében ez a lépés a vállalat számítása szerint 11 millió euróba fog kerülni.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Vita az Európa Parlamentben egy abortuszellenes tárlat körül című írásában foglalkozik egy kiállítás képeivel.
Az EP-ben vitát robbantottak ki egy, a lengyel konzervatív képviselők által szervezett abortuszellenes tárlat egyik képe, mely koncentrációs táborban lévő gyermeket ábrázol. A leginkább bírált plakáton egy, a tábor egyenruháját viselő gyermek látható szögesdrótok mögött, s a következő felirat olvasható: „ha egy anyának megengedik, hogy megölje saját gyermekét, miként akarjuk akkor megakadályozni egymás legyilkolását?”
A fényképeket és a plakátokat több szocialista politikus beavatkozását követően eltávolították – közölte az EP ügyvezető alelnöke, Gérard Onesta. A parlament szóvivője szerint a lengyel képviselők Az élet jogáról címmel kértek lehetőséget a kiállításra, azonban a kérdéses plakátot nem mutatták be. Hozzátette: ezzel az engedélyezésben illetékes képviselőt „szabályosan becsapták.”
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében