Veszélyben a szekszárdi ivóvíz

Januártól megszűnik a szerződése annak a kármentesítéssel megbízott cégnek, amely hatodik éve végzi a klórozott szénhidrogénnel szennyezett talajvíz kitermelését Szekszárd ivóvíz-bázisának védelmében; a kármentesítés költségeinek fedezete bizonytalan.

MNO
2005. 12. 28. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szennyeződést 1993-ban állapította meg egy vizsgálat, azóta kiderült, hogy az időközben privatizált BHG – egy budapesti híradás-technikai eszközöket gyártó vállalat -, a Mezőgép és az egykori honvédségi bázis területéről származott a szennyező anyag – közölte Gaál Zoltán a Szekszárdi Víz- és Csatornamű Kft. ügyvezető igazgatója.

Miután a privatizáció során a kármentesítés kötelezettségét nem hárították át az új tulajdonosra, a munkálatok állami felelősségvállalási körben folytatódtak tovább, 2000 óta a minisztérium által megbízott kármentesítési iroda végzi – fűzte hozzá.

Az eddig 330 millió forintot felemésztő védekezési munkálatokról a vízmű igazgatója elmondta: először a termelő kutakat leállították, majd aktív védekezés kezdődött, amikor a szennyezett talajvizet folyamatosan kitermelték a vízadó rétegből. Hat évvel ezelőtt pályázati segítséggel megépítették a hidraulikai védelmet, a szennyező góc és a vízbázis között létesített kútsor folyamatosan működve meggátolja, hogy a vízbázis területére bejusson a szennyeződés.

A szaktárca által elvégzett tényfeltáró vizsgálat szerint a mentesítés bizonytalanná vált, a 2009-es határidő nem teljesíthető, sőt évtizedekre elhúzódhat, amelynek évi mintegy 120 millió forintos költségei nem vállalhatók.

fn.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.