Farkasok völgye, a „sokkolóan Amerika-ellenes” film

Sokkolóan Amerika-ellenes a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a Farkasok völgye című film. Az úgynevezett „orosz blokk” jóval kevésbé integrálódott a világgazdaságba, mint az „európai tömb”. Sőt, a Liechtensteiner Vaterland-ban közölt tanulmány a szakadékok további mélyülését valószínűsíti.

2006. 02. 18. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Karen Krüger Török vagyok című írásában elemzi a konzervatív napilapban a német közvéleményt érő legfrissebb kulturális sokkot, a Farkasok völgye című Amerika-ellenes török propaganda film hatalmas sikerét. Ilyen még nem volt Törökországban: a tízmillió dolláros költségvetéssel a „Farkasok völgye” a legdrágább alkotás a török filmtörténetben. Már eddig is több, mint egymillióan látták a filmet Törökországban az első három napon. S amióta a film németországi vetítése is megkezdődött, azóta ott is tele vannak a mozik. A filmet szinte kizárólag csak törökök nézik.

A film sokkolóan és véresen Amerika-ellenes, továbbá megtűzdelték antiszemita sztereotípiákkal. Nem erősen, de világosan kivehető a filmben a török nacionalizmus iránti szimpátia is.

A „Farkasok völgye” tizenegy török katonatiszt amerikaiak által valóban megtörtént letartóztatásával kezdődik. A jelenet, ahogy az amerikaiak zsákot húzva a török katonák fejére elvezetik a foglyaikat, máig számos török számára a szégyen és megaláztatás szinonimája. Ebből az észak-iraki történetből kerekített a rendező Szerdar Akar egy olyan tudatosan kiválogatott terrort és erőszakot ábrázoló képsort, amit már minden török legalább egyszer látott: az Abu Ghraib börtönt, egy rámpát, ahol a szervkivétel céljából szelektálják az embereket – itt azonban az élő embereken kísérletező orvos zsidó. A filmben az ankarai kormány az amerikaiak bábja. S a nevek is sokat mondóak, hiszen az amerikai főgonoszt Sam Marschallnak hívják, egy olyan mozi publikum előtt, aki török történelemkönyvekből azt tanulta, hogy a Marshall-terv az Egyesült Állam imperialista céljainak kivitelezését szolgálta.

Ebben a gonoszsággal teli világban – így a film üzenete – csak akkor van az emberségnek némi esélye, ha a néző visszatér a történelmi gyökerekhez, nevezetesen az Oszmán Birodalomhoz, ahol törökök, arabok és kurdok éltek együtt. A szereplők folyamatosan sajnálkoznak az egykori birodalom szétesésén és arról elmélkednek, milyen jó lenne újra együtt. Fiatalok és idősek áradoznak Törökországról, újra és újra megcsókolják a török zászlót. A filmben a türkmének és arabok készek lennének a közös fellépésre, de mivel a kurdok hatalom és olaj mániájuk miatt lepaktálnak az amerikaiakkal, meghiúsul a kísérlet.

A Farkasok völgyében megvalósul a nemzet elhatárolása a nyugattól, akit Sam Marschall személyesít meg, akinek legfontosabb mozgatórugója a pénz és isten. Az ő számára Észak-Irak a szent Babilon, amit vissza kíván vezetni a kereszténységre. A térség olaja a fenti célt szolgáló legfontosabb eszköz. Marschall az arany kereszt alatt imádkozva ötli ki pusztító terveit. A jót szimbolizáló török titkos ügynök, Polat ezzel szemben csak nemes elvektől hagyja magát vezettetni, a barátságtól, becsülettől, tisztességtől. Tiszteli az időseket és a nőket, valamint gyermekeket. A politikával nem törődik, mottója úgy hangzik. „Nem vagyok diplomata, nem vagyok tiszt. Török vagyok.”

A berlini Neukölln városrészben lévő moziból kitóduló török publikum lelkesen nyilatkozott a filmről. Végre egy olyan alkotás, mely nem a nyugat szempontjából tárgyalja az iraki eseményeket. „A párt, amelyik a film üzenetét magáévá teszi, az toronymagasan meg fogja nyerni a következő parlamenti választásokat” jósolta az egyik vezető török napilap, a Hürriyet zsurnalisztája. Ebben valószínűleg igaza van az újságnak, hiszen a filmnek nem sok köze van a republikánus alkotmányfelfogáshoz. A Farkasok völgyében csak azok számítanak testvérnek, akik magukat török nemzetiségűeknek vallják.

Liechtensteiner Vaterland (vaterland.li)

Kelet-Európa két blokkra szakad címmel ismerteti Steffen Klatt a fejedelemség lapjában a Világbank egyik térségünkkel foglalkozó tanulmányát. Ebből kiderül: az egykori Szovjetunió által megszállt területek gazdasági és kulturális értelemben soha sem alkottak egységet, s ezért a jövőjük is eltérő lesz. Az egykori szovjet tagköztársaságok – a balti államok nélkül – gazdasági értelemben ismét egyre erősebben a Oroszország körül csoportosulnak.

Az úgynevezett „orosz blokk” jóval kevésbé integrálódott a világgazdaságba, mint az „európai tömb”, ahová az összes új EU tagot számítják. Az új EU tagok kereskedelmi forgalma kétszer olyan gyorsan növekedett, mint a volt szovjet köztársaságoké. 1993 óta az új EU tagok exportja 3,6 szorosára, az importjuk 4,1 szeresére növekedett, míg az egykori szovjet köztársaságok esetében a kivitel 2,1 szeresére, a behozatal másfélszeresére nőtt.
Az orosz blokk országai egyre inkább nyersanyagok és energiahordozók exportőrévé vált: Oroszország, Kazahsztán, Azerbajdzsán és Türkmenisztán olajat és gázt, Kirgizisztán aranyat Tadzsikisztán főként alumíniumot ad el külföldön.

A Világbank a térség fejlődési lehetőségeit is eltérően ítéli meg. A vámigazgatás a volt szovjet tagköztársaságokban korrupt és túlbürokratizált. A szállítási rendszerek rosszak és ezen túl drágán dolgoznak, a belső verseny a reformok hiánya miatt teljesen elmaradt.

A beszámoló azt ajánlja a volt szovjet köztársaságoknak, hogy a Világkereskedelmi Szervezeten keresztül minél intenzívebben kapcsolódjanak globális gazdasági integrációba. Ezért elvégzendő házi feladatként a verseny erősítését, a befektetési klíma javítását és a közigazgatás hatékonyságának növelését javasolják. A tanulmány ugyan nem foglalkozik a gazdasági folyamatok politikai szempontjaival, de a „visszatérés” egyes szovjet köztársaságok esetében nem véletlenül mutat párhuzamokat ama moszkvai törekvésekkel, hogy az orosz befolyást ismét megerősítsék a „közeli külföldön.” Ezért a tanulmány a kelet-európai térségben a szakadékok további mélyülését valószínűsíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.