Kemény, hideg telet jeleznek előre a meteorológusok, azonban mint minden évben, idén is az érdekli az embereket leginkább, vajon lesz-e végre fehér karácsonyunk. Erre a kérdésre kereste a választ a Baranya vármegyei hírportál.
Az ECMWF (Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja) modellezése alapján idén az átlagosnál kisebb mennyiségű hó esik majd Európában, egyedül az északi, skandináv területeken várható átlag feletti hómennyiség. A két elemzett modell, az Egyesült Királyság Meteorológiai Szolgálata által készített (UKMO) és az észak-amerikai, több modellből álló előrejelző rendszer, az NMME az Európában megszokottal javarészt megegyező időjárást jósol az idei télre.
A télre gyenge/közepes La Nina eseményt jósolnak, ami általában a szokásosnál hidegebb hőmérsékletet jelent Nyugat-Európában.
Ha az előrejelzések helyesek, úgy továbbra is reménykedhetünk a fehér karácsonyban, de nem okozhat majd nagy meglepetést az sem, ha végül idén sem jut ki a várva várt december 24-i havazásból.
Az éghajlatváltozással egyre később érkezik meg a hideg idő
Az elmúlt évek tendenciáiról Lakatos Mónika meteorológus a Magyar Nemzetnek korábban elmondta: a téli időszak első havazásának időpontja síkvidéken nem mutat jelentős területi változékonyságot, általában november utolsó harmadára, december elejére esik, a hegyvidékeken természetesen ennél korábban leesik az első hó.
– A hosszú távú éghajlati tendenciák a telek enyhülését jelzik, 1901-től 1,8 fokkal melegedtek a telek országosan – világított rá a meteorológus.
A melegedő trendet igazolja továbbá, hogy a legutóbbi, 2023/2024-es tél rekordmeleg volt a múlt század eleje óta, mindez különösen a tavaszias februárnak tudható be – mondta a szakember, hozzátéve, az emelkedő hőmérséklet következtében kevesebb hó hullik, ritkábban alakul ki hótakaró.
Arra a kérdésre, idén vajon fehér lesz-e a karácsony, úgy fogalmazott,
a fehér karácsonyhoz legalább két feltételnek kell teljesülnie: legyen kellően hideg ezeken a napokon és legyen csapadék.
– Ez jellemzően úgy valósulhat meg, ha a Földközi-tenger térségéből nedves levegő helyeződik a Kárpát-medence fölé, északról pedig hidegbeáramlás történik. Az ország különböző pontjain eltérő gyakorisággal alakul ki hótakaró karácsonykor.