Csütörtökön este az Európai Unió csúcsértekezletén az állam- és kormányfők elfogadták a bizottság programját a közös energiapolitika kidolgozására. Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Wolfgang Schüssel, az unió soros elnökségi tisztségét is betöltő osztrák kancellár a közös sajtóértekezleten bejelentették, hogy az energetika területén megvan a politikai akarat egy közösségi cselekvési programra. Egyelőre még csak elvi egyetértésről van szó, s a részletek kidolgozása még várat magára. A tagállamok szempontjai azonban eltérőek.
A francia vagy a belga energiapolitika alapját képező atomenergiát például Ausztria és Svédország sem támogatja. A Moszkvával különlegesen jó gazdasági kapcsolatokat ápoló berlini kormány orosz szállításra alapozná a a német gázellátást, miközben közép-európai országok szeretnék csökkenteni függőségüket az orosz gáztól.
A csúcs másik fő témája az unió világszínvonalú versenyképessége körüli problémák. Elvi nyilatkozatokban mindenki egyetért, hogy érvényesíteni kellene a 460 milliós belső piac előnyeit, lehetővé tenni a nemzetközi vállalategyesüléseket. A valóságban azonban inkább a nemzeti monopóliumok, a világviszonylatban törpe nemzeti óriásvállalatok védelme érvényesül.
Az elvek és a gyakorlat ellentmondását jól illusztrálja, amikor az Európai Vállalkozói Szövetség francia elnöke az üzleti világ nyelvén, angolul szerette volna elmondani beszédét, Chirac francia államfő megsértődve elhagyta az üléstermet.
(Magyar Rádió)

Miközben keresztényeket ölnek, az unió Koránt kutat – ez lenne a prioritás?