Gyurcsánynak a Duna siethet segítségére

Ha Gyurcsánynak szerencséje van, akkor a még mindig áradó Duna siethet segítségére, miként 2002-ben az Elba árvize mentette meg Schrödert – olvasható a Der Spiegelben, amely a magyarországi választásokról tudósít. – Sok a teendő – idézi a Tagesschau a miniszterelnököt, majd hozzáteszi: Gyurcsányt nem érdeklik azok a vádak, miszerint ifjú kommunistaként a privatizációnál „megszedte” magát.

2006. 04. 09. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A Dunánál című írásában tudósít a magyarországi választásokról a Der Spiegel. A cikkíró tájékoztatója a 27 éves Pusztai Dávid MSZP kampánysegítő, aki fél. Érvként előkerül az állítólag gázpisztollyal meglőtt SZDSZ-es kampányaktivista, valamint egy Pécsen megvert fideszes röpcédula osztogató. Előkerül a szlovák alvilági fenyegetés ügye is, amit állítólag a magyar szakértők nem tartanak veszélyesnek, de azért mégsem árt félni.

A lap megemlíti: egy szocialista képviselő kénytelen volt visszalépni, „mert egy fideszes funkcionáriust „ledíszzsidózott„. Felháborodást váltott ki a szocialisták kampányában az a miniszterelnöki jelszó, miszerint „Van egy ország, van egy ember, van egy program”. Nem csak az ellenzéki politikusok észrevételezték, hogy képtelenség nem észrevenni a hasonlóságot a nemzeti szocialista jelszóval: „Egy nép, egy ország, egy vezér”. A szerző ezt azzal „ellenpontozza”, hogy Szigeti Pétert az ellenzék „lebolsevikozta”, anélkül hogy megemlítené a megjegyzés okát. Majd előkerül, hogy Orbán használta az élettér fogalmát – nincs előtte a gazdasági kitétel –, valamint többször is beszélt „díszcigányokról”, itt is elmarad a szövegkörnyezet bemutatása.

Orbán profitálhat abból, hogy Európa egykori mintaállama régebb óta gyengélkedik. A munkanélküliség 7,8 százalékra emelkedett. Számos vállalkozás, amely a 90-es évek elején Magyarországra települt, azóta tovább ment még keletebbre. Magyarországnak, mely 2010-es euró bevezetést tervez, hatalmas költségvetési hiánnyal kell megküzdenie. A GDP 6,1 százalékát kitevő tavalyi hiány éppen duplája a maastrichti feltételekben engedélyezettnek. „Rosszabbul élünk, mint négy éve”, áll egy komor Fidesz plakáton.

A szerző végül megjegyzi: valószínű, hogy az SZDSZ-re is a parlamenten kívül maradás szomorú sorsa vár, így Gyurcsánynak egyedül kellene abszolút többséget elérnie. S ha szerencséje van, akkor a még mindig áradó Duna siethet segítségére, miként 2002-ben az Elba árvize mentette meg Schrödert.

Tagesschau (tagesschau.de)

Fej-fej melletti versenyfutást várnak címmel küldte a magyarországi választásokról bécsi keltezésű előzetesét a német televízió közszolgálati csatornájának Eberhard Nembach. „Mert hülye azért nem vagyok” áll a röplapon, ami úgy néz ki, mintha egy nagy kereskedő cégé lenne – de a nyilak felfelé mutatnak: élelmiszer, áram, benzin, minden drágább lett. A cédulát a magyar ellenzék osztogatja. A konzervatív Fidesz ezzel azt kívánja üzenni a polgároknak, hogy a szocialisták alatt minden rosszabb lett. A munkanélküliség nő, a nyugdíjasok elszegényednek, az egyszerű magyar nem tudná megfizetni a fogorvosi ellátást ha a kormány tervezett egészségügyi reformja bekövetkezne.

Ebben a hangvételben érvelt Orbán Viktor is a televíziós vitában, amikor a társadalom veszteseit kívánta megszólítani. „Sokan honfitársaink közül képtelenek a siker felé vezető első lépést megtenni. Nekik segítségre van szükségük. Az államot a szolidaritás elvére kell felépíteni. Mi olyan államot szeretnénk, amely hozzánk nem arrogánsan viszonyul, mindig a polgárai oldalán áll és tiszteli az emberi méltóságot.” Orbán magasabb nyugdíjakat ígér és patrióta gazdaságpolitikát. A kormányzó poszt-kommunistákról, mint korrupt társaságról beszél, akik eladják az országot a külföldi cégeknek.

A jelenlegi miniszterelnököt azok a vádak, miszerint ifjú kommunistaként a privatizációnál „megszedte” magát, nem igazán érdeklik. A fiatalosnak ható Gyurcsány vidámnak, békülékenynek és tettre késznek mutatja magát – így nyilatkozott az ARD délkelet-európai stúdiójának adott interjújában: „Még nagyobb lendületet szeretnénk adni a magyar gazdaságnak”. A kormányfőjelölt új autópálya és vasútszakaszokkal kíván gazdasági egyensúlyt teremteni, hiszen a virágzó nyugat és a dübörgő Budapest elválik a szegény keleti területektől.” A szociális rendszereket is meg kívánja reformálni. Gyurcsány szerint még sok a teendő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.