Bokros füvet nem nyírna, de megnyesné a támogatásokat

Bokros Lajos szerint a meghirdetettnél komolyabb megszorító csomag szükséges, szerinte meg kell szüntetni a 13. havi nyugdíjat és az adókedvezményeket, valamint több egyetemet be kell zárni, az oktatásra adott támogatásokat pedig radikálisan meg kell nyesni.

MNO
2006. 06. 16. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most bejelentett intézkedéssor egy nagy megszorító csomag, amelyre az elmúlt tíz év mozdulatlansága után valóban szükség volt, de még mindig kevés – mondta az MTV reggeli műsorában Bokros Lajos. A közgazdász igazat adott azoknak a kritikáknak, amelyek szerint a Gyurcsány-program elsősorban a bevételeket növeli, nem pedig a kiadásokat csökkenti. Szerinte is több kiadáscsökkentő intézkedésre van szükség, de nem a bevételnövelő lépések megkurtításával, hanem azok mellett. Példaként ismét a 13. havi nyugdíjat említette, amit szerinte el kell felejteni, és az így felszabaduló pénzt az egészségbiztosításba kell tenni. A felsőoktatási intézmények közül néhányat be kell zárni, az oktatásra adott támogatásokat pedig radikálisan meg kell nyesni. Bokros hangsúlyozta azt is, hogy a fűnyíróelv alkalmazása semmiképp nem lehet megoldás, mert „a fű mindig visszanő”, átgondoltabb reformokra van szükség.

Az adómódosításokról szólva úgy vélte, hogy azok mögül is leginkább az egységes koncepció, az átgondoltság hiányzik. Szerinte nem elsősorban a mértéken kell változtatni, mert ez inkább a feketegazdaság irányába hat, az adózók bázisának szélesítése és a kedvezmények eltörlése sokkal többet hozhatna a konyhára. Egy egységes, 20 százalékos adókulcsot a professzor célravezetőbbnek tartana, a bankokra kivetett adót viszont teljesen feleslegesnek látja, szerinte ugyanis inkább a kamattámogatásokat kellene eltörölni, ami kiszámíthatóbbá és átláthatóbbá tenné az adórendszert a gazdasági szféra és az állampolgár számára is. Az áfa 15-ről 20 százalékra emelését a közgazdász helyesnek mondta, az egészségbiztosítási járulék megemelésének azonban szerinte csak akkor lenne igazán értelme, ha ez már rögtön alapjává válhatna egy több-biztosítós rendszernek.

Arra a kérdésre, hogy az általa sürgetett radikális lépéseknek nincs-e nagyon súlyos politikai kockázata, Bokros azt mondta: a legnagyobb veszély nem a szigorúság, hanem a hitelesség elvesztése, amit a mostani kormánynak a választás előtti „tájékozatlanságával” már sikerült is elérnie.
(Hiradó)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.