Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Michael Borgstede Egy sikertelen háború parasztáldozata című, tel-avivi keltezésű cikkében foglalkozik az izraeli véderőnél lezajlott személycserével.
Az 1973-as Jom Kippur-i háború ötödik napján az izraeli vezérkar leváltotta Schmuel „Gorodish“ Gonen vezérőrnagyot, a déli front parancsnokát. A tábornok leváltása világos jele volt annak, hogy a háború Izrael számára nem jól alakul.
Így értelmezhető a jelenlegi vezérkari főnök, Dan Halutz tábornok döntése, aki Uri Adam tábornok, az északi front parancsnoka mellé a libanoni hadműveletek koordinátorát rendelte, majd egy hónappal a konfliktus kezdete után még mindig naponta hullanak a katyusa rakéták az izraeli városokra, és a térség legerősebb hadserege tehetetlennek tűnik.
Már a konfliktusra okot adó akciót – egy izraeli katonai konvoj megtámadását a zsidó állam területén – a hadsereg kínos hibája tette lehetővé. A támadás előtt két nappal csökkentették az északi parancsnokság határon állomásozó egységeinél a harckészültségi szintet. Adam ugyan hivatalosan megőrzi posztját, de nyilvánvaló, hogy a „koordinátor”, Moshe Kaplinsky vezérőrnagy tartja kezében a szálakat.
Mindmáig tisztázatlan, hogy miért vált Adam kegyvesztetté. Miközben újsághírek szerint Halutz felháborodott alárendeltje óvatos és lassú hadviselési gyakorlatán, Adam több interjúban is jelezte, hogy átfogó katonai terveit a politikai vezetés béklyói miatt volt képtelen megvalósítani.
Mivel Adam katonai tervét a főparancsnokság megvizsgálta és jónak találta, így nehezen hessegethető el a gyanú, miszerint Halutz parasztáldozatot keresett a sikertelen háborúért. A légierő egykori parancsnokaként Halutz volt az, aki meggyőzte a kormányt arról, hogy hagyatkozzon a légicsapásokra. A várt eredmény azonban elmaradt.
Moshe Kaplinsky, a vezérkari főnök helyettese, mint a hadsereg vezetésének többsége, nagyot változott az elmúlt hónapban, amikor belátta, hogy csak a szárazföldi támadás képes bevinni a remélt megrendítő csapást a Hezbollahnak. Július 18-án Kaplinsky a hadsereg rádiójában még úgy fogalmazott: nincs szükség a szárazföldi csapatok átfogó bevetésére. Izrael máshogy is képes a rakétatámadások lehetetlenné tételére. A múlt héten azonban már úgy fogalmazott a Jerusalem Postnak adott interjúban: a hadsereg arra készül, hogy egészen 40 kilométer mélyen elfoglalja Libanont. Izrael egészen a nemzetközi erők Libanonba érkezéséig maradni fog, szükség esetén több hónapon keresztül is, nyilatkozta Kaplinsky. Keddi megszólalása már óvatosabban hangzott: a katonai akció eredményes befejezését és az izraeli katonák kivonását „néhány héten belül is elképzelhetőnek tartja.
Neues Deutschland (nd-online.de)
Az egykori kelet-német állampárti napilapban Hannes Hofbauer Brüsszel Pozsonyon tartja a szemét című cikkében védelmébe veszi a Fico-kormányt. A lap szerint a brüsszeli elégedetlenség valódi oka nem a szélsőséges pártok kormányzati részvétele, hanem az a tény, hogy a Fico vezette Smerrel Kelet-Európában először jutottak valódi szociálpolitikai programmal rendelkező szociáldemokraták hatalomra, akik éles retorikáját pragmatikus lépések fogják követni a neoliberális gazdasági modell túlzásaival szemben.
A cikkből kiderül, hogy az MKP nyolc évig három miniszterrel volt kormányon, ők is felelősek az ország jelenlegi szociális problémáiért, ezért tulajdonképpen megérdemlik sorsukat. A Szlovák Nemzeti Párt 1871 óta küzdött az „Észak-Magyarországon” élők jogaiért, akiket, mint az ország összes szlávját az 1867-es kiegyezést követően erős magyarosítás sújtott. A lap Slota kijelentéseit elintézi azzal, hogy azt sokan Pozsonyban a politikai folklór részének tekintik.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák lapban Christoph Thanei A szélsőséges videó nézeteltéréseket okoz című pozsonyi keltezésű cikkében foglalkozik a szlovák neonácik zászlóégetése miatti diplomáciai üzengetéssel. A szerző szerint Budapest „őrjöng” a felvétel miatt.
Néhány hónappal korábban az alig egy perces videót szinte senki sem vette volna észre, vagy legfeljebb néhány neofasiszta provokációjának tartották volna. Amióta a magyarellenes kijelentéseiről elhíresült Ján Slota pártja tagja a pozsonyi kormánynak, érezhetően megnőtt az érzékenység. A hét elején a budapesti külügy „nyugtalanságának” adott hangot és felvilágosítást kért a pozsonyi kormánytól.
A szlovák külügy válaszában kötelességszerűen elítélte a tettet, majd alig leplezett dühéről tanúskodó bekezdésben úgy fogalmazott „meglepő, hogy a magyar kormány egy elítélendő tettet (...) az államközi kapcsolatok szintjére emel”. Ez „túlzás” és más lépésekkel közösen „szlovákellenes kampány” látszatát kelti.
Ezzel a félmondattal nyilvánvalóan Magyarország legutóbbi, Slota nyilatkozatával kapcsolatos kritikájára utalt. A Szlovák Nemzeti Párt vezetője a kétnyelvű területeken zajló „brutális magyarosításról” beszélt. Az interjú erőteljes utórengése még mindig érzékelhető Pozsonyban és Budapesten.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Matthias Gebauer Propaganda a bunkerből című cikkében foglalkozik a Hezbollah egyik legerősebb fegyverével, az al-Manar (világítótorony) névre hallgató televíziós adójával.
Izraeli bombák, számítógépes támadások sem tudták a Hezbollah televíziós adóját elhallgattatni. Éjjel-nappal egy titkos állomásról sugározza műsorát az adó. Minden percnyi műsor az ott dolgozó újságírók sikere és Izrael kudarca. A jó harctéri hírekre mindig van ideje az al-Manarnak. Akár a műsort is megszakítják, hogy bejelentsék, harcosaik újabb izraeli páncélost semmisítettek meg, immár e napon a negyediket.
Maga az a tény, hogy az al-Manar a háború negyedik hetében még mindig sugároz, a Hezbollah egyik legnagyobb sikere. Már a háború első pillanatában szerették volna az izraeliek a radikális síita televíziót megsemmisíteni, a Bejrút déli részén fekvő televíziós központot porrá bombázták. A Hezbollah propagandáját ezzel pontosan két percre tudták elhallgattatni. Ezt követően a láthatóan jól felkészült al-Manar egy titkos adóállomásról sugározza tovább a Hezbollah vezetésének nézeteit.
Az al-Manar a Hezbollah vezetésének egyik legütőképesebb fegyvere Libanonban és külföldön. Aktuális tudósításokat közöl a Hezbollah vezetése a frontról, főként akkor jelentkeznek, ha izraeli katonák halálhírét jelenthetik. Hasszán Nazrallah sejk is ezen csatornán keresztül szokta üzeneteit sugározni. Amikor az izraeliek a háború elején bejelentették, hogy Nazrallah menekül, a sejk egy félórás, igen nyugodt hangú beszéddel válaszolt. Később ezzel vált az al-Manar szálkává a szemükben.
Újabb részletek derültek ki a debreceni halálos munkahelyi balesetről