Budapest őrjöng

A Die Presse szerint Budapest őrjöng a legutóbbi szlovák provokációk miatt. Az egykori pártlap, a Neues Deutschland szerint Brüsszel a neoliberális kurzustól való letérés miatt monitorizáltatja Pozsonyt. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint pusztán a libanoni kudarc miatti parasztáldozat Uri Adamnak, az északi front főparancsnokának háttérbe szorítása. A Spiegel a Hezbollah propaganda televízióját, az al-Manart mutatja be.

2006. 08. 10. 6:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Michael Borgstede Egy sikertelen háború parasztáldozata című, tel-avivi keltezésű cikkében foglalkozik az izraeli véderőnél lezajlott személycserével.

Az 1973-as Jom Kippur-i háború ötödik napján az izraeli vezérkar leváltotta Schmuel „Gorodish“ Gonen vezérőrnagyot, a déli front parancsnokát. A tábornok leváltása világos jele volt annak, hogy a háború Izrael számára nem jól alakul.

Így értelmezhető a jelenlegi vezérkari főnök, Dan Halutz tábornok döntése, aki Uri Adam tábornok, az északi front parancsnoka mellé a libanoni hadműveletek koordinátorát rendelte, majd egy hónappal a konfliktus kezdete után még mindig naponta hullanak a katyusa rakéták az izraeli városokra, és a térség legerősebb hadserege tehetetlennek tűnik.

Már a konfliktusra okot adó akciót – egy izraeli katonai konvoj megtámadását a zsidó állam területén – a hadsereg kínos hibája tette lehetővé. A támadás előtt két nappal csökkentették az északi parancsnokság határon állomásozó egységeinél a harckészültségi szintet. Adam ugyan hivatalosan megőrzi posztját, de nyilvánvaló, hogy a „koordinátor”, Moshe Kaplinsky vezérőrnagy tartja kezében a szálakat.

Mindmáig tisztázatlan, hogy miért vált Adam kegyvesztetté. Miközben újsághírek szerint Halutz felháborodott alárendeltje óvatos és lassú hadviselési gyakorlatán, Adam több interjúban is jelezte, hogy átfogó katonai terveit a politikai vezetés béklyói miatt volt képtelen megvalósítani.

Mivel Adam katonai tervét a főparancsnokság megvizsgálta és jónak találta, így nehezen hessegethető el a gyanú, miszerint Halutz parasztáldozatot keresett a sikertelen háborúért. A légierő egykori parancsnokaként Halutz volt az, aki meggyőzte a kormányt arról, hogy hagyatkozzon a légicsapásokra. A várt eredmény azonban elmaradt.

Moshe Kaplinsky, a vezérkari főnök helyettese, mint a hadsereg vezetésének többsége, nagyot változott az elmúlt hónapban, amikor belátta, hogy csak a szárazföldi támadás képes bevinni a remélt megrendítő csapást a Hezbollahnak. Július 18-án Kaplinsky a hadsereg rádiójában még úgy fogalmazott: nincs szükség a szárazföldi csapatok átfogó bevetésére. Izrael máshogy is képes a rakétatámadások lehetetlenné tételére. A múlt héten azonban már úgy fogalmazott a Jerusalem Postnak adott interjúban: a hadsereg arra készül, hogy egészen 40 kilométer mélyen elfoglalja Libanont. Izrael egészen a nemzetközi erők Libanonba érkezéséig maradni fog, szükség esetén több hónapon keresztül is, nyilatkozta Kaplinsky. Keddi megszólalása már óvatosabban hangzott: a katonai akció eredményes befejezését és az izraeli katonák kivonását „néhány héten belül is elképzelhetőnek tartja.

Neues Deutschland (nd-online.de)

Az egykori kelet-német állampárti napilapban Hannes Hofbauer Brüsszel Pozsonyon tartja a szemét című cikkében védelmébe veszi a Fico-kormányt. A lap szerint a brüsszeli elégedetlenség valódi oka nem a szélsőséges pártok kormányzati részvétele, hanem az a tény, hogy a Fico vezette Smerrel Kelet-Európában először jutottak valódi szociálpolitikai programmal rendelkező szociáldemokraták hatalomra, akik éles retorikáját pragmatikus lépések fogják követni a neoliberális gazdasági modell túlzásaival szemben.

A cikkből kiderül, hogy az MKP nyolc évig három miniszterrel volt kormányon, ők is felelősek az ország jelenlegi szociális problémáiért, ezért tulajdonképpen megérdemlik sorsukat. A Szlovák Nemzeti Párt 1871 óta küzdött az „Észak-Magyarországon” élők jogaiért, akiket, mint az ország összes szlávját az 1867-es kiegyezést követően erős magyarosítás sújtott. A lap Slota kijelentéseit elintézi azzal, hogy azt sokan Pozsonyban a politikai folklór részének tekintik.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lapban Christoph Thanei A szélsőséges videó nézeteltéréseket okoz című pozsonyi keltezésű cikkében foglalkozik a szlovák neonácik zászlóégetése miatti diplomáciai üzengetéssel. A szerző szerint Budapest „őrjöng” a felvétel miatt.

Néhány hónappal korábban az alig egy perces videót szinte senki sem vette volna észre, vagy legfeljebb néhány neofasiszta provokációjának tartották volna. Amióta a magyarellenes kijelentéseiről elhíresült Ján Slota pártja tagja a pozsonyi kormánynak, érezhetően megnőtt az érzékenység. A hét elején a budapesti külügy „nyugtalanságának” adott hangot és felvilágosítást kért a pozsonyi kormánytól.

A szlovák külügy válaszában kötelességszerűen elítélte a tettet, majd alig leplezett dühéről tanúskodó bekezdésben úgy fogalmazott „meglepő, hogy a magyar kormány egy elítélendő tettet (...) az államközi kapcsolatok szintjére emel”. Ez „túlzás” és más lépésekkel közösen „szlovákellenes kampány” látszatát kelti.

Ezzel a félmondattal nyilvánvalóan Magyarország legutóbbi, Slota nyilatkozatával kapcsolatos kritikájára utalt. A Szlovák Nemzeti Párt vezetője a kétnyelvű területeken zajló „brutális magyarosításról” beszélt. Az interjú erőteljes utórengése még mindig érzékelhető Pozsonyban és Budapesten.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Matthias Gebauer Propaganda a bunkerből című cikkében foglalkozik a Hezbollah egyik legerősebb fegyverével, az al-Manar (világítótorony) névre hallgató televíziós adójával.

Izraeli bombák, számítógépes támadások sem tudták a Hezbollah televíziós adóját elhallgattatni. Éjjel-nappal egy titkos állomásról sugározza műsorát az adó. Minden percnyi műsor az ott dolgozó újságírók sikere és Izrael kudarca. A jó harctéri hírekre mindig van ideje az al-Manarnak. Akár a műsort is megszakítják, hogy bejelentsék, harcosaik újabb izraeli páncélost semmisítettek meg, immár e napon a negyediket.

Maga az a tény, hogy az al-Manar a háború negyedik hetében még mindig sugároz, a Hezbollah egyik legnagyobb sikere. Már a háború első pillanatában szerették volna az izraeliek a radikális síita televíziót megsemmisíteni, a Bejrút déli részén fekvő televíziós központot porrá bombázták. A Hezbollah propagandáját ezzel pontosan két percre tudták elhallgattatni. Ezt követően a láthatóan jól felkészült al-Manar egy titkos adóállomásról sugározza tovább a Hezbollah vezetésének nézeteit.

Az al-Manar a Hezbollah vezetésének egyik legütőképesebb fegyvere Libanonban és külföldön. Aktuális tudósításokat közöl a Hezbollah vezetése a frontról, főként akkor jelentkeznek, ha izraeli katonák halálhírét jelenthetik. Hasszán Nazrallah sejk is ezen csatornán keresztül szokta üzeneteit sugározni. Amikor az izraeliek a háború elején bejelentették, hogy Nazrallah menekül, a sejk egy félórás, igen nyugodt hangú beszéddel válaszolt. Később ezzel vált az al-Manar szálkává a szemükben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.