Intrikus politikai játszmák az unióban

A Spiegel ismerteti Erkki Tuomioja finn külügyminiszter nyilvános kifakadását, aki szerint az unió külpolitikai cselekvésképtelensége a tagállamok önzésének és intrikáinak egyenes következménye. A Frankfurter Allgemeine Zeitungban az önállósodó Koszovó várható gazdasági bajairól olvashatunk. Míg a Presse a német zsidó közösségnek a libanoni háború kapcsán kiütköző megosztottságával foglalkozik.

2006. 08. 09. 7:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Az uniós diplomácia kemény bírálata című cikkében ismerteti az EU elnökséget ellátó Finnország külügyminiszterének, Erkki Tuomiojanak a szervezet hatékonyságának hiányát bíráló nyilatkozatát. A külügyminiszter cikke a Helsinkiben megjelenő svédnyelvű Hufvudstadsbladet című lapban jelent meg.

Régóta ismert, írja Tuomioja, hogy minden a Közel-Keletet érintő uniós dokumentum kiosztását követően, egy órán belül Tel-Avivban és valószínűleg Washingtonban és Moszkvában is olvasható lesz a jelentés. „Ez negatívan befolyásolja az EU cselekvési lehetőségét” állítja cikkében Tuomioja. Ráadásul arra bíztatja a tagállamokat, hogy a formális tárgyalásokon és döntéseken tegyék túl magukat.

Tuomioja az uniós tanácskozásokat kísérő „intrikus játszmákkal” vádolta kollégáit. A finn külügyminiszter szerint megszokottá vált, hogy „magas rangú hivatalnokok igen részletesen bizalmas információkat bíznak kedvenc újságírójukra”. Majd a megállapodást követően az eredeti megegyezésre alig lehet ráismerni, mert arról az érintett országok „rendkívül színesen és a nemzeti érdekeik alapján” állva tudósítják a közvéleményt. Számukra gyakran kizárólag az otthoni igények számítanak. Tuomioja írásában felszólította kollégáit, hogy a miniszteri értekezletre a közös célok iránti bizonyos érzékenységgel érkezzenek és azon ne az otthon learatható siker reményében vegyenek részt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Michael Martens Koszovói szappanbuborék című cikkében elmélkedik arról, hogy miből fog megélni a vélhetően önállóvá váló tartomány. A tartomány státusa még nem dőlt el, az azonban biztosnak tűnik, hogy gazdasági értelemben Koszovó aligha lesz képes egyedül megállni a lábán. A kevés optimizmusra okot adó jelenség egyike a nagy és viszonylag könnyen kitermelhető lignitmező, illetve még néhány ásványkincs. Ezen érclelőhelyek jelentős része a tartomány északi, többségében szerbek lakta területén található, ez magyarázza azt a makacsságot, amivel az albán politikusok ragaszkodnak Koszovó egységéhez. Az albán médiában már egyes elemzések Koszóvót Európa Bahreinjeként emlegetik.

Vladimir Gligorov a Bécsi Nemzetközi Összehasonlító Tanulmányok Intézetének (WIIW) munkatársa cinikusan csak mítosznak nevezte a lignit mezők legendáját. A koszovói lignitmezők „igen gyenge minőségűek”, s kitermelésük csak akkor éri meg, ha az erőművek közvetlenül a bányák mellé építik, mert a szállítás már nem kifizetődő. Éppen ezért Gligorov óvta a koszovóiakat és a külföldieket a túlzott várakozásoktól Szerinte Koszovó jövője úgy néz ki, hogy a tartomány „embereket exportál és azok átutalásaiból él”. A hatalmas diaszpórából már most is jelentős összegek érkeznek a tartományba.

A másik lehetőség, hogy Koszovóba a munka intenzív iparágakat telepítsenek, mert a tartományban igen alacsonyak a munkabérek.
Főként a tartomány fővárosában a szerbek kivonulása és az ENSZ szervezet megjelenése az első esztendőben látványos virágzást vont maga után. Éttermek, kávéházak nyíltak és seregnyi sofőrnek, tolmácsnak és a szolgáltató szektorban dolgozó személynek lett a helyi visznyok között igen jól fizető munkája. Az Unmik odatelepülése egy igazi építési lázat indított, s főként a rendkívül ronda Pristinában az égbe emelte a lakbéreket.

Az Unmik által a közelmúltban nyilvánosságra hozott tanulmányból kiderül, hogy eddig 2,6 milliárd eurót költöttek személyzetre, árúkra és szolgáltatásokra. A tanulmányban más nemzetközi szervezet jelenlétének – többek között a Kfor vagy az EBESZ – gazdasági hatásait nem számolták bele, ami még inkább elgondolkodtatóvá teszi a fenti adatot. Még akkor is, ha becslések szerint a kiadások alig negyede maradt Koszovóban.

Az Unmik adatai szerint jelenleg 3300 bennszülöttet foglalkoztatnak, s a helyi viszonyokhoz képest átlag feletti bérekért. Ami azonban így a helyi gazdaságtól elszívja a munkaerőt. A száraz őszinteséget kedvelő Gligorov úgy fogalmaz: „Koszovóban, mint Bosznia-Hercegovinában is, a nemzetközi gazdasági segítség éppen úgy része a problémának, mint a megoldásnak. Az 1999-t követő években Koszovó hatalmas nemzetközi támogatásban részesült, ami a bevételeket és a lakosság elvárásait vélhetően az gazdaságilag elviselhetőnél is magasabbra emelte. Ezzel segítség függőséget teremtettek.“ A jövőben jóval kisebb külföldi jelenléttel és ezzel együtt jóval kisebb külföldi támogatással kell számolni.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Vita Izrael bírálata miatt című cikkében ismerteti a Németországi Zsidók Központi Tanácsában a libanoni háború kapcsán kirobbant vitát. Rolf Verleger, Schleswig-Holstein-i hitközségek vezetője a berlini tageszeitung című lapban megjelentetett a Tanács tagjainak írt levelében Izrael libanoni akcióinak differenciált megítélését követelte. Verleger szerint annak már „nincs köze a zsidósághoz, ha Izrael más embereket diszkriminál, kollektíven megbüntet, „célzott likvidációkat” hajt végre bírósági ítélet nélkül, minden meggyilkolt polgáráért 10 libanonit megöl és egész városrészeket porrá bombáz”. Verleger levelében hangsúlyozza: „A Központi Tanácstól elvárhatom, hogy ezt legalább problémának tekintsék.”

Stephan Kramer a szervezet főtitkára Verleger vádjait, miszerint Izrael az erőszak politikáját folytatná „abszurdnak” nevezte. Olyan „Izrael ellenes kliséket használ, melyet nem igazol semmilyen szakszerű érvvel”, nyilatkozta Kramer kedden a Netzeitung internetes portálnak. A Központi Tanács továbbra is szolidáris marad Izraellel és lakosaival.

Charlotte Knobloch a Központi Tanács elnöke bírálta az ügyben szintén megszólaló Heidemarie Wieczorek-Zeul-t (SPD) a berlini kormány fejlesztési miniszterét. A szociáldemokrata politikusa nemzetközi joggal ellentétesnek nevezte a libanoni polgári intézmények és a lakosság bombázását. E kijelentésére válaszul a Központi Tanács Izrael ellenes propagandával vádolta a miniszter-asszonyt. Knobloch válaszában úgy fogalmazott, „a felelősség kérdését nem szabad Izraelre testálni”.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazinban Armin Fuhrer, Kevés nevetni valója van Pflügernek című cikkében foglalkozik a berlini főpolgármesterségért alig egy hónap múlva induló CDU jelölt árnyékkabinetjének bemutatójával. Egy alig ismert személyekből álló árnyékszenátussal kívánja a berlini CDU főpolgármester-jelölt Klaus Wowereit (SPD) posztját megörökölni. A sajtótájékoztató egyetlen poénját is egy véletlen elszólás okozta.

Friedbert Pflüger akkor tudta megkacagtatni az összegyűlt újságírókat, amikor bejelentette, hogy migrációs megbízottja, a jogász Nezih Ülkekul, karrierjét kisebb autólopásokkal kezdte. Majd gyorsan javította saját nyelvbotlását: jogászként ilyen ügyekben érintettek védelmével kereste kenyerét, nyugtatgatta hallgatóságát a CDU főpolgármester-jelöltje. Amúgy a honvédelmi minisztérium államtitkáraként ténykedő Pflügernek nem sok oka van a vidámságra. A közvéleménykutatások szerint a „Munka, képzés, biztonság“ szlogennel induló kereszténydemokraták a voksok alig 20 százalékára számíthatnak. A város irányító SPD-Baloldali Párt-PDS koalíció ugyan elveszítette a városházi többséget, de erre az esetre már a zöldek jelezték, hajlandóak a belépni egy vörös-vörös koalícióba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.