Az üzletállomány 2006. III. negyedévi szűkülése országos méreteket öltött, szeptember végére megyénként átlagosan közel 40-nel csökkent az üzletek száma június végéhez viszonyítva, egyedül Tolna megyében nem mérséklődött a boltok száma. Szeptember végén változatlanul Budapesten összpontosult az országos üzlethálózat 20 százaléka, Közép-Magyarország aránya 30 százalék, a többi régió részesedése 10-15 százalék között alakult.
A III. negyedévben a fővárosban 37-tel, a városokban 333-mal, a községekben 410-zel szűkült az üzlethálózat. Az üzlettítpusok közül 2006 III. negyedévében a legerőteljesebben az élelmiszer jellegű vegyes, az élelmiszer-szaküzletek, a ruházati, valamint az egyébiparcikk-üzletek száma csökkent.
Szeptember végére 297-tel csökkent az élelmiszer jellegű vegyes, 117-tel az élelmiszer-szaküzletek, 102-vel a ruházati, 238-cal az egyébiparcikk-üzletek száma. Bővülés csak az iparcikk jellegű vegyes, az illatszer-, valamint a gépjármű-, járműalkatrész-üzletek és gépjárműüzemanyag-töltő állomások körében történt.
A KSH jelentése szerint 865-tel esett vissza a kiskereskedelmi üzleteket működtető vállalkozások száma 2006. július-szeptemberben. Újabb 1,4 ezerrel esett vissza az egyéni vállalkozások által működtetett üzletek száma; aminek hatásaként szeptember végére tovább mérséklődött a teljes hazai üzlethálózatban való résztvételük: üzleteik száma 66,9 ezerre, részesedésük 40,3 százalékra csökkent.
A KSH tájékoztatása szerint az adatok a 10 üzletes és annál több üzletet működtetők szerepének növekedését, illetve az üzemeltetői koncentráció erősödését mutatják. Az idén a III. negyedévben az országos üzlethálózat alapterülete 11 ezer négyzetméterrel 17,6 ezer négyzetméterre emelkedett, az egy üzletre jutó átlagos alapterület 106 négyzetméter volt.
(MTI Eco)

Újabb bukott magyarellenes politikus gyorsítana a balszélen