2011-re is terveznek: jön a hároméves költségvetés

Új költségvetési rendet léptet életbe a kormány, amely már most 2011-ig előre meg kívánja szabni a büdzsé összes keretszámát. Jövőre lassú ütemben nő a magyar gazdaság, tovább emelkedik az államadósság, a közszférában folytatódnak az elbocsátások, a reáljövedelmek pedig az idei szinten maradnak. • Varga: Jön az új Gyurcsány-csomag

MNO-összefoglaló
2007. 07. 26. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a jövő év végéig, hanem egészen 2011-ig megszabná a kormány a költségvetés keretszámait – derül ki a 2008-as büdzsé tervezési köriratából, amelyet tegnap tett közzé a Pénzügyminisztérium (PM). Ha formálisan nem is, ezzel a lényeget tekintve hároméves költségvetést készít a kormány. A többéves tervezés előnyeit hosszan taglaló dokumentumban már nyoma sincs azoknak az érveknek, amelyekre alapozva az MSZP és az SZDSZ 2000 őszén még élesen támadta a kétéves költségvetését benyújtó Orbán-kormányt. A pénzügyi tárca körirata most azzal indokolja a hároméves költségvetési program kialakítását, hogy az kiszámíthatóbbá teszi az államháztartás működését, a tervezés nagyobb fegyelme pedig javítja a magyar gazdaságpolitika hitelességét. Az új tervezési politika ennek alapján 3 évre előre meghatározza a költségvetési előirányzatokat, fejezeti bontásban.
A 2011 végéig érvényes keretszámokat a 2008-as büdzsé megszavazása után, jövő év februárjában fogadja el a kabinet. A megszabott számokat – amelyek a támogatási összegeket is tartalmazzák – később a minisztériumok önállóan már nem módosíthatják, a változtatáshoz ugyanis a kormány külön engedélye szükséges.
A hivatalos indokolás szerint minderre azért van szükség, hogy a konvergenciaprogramban szereplő célokat „könnyebben és nagyobb biztonsággal” lehessen elérni.
Valószínűleg a korábbi évek megalapozatlan költségvetéseire utalva a PM némi önkritikával most leszögezi: a jövő évi bevételek tervezésénél el kell érni, hogy az Országgyűlés „a várható teljesítéshez közelebb álló”, azaz reálisabb számokról dönthessen.
A körirat nem határozza meg a 2008-ra tervezett gazdasági fejlődés iramát, csupán annyit ír, hogy a növekedés ütemének élénkülésével számol. A tárca ugyanakkor annyit elismer, hogy a jövő év még alapvetően a kiigazítás időszakához tartozik, amikor nem lehet egyszerre jelentős egyensúlyjavítást és magas gazdasági növekedést elérni.
Az államháztartás megbomlott egyensúlyát jövőre is főként a korábbi adóemelésekből befolyó többletbevételek, nem pedig a kiadáscsökkentések fogják javítani. A pénzügyi tárca ugyanakkor azt ígéri, hogy a végrehajtandó intézkedések nyomán 2009-től és 2010-től az államháztartás GDP-hez mért kiadásai mérséklődni fognak. A kiadások lefaragása a körirat szerint elősegítheti majd a beruházások növekedését, a lakossági fogyasztás emelkedését, amely nyomán ismét 4-5 százalékos ütemre gyorsulhat fel a gazdaság növekedése.

Ugyanakkor az Index pénteki a költségvetéssel foglalkozó cikkében saját információkra hivatkozva meghatározza a 2008-as költségvetés Makrópálya adatait. Eszerint a GDP 2008-ban három százalékon, míg 2009-ben 4,2 százalékon várható.

A kiadások jövőre csak néhány területen – így a nyugdíj, a családtámogatás, a szociális segélyek és az uniós társfinanszírozás területein – emelkedhetnek, további kiadásnövelésre nincs lehetőség.

A közszférában foglalkoztatottaknak jövőre is megszorításokkal kell szembenézniük: az elbocsátások tovább folytatódnak, miközben a megmaradt dolgozóknak a bérek befagyasztása miatt 2008-ban is reálbércsökkenéssel kell szembesülniük. A bérekkel kapcsolatban Veres János pénzügyminiszter tegnap a köztévében azt mondta: a reáljövedelmek csökkenése idén várhatóan 3,5 százalékos lesz, jövőre pedig nem változik a reáljövedelmek szintje.
A 2008-as költségvetést a tárca 3,5 százalékos inflációra alapozza. Az államadósság jövőre tovább növekszik: a GDP-hez mért adósság csökkenése a körirat szerint 2009-ben kezdődik majd el. A konvergenciaprogram értelmében az idei 70,1 százalék után jövőre 71,3 százalékos adósságráta várható.
A törvény szerint a költségvetésitörvény-javaslatot szeptember 30-ig, míg a részletező táblázatokat legkésőbb október 15-ig az Országgyűlés elé kell terjeszteni.

A lapunk által megkérdezett elemzők az eddigieknél megalapozottabbnak értékelték a pénzügyi tárca jövő évi inflációs tervezését. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője hangsúlyozta: ebben az évben várhatóan sokkal nagyobb lesz az eltérés a valóságos és a tervezett infláció között, mint jövőre. Az elemző ennek ellenére úgy véli, a 2008-as pénzromlási ütem közelebb lesz a 4 százalékhoz, mint a kormány terveiben szereplő 3,5 százalékhoz. Hasonló véleményt fogalmazott meg Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is, aki a jövő évi infláció legkérdésesebb pontjának az élelmiszerárak növekedését jelölte meg.

(Magyar Nemzet, Index)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.