Varga: A hazugság ára ma már a mindennapokat is eléri

A Fidesz és az MDF is megemlékezett a miniszterelnök egy évvel ezelőtt nyilvánosságra került balatonőszödi beszédéről hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke arról beszélt, hogy a hazugság ára ma már a mindennapokat is eléri.• KDNP: Kóka miért vár a lemondásával?• Fidesz: még mindig nem megnyugtató az illegális szemét helyzete

MNO
2007. 09. 17. 17:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herényi Károly (MDF) szavai szerint az egész ország a beszéd szerencsétlen mondatainak foglya.
-Egy éve rabjai vagyunk ezeknek a mondatoknak, rabjai és foglyai a hazugságnak. És mi történt azóta? Semmi – fogalmazott az ellenzéki frakcióvezető. Hozzátette: a keletkezett legnagyobb kár, hogy az amúgy is ingatag közbizalom végképp megrogyott.

Varga Mihály (Fidesz) arról beszélt, hogy a hazugság ára ma már a mindennapokat is eléri. Felsorolta, hogy többek között az élelmiszerek ára 11, a távfűtés ára 40 százalékkal nőtt az elmúlt évben.
-Az árát ma már tudjuk ennek a beszédnek: munkanélküliség, vizitdíj, tandíj, lakossági hitelek növekedése, csődhelyzet szélén lévő önkormányzatok. Az okával is egyre inkább tisztában vagyunk. Az elmúlt évek rossz kormányzása összekötve a miniszterelnök hatalomhoz ragaszkodásával – fogalmazott a fideszes képviselő.

Veres János pénzügyminiszter válaszában helyesbítette Herényi Károlyt: elmondta, hogy szeptember 17-e nem a beszéd évfordulója, hanem a nyilvánosságra kerülésé. Veres szerint nem véletlen, hogy ez egy évvel ezelőtt két héttel az önkormányzati választások előtt történt, felkorbácsolva a közhangulatot, amelyből egyesek hasznot húztak.

Veres Varga Mihállyal ellentétben úgy látja: van pozitív hozadéka is a kormány kritizált gazdaságpolitikájának. Úgy véli, hogy az elfogadott konvergenciaprogram javította az ország nemzetközi megítélését. Veress pozitívumként említette azt is, hogy a Sólyom László kezdeményezésre létrejövő államháztartási bizottság képes lehet arra, hogy kiegyenlítse az államháztartás szinuszgörbeként hol növekvő, hol csökkenő hiányát.

Nemzeti szolidaritáson alapuló egészségbiztosítás

Nagy Kálmán, a KDNP politikusa a profitorientált biztosítási modellel szemben fejtette ki ellenérveit napirend előtti felszólalásában. Felhívta a figyelmet az amerikai Yale egyetem rektorának azon cikkére, amely a nemzeti szolidaritáson alapuló egészségbiztosítás mellett teszi le voksát. A kereszténydemokrata politikus megjegyezte: a kormány azért akarja bevezetni a több-biztosítós modellt, mert a nemzeti szolidaritáson alapuló egészségbiztosítást nem képes fenntartani. Nagy kiemelte: kizárt hogy minden biztosító szerződésben legyen minden kórházzal, amelynek rendkívül káros következményei lehetnek.

Horváth Ágnes a felszólalásra reagálva elmondta, hogy Magyarországon nem a Nagy Kálmán által bemutatott amerikai rendszert szeretnék bemutatni, hanem az európait. Az egészségügyi miniszter kifejtette, hogy a tengertúli modellel ellentétben hazánkban kötelező lesz az egységes járulék befizetése, amelynek összege nem fog változni. Elmondása szerint ez a kockázatközösségen alapuló rendszer jobb ellátáshoz juttatja a biztosítottakat, akiknek jár az információ arról, hogy mi, miért és hogyan jár neki.

Pokorni: Rossz oktatáspolitika, elérhetetlen felsőoktatás

A magyar felsőoktatás átalakítása jó úton halad, a mennyiségi változások után a minőségi felsőoktatás megteremtése a cél – mondta Hiller István hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben. Pokorni Zoltán a Fidesz alelnöke reagálásában elmondta, hogy a kormány oktatáspolitikája rossz, a legnagyobb baja, hogy nincs tekintettel a magyar társadalom viszonyaira.

Az oktatási és kulturális miniszter felszólalásában arról beszélt, hogy az 1990-es évek első feléhez képest, amikor 100 ezernél valamivel többen tanultak egyetemeken és főiskolákon, napjainkban több mint 410 ezren tanulnak a felsőoktatásban.

Hiller István hangsúlyozta, hogy a mennyiségi változások, vagyis a hallgatói létszám növekedése után a minőségi változások megteremtése a cél. Ezzel kapcsolatban elmondta: a felsőoktatás finanszírozása kiszámíthatóvá válik, 2010-ig 241 milliárd forintra emelkedik az állami támogatás.

Az oktatási tárca vezetője megemlítette, hogy az utóbbi években a bolognai rendszernek megfelelő, többszintű képzés folyik, és a képzést közelítették a munkaerőpiaci igényekhez.

Jó úton halad a magyar felsőoktatás átalakítása – zárta felszólalását Hiller István.

Vannak jó elemei a felsőoktatás reformjának, de a kormány oktatáspolitikája rossz. Legnagyobb baja, hogy nincs tekintettel a magyar társadalom viszonyaira – ezt már a Fidesz nevében felszólaló Pokorni Zoltán mondta a miniszter szavaira reagálva.

Az ellenzéki politikus szerint sok család gyermeke számára elérhetetlen lesz a felsőoktatás. Pokorni Zoltán hozzátette, hogy idén már 30 ezerrel kevesebben jelentkeztek főiskolákra és egyetemekre.

Az MSZP-s Szabó Zoltán úgy vélte, nem tragédia a jelentkezők számának csökkenése. Mint mondta, a felsőoktatás átalakítása helyes, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a felsőoktatási reformban három ponton lehet feszültség: a fővárosi és a vidéki intézmények, illetve az egyetemek és a főiskolák között, valamint a pluszpontok esetében.

Almássy Kornél (MDF) úgy fogalmazott: a felsőoktatás átalakításából csak a tandíj látszik. Hozzátette, jelenlegi formájában a tandíj nem jó, és a felsőoktatás finanszírozása sem megfelelő.

A KDNP-s Hoffmann Rózsa szerint a felsőoktatás reformja rossz, az egyetemek és főiskolák nem működhetnek pusztán a verseny elvei alapján.

Sándor Klára (SZDSZ) hozzászólásában azt emelte ki, hogy fontosak és helyesek az átalakítások a felsőoktatásban.

MSZP: a fogyasztóvédelemben az ellenzék „radikális nyilatkozataira” volna szükség

Alexa György, a Magyar Szocialista Párt képviselője a fogyasztóvédelem fontosságára hívta fel a figyelmet. Üdvözölte, és az ügy érdekében tett konkrét lépésnek nevezte, hogy a kormány létrehozta a fogyasztóvédelmi felügyeletet és kiemelte, hogy napjainkban már 2000 esetben hozott a fogyasztók számára kedvező döntést az állam. Véleménye szerint nem az ellenzék radikális nyilatkozataira volna szükség, mert az emberek nem hisztériát, hanem szakszerűséget várnak el.

Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter a kormány részéről közölte, hogy önmagában még a legjobb kormányprogram sem elég a tökéletes fogyasztóvédelemhez. Hangsúlyozta, hogy a a korábbi hiánygazdasággal ellentétben ma már elvárják a fogyasztók az ellenőrzött minőséget.

(MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.