Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Mike Glindmeier és Clemens Gerlach A Központi Tanács felháborodik a zsidó magánbojkotton című cikkében ismerteti a lassan politikummá váló labdarúgó-mérkőzést. Ilyen még nem volt: Ashkan Dejagah, az iráni származású, 21 év alattiak válogatott labdarúgója megtagadta, hogy részt vegyen egy Izrael elleni mérkőzésen. A Német Labdarúgó Szövetség (DFB) támogatja a wolfsburgi focistát, a Zsidók Központi Tanácsa felháborodással reagált, és Dejagah kirúgását követeli a nemzeti tizenegyből. Október 12-én Ashkan Dejagahnak Tel-Avivban kellene Izrael ellen játszania, ám a középpályás felmentését kérte az utazás alól. Dejagah hangsúlyozta: az utazás lemondására „személyes természetű” okok vezették s indokai a „legszűkebb családi körben” találhatók. „Köszönettel tartozom a DFB-nek a bizalomért és a diszkrécióért” – áll Dejagah hivatalos nyilatkozatában. A kettős állampolgárságú játékos a Bild Zeitungnak úgy fogalmazott: „A döntésnek politikai okai vannak. Mindenki tudja, hogy német-iráni vagyok.” A Zsidó Központi Tanács felháborodással reagált Dejagah viselkedésére. „Elképzelhetetlen és lehetetlen, hogy egy válogatott játékos zsidó magánbojkottot kezdeményezzen” – nyilatkozta Dieter Graumann a Spiegel Online-nak. A Központi Tanács alelnöke szerint „botrány lenne, ha a DFB nem büntetné ezt a viselkedést”.
Die Welt (welt.de)
A Springer konszern napilapjában Hans-Jörg Schmidt Magyarország magánlátogatással provokálja szomszédját, Szlovákiát címmel ismerteti a Benes-dekrétumok megerősítése miatt kirobbant vitát. Nem volt oka a meglepetésre Robert Ficónak Brüsszel döntésével kapcsolatban: kormányzó szociáldemokrata párt nemzetközi szinten továbbra is elszigetelt marad. Az európai szociáldemokraták (SPE) jelenleg elutasítják a Smer visszatértét. A Smer SPE-tagságát a szélsőséges Nemzeti Párttal (SNS) kötött koalíciója után felfüggesztették. Fico közvetlenül az SPE döntése előtt maga is gáncsot vetett, amikor többé-kevésbé ellentmondás nélkül vette tudomásul Jan Slota SNS-vezér legutóbbi magyarellenes támadásait. Sőt maga is támogatta – igaz, a jobboldali ellenzékkel közösen – a Benes-dekrétumokat „érinthetetlennek” nyilvánító határozatot. Ennek alapján a második világháborút követően a németek mellett a magyarokat megalázták, vagyonuktól megfosztották és elüldözték őket. A döntést követően Szlovákiának ismét problémái vannak a magyarokkal. A határozatot követően a magyarok befagyasztották a kétoldalú kapcsolatokat. Ettől függetlenül Sólyom László „magánlátogatáson” olyan régiókat keresett fel, melyek a magyarság erős bástyái. Sólyom ugyanakkor nem mutatott érdeklődést aziránt, hogy találkozzon Ivan Gasparoviccsal.
Amikor Sólyom nyilvánosan bírálta a dekrétumok megerősítését, dühös válaszokkal volt kénytelen szembesülni. Fico szerint úgy viselkedett, mintha „Észak-Magyarországra” látogatott volna, s arról beszélt: kedve lett volna a magyar elnököt „kiutasítani”. Gasparovic szerint Sólyom „beavatkozott Szlovákia belügyeibe”. Jan Kubis külügyminiszter berendelte a budapesti nagykövetet. A Pravda kommentátora egyenesen provokációról beszélt Sólyom látogatása kapcsán. A magyar kisebbség pártjának új vezetése – amely Mikulás Dzurinda kormányában a koalíció része volt – ellenzékben élesebb hangot üt meg és a Benes-dekrétumok visszavételét követeli. Ezzel egy időben támogatják a két parlament megbékülési nyilatkozatát. Ezt a javaslatot a szlovák pártok elutasítják, szerintük ugyanis nincs miért bocsánatot kérniük a magyaroktól. Mint ismert, az 1990-es évék elején a pozsonyi parlament bocsánatot kért az elüldözött felvidéki németektől.