Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Gerd Zitzelsberger 40 kilométeres biztonsági kockázat című cikkében foglalkozik az EU és Liechtenstein konfliktusokkal terhelt kapcsolatával. Az uniónak komoly elszámolni valója van a 35 000 lakosú állammal; most Brüsszel azt követeli Svájctól, hogy állítson fel határőrbódékat a liechtensteini határon. Eredetileg már tavaly megszűnt volna a határellenőrzés Németország és Svájc között. A következő időpont 2008 eleje volt. Jelenleg a svájci határőrökön múlik, kérnek-e úti okmányokat az utasoktól. Bern most decemberről beszél – írja a napilap. A konfliktus oka, hogy néhány uniós tagállam 40 kilométer biztonsági rést talált a svájci határőrizetben – hónapok óta diplomaták próbálják bezárni a lyukat, amely a svájci–liechtensteini határon „tátong”. A két ország határa az 1923-as vámunió óta alig észlelhető, már többször is előfordult, hogy a svájci hadsereg tévedésből bemasírozott a törpeállamba. S így tovább nem mehetnek a dolgok Brüsszel szerint, mert Svájc már a schengeni övezet része, míg Liechtenstein még nem.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Az atompolitika mint kampánymotor című cikkében ismerteti az SPD és a zöldek várható választási súlypontját. Az zöldek utcai tüntetésekkel fenyegetőznek, az SPD az atomkilépést támogató kampányt hirdet. Mindkét párt úgy véli: az atomerőművek elleni tiltakozó politikával szerezhet új szavazókat. Fritz Kuhn, a zöldek frakcióvezetője kijelentette, hogy pártja kizárja a koalíciót a CDU/CSU-val abban az esetben, ha az uniópártok ismét kitartanak az atomenergia ismételt felhasználásának terve mellett. A zöldek az atomenergia ellenzőinek dühére bazíroznak. „Természetesen felvesszük az asztalra dobott kesztyűt” – nyilatkozta a frakcióvezető, aki tiltakozó akciók szervezésével fenyegetett.
„Mindenesetre az utcán fogunk találkozni, ha eszükbe jut az ötlet, és felmondják azt az atomkonszenzust, amit mi kötöttünk” – nyilatkozta Kuhn, aki szerint az atomenergia „bizonytalan, magasan szubvencionált és az urán egy véges nyersanyag, ami erősen megdrágul”. Ehhez társul, hogy az SPD kampánya az egykori vörös-zöld koalíció által kötött atomkompromisszumot kívánja népszerűsíteni. A Hubertus Heil pártigazgató által bemutatott plakátokon csernobili képek láthatók, s azt kérdezik rajta: Már elfelejtette?
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Margareta Wolf elhagyja a zöldeket című cikkében ismertet egy a párt számára rendkívül kellemetlen ügyet. A zöldeknél zajló atomvita és az ezzel kapcsolatos személyes támadások miatt Margareta Wolf – egykori képviselőjük és államtitkáruk – vélhetően elhagyja pártját. Korábban a brandenburgi zöldek kezdeményezték a pártból történő kizárását. Reinhard Bütikofer pártelnök Wolf „magyarázatát tartotta szükségesnek”. A vita háttere: Wolf többek között egy olyan kommunikációs cégnek is dolgozik, mely például az atomlobbinak is. Bütikofer kijelentette, a zöldek az erőművek működési idejének meghosszabbítása ellen minden eszközzel fellépnek, s nemcsak „védelmi harcot folytatunk, hanem támadót”. Wolf a lapnak nyilatkozva kijelentette: álláspontja nem változott. „Én csak annyit mondok, hogy haszonelvi alapon nem lehet a szenet elutasítani, mert klímakárosító, és ugyanakkor kikapcsolni az atomerőműveket.”