„Brutális, hidegvérű, kegyetlen”

A Frankfurter Allgemeine Zeitung interjút készített az irigység kultúrájáról Németországban. A Die Welt részletesen elemzi a nagy port felvert tavaly téli gyilkossági kísérlet ítéleteinek tanulságait.

2008. 07. 10. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilap „Nálunk gyanús a gazdagság” címmel készített interjút Thomas Druyennel, irigységkutatóval a németek irigységéről. „A németeknek igen egészségtelen vagyonkultúrájuk van” – nyilatkozta Thomas Druyen, a bécsi Sigmund Freud Magánegyetem szociológusa és vagyonkutatója. Druyen abszurdnak nevezte a szövetségi kormány álláspontját, miszerint 3418 euró feletti jövedelemmel már egy egyedülálló személy gazdagnak számít. Hol maradnak akkor a milliomosok és milliárdosok? Akinek 3 millió eurója van a számláján, az gazdag, aki az összeget ügyesen befekteti, az megélhet a kamatokból, és nem kell dolgoznia – olvasható az interjúban. Nem létezik általánosan érvényes definíciója a gazdagságnak, ez egy erősen szubjektív fogalom. De egy valóban szélesen elterjedt felfogás szerint az a gazdag, akinek nem kell dolgoznia. A gazdagság gyanús a németeknek – állítja Druyen. Az embereknek furcsa elképzelése van arról, hogy milyen jövedelmet tartanak igazságosnak. Mi minden további nélkül elfogadjuk a focisták gazdagságát, ugyanakkor a vállalkozóktól, akik egy jó ötlettel megalapozták a vagyonukat, azoktól irigyeljük – folytatja a szociológus. Ez egy igen egészségtelen vagyonkultúra: a gazdasági sikereket ezért zárt ajtók mögött ünneplik. Németországban a vagyon kérdése elválaszthatatlan az újraelosztás ügyétől. Ennek egyik oka a szociális rendszer, a jövedelemmel kapcsolatos felelősség részben magánkézből a köz kezébe csúszott át: az állam megcsapolja a vagyonokat, és azt továbbutalja a rászorulóknak. A gazdagok azt kérdezik: miért adakozzak, amúgy is olyan sok adót fizetek? A szegények viszont azt: miért nem vonnak el még többet a gazdagoktól?

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Miért nem a legsúlyosabb büntetést kapták? címmel ismertetik a nagy médiahírveréssel zajló gyilkossági kísérlet ügyében hozott ítéleteket. „Brutális, hidegvérű, kegyetlen”. Így értékelte a bíró Spiridon L. és Serkan A. által egy nyugdíjas sérelmére végrehajtott támadását. Miközben a védelem az elkövetőkben áldozatokat láttat, a bíróság súlyos szabadságvesztésre ítélte a két müncheni verőlegényt. A legsúlyosabb büntetést mégsem rótták ki rájuk. A 21 éves Serkan A.-t a bíróság 12 évre, míg a 18 esztendős Spirion L.-t nyolc és fél évre ítélte. Az ítélet a várakozásoknak megfelelően kemény volt, az elkövetők azt megkövült arccal hallgatták. Spiridon L. és Serkan A. tavaly december 20-án a 76. esztendős nyugdíjas iskolaigazgatót, Bruno Hubertus N.-t majdnem halálra verték, mert felhívta a két fiatal figyelmét a metróban érvényben lévő dohányzási tilalomra. A tettet a metróállomás videokamerája megörökítette. Ítélete indoklásában Reinhold Baier elnöklő bíró a tettet „brutálisnak, hidegvérűnek és brutalitásában felülmúlhatatlannak” nevezte. Azt, hogy mégsem a legsúlyosabb büntetést mérte a két fiatalra, azt azzal a néhány körülménnyel magyarázta, ami mellettük szól. Vallomásuk enyhítő körülménynek számít, bocsánatot kértek az áldozattól, és nehéz gyermekkoruk volt. Ennek ellenére Baier hangsúlyozta: a „teljesen értelmetlen tett erkölcsileg a legaljasabb indítékokból táplálkozott”. Tekintettel a videós bizonyítékokra – melyek lejátszása megdöbbentette a közönséget – nem követte a bíró és az államügyész a védelem kérését, hogy súlyos testi sértésre változtassa a gyilkossági kísérletet. Éppen ellenkezőleg: úgy vélték, a tettesek kimerítették a gyilkossági kísérlet tényállását. A kemény ítéletek hallatán a védőügyvédek annak a nézetüknek adtak hangot, hogy a bíróság példát statuált, és bejelentették, hogy fellebbeznek. Serkan A. védője, Florian Wurtinger az ítéletet „abszolút túlzónak” nevezte. Mint mondta, valószínűsíti, hogy München megkísérli a két fiatal kiutasítását, amint ezt az áldozat már a per kezdetén követelte. Mint mondta: őt nem a bosszú hajtja. Meggyőződése, hogy a tettesek szülőhazájukban tudnak visszatérni a helyes útra. „Egy szakmát tanulni és a jövőjüket felépíteni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.