Az osztrák vállalatok szedik a sátorfájukat

A Die Presse ismertet egy tanulmányt, melyből kiderül: elsősorban a piacvásárlás miatt fektettek be nálunk az osztrák cégek. A Süddeutsche Zeitung szerint taktikai megfontolások miatt nem fogta el a Moszad a 60-as években Joseph Mengelét.

2008. 09. 04. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Az osztrák befektetők továbbköltöznek Keletre című cikkében ismerteti a számukra új, vonzó vadászterületeket. Az osztrák vállalkozások új befektetései a szomszéd országokból továbbköltöznek keleti irányba – írja a lap. Bulgária és Románia, valamint a FÁK országai, ezen belül is Oroszország és Ukrajna lépésről lépésre felváltja Csehországot vagy Magyarországot. A legtöbb külföldi osztrák befektetés piacorientált, elsősorban az érintett ország helyi piacának megszerzését célozza – számol be a cikk. Ez az eredménye annak a tanulmánynak, amit a bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézete (WIIW) készített a gazdasági minisztérium megbízásából. A tanulmányt ismertető Hunya Gábor szerint ez különösen igaz az ingatlan- és a pénzügyi szolgáltatási szektorban. A befektetésekben alárendelt szerepet játszanak az alacsony bérköltségek.

Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában is csak a befektetési döntések öt-hét százalékában volt ez döntő tényező. A legutóbbi időben a piacszerzés játszik komoly szerepet Romániában. S alig van jele annak, hogy más országokat, mint például a Nyugat-Balkánt – mint Horvátországot, Szerbiát – az alacsony bérköltségek miatt választották – írja a lap. Az intenzív feldolgozó iparágak egyre inkább Ázsiába települnek, de itt is az elsődleges cél, hogy termékeiket eladják a helyi piacon. Ennek a folyamatnak elsődleges vesztesei a szomszédos Magyarország és Németország, ahol 2000 óta összességében csökken a közvetlen befektetések névleges tőkéje. Ezzel szemben emelkedik Románia, Bulgária, Lengyelország és Horvátország részesedése, utalt a WIIW szakértője a legjelentősebb változásokra.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban O. Das Gupta „Ben Gurion csak egy pert akart” című cikkében foglalkozik azzal, hogy az izraeli titkosszolgálat, amely tudta, hol található a háborús bűnös Joseph Mengele, mégsem fogta el. A háború vége óta vadásznak az eltűnt háborús és emberiesség elleni bűnösök után, hol eredménnyel, gyakran eredménytelenül – mint például Joseph Mengele esetében. Az orvost az auschwitzi koncentrációs táborban elkövetett borzalmas emberkísérletekkel gyanúsítják. A svábföldi születésű Mengele a második világháborút követően zavartalanul élt Nyugat-Németországban. Később ő lett a leginkább keresett nemzetiszocialista bűnös. Mengele 1949-ben Argentínába menekült, 1959-ben megkapta a paraguayi állampolgárságot – számolt be a lap.

A Moszad az 1960-as években Argentínában beazonosította Mengele tartózkodási helyét – nyilatkozta Rafi Eitan. A mai tárca nélküli miniszter és egykori Moszad-ügynök szerint akkor tudatosan lemondtak Mengele letartóztatásáról, mert nem kívántak ezáltal veszélyeztetni egy másik akciót, Adolf Eichmannak, a holokauszt tervezőjének letartóztatását – értesült a cikk írója. Az időközben 81 esztendős Eitan tagja volt annak a Moszad-egységnek, mely 1961-ben elrabolta Eichmannt Buenos Airesből. Ott bíróság elé állították a zsidók megsemmisítésének megszervezőjét.

Az eljárás 1962-ben az SS-tiszt elítélésével és kivégzésével ért véget. Eitan, a volt ügynök számára a mai szempontok alapján is helyes döntéseket hoztak anno, amikor Eichmann elrablására koncentráltak és hátrébb sorolták a Mengele-ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.