A legfrissebb adatok szerint 2024 eleje óta 11 százalékkal esett vissza a beszállítások mennyisége. A Lenta.ru által közzétett információk szerint Lengyelország tradicionálisan az orosz cseppfolyósított szénhidrogéngáz (LPG) export legnagyobb felvevőpiaca volt, sőt elosztóközpontként is szolgált más európai országok felé. A mostani csökkenés tehát nem csupán a lengyel–orosz kereskedelmi kapcsolatokat érinti, hanem az egész európai energiapiacra hatással lehet.
A szankciók hatásai
Az Európai Unió tagállamai 2023 decemberében állapodtak meg az orosz LPG-re vonatkozó embargóról, amely magyarázza Lengyelország proaktív lépését az import diverzifikálására. Az Argus hírügynökség elemzése rámutat, hogy Lengyelország jelenleg az LPG több mint hatvan százalékát nyugati forrásokból szerzi be, ami egyértelmű jele a logisztika átszervezésének.
Áremelkedés és ellátási kockázatok
Az embargó közeledtével az LPG ára jelentősen emelkedett a belarusz–lengyel határon. Míg egy évvel ezelőtt 545–570 dollár volt egy tonna ára, addig most már 630-632 dollárba kerül. Ez az áremelkedés komoly kihívások elé állíthatja a lengyel gazdaságot és a fogyasztókat egyaránt.
Emellett egyes orosz szállítók már november közepétől leállítják a szállításokat, tartva attól, hogy a tartálykocsik nem térnek vissza. Ez további ellátási zavarokat okozhat a régióban.
Oroszország válaszlépései
Az orosz energiaszektor szakértői szerint Moszkva már keresi az alternatív piacokat. Alekszandra Zubacseva, a Petromarket vezető tanácsadója úgy véli, hogy Oroszország Törökország, Kína és a közép-ázsiai országok felé irányítja át az exportját.
Dmitrij Guszev, a Megbízható Partner Egyesület felügyelőbizottságának elnökhelyettese hozzátette, hogy az export egy része a belföldi piacra kerülhet, ami az orosz árak csökkenéséhez vezethet.
Borítókép: Propángázpalackozó üzem területe a lengyelországi Kornéban (Fotó: AFP)