Az adócsökkentés a recesszió elleni gyógyír

A Der Spiegel interjút készített Horst Seehoferrel, aki további konjunktúraösztönző lépéseket és adócsökkentést követel a recessziós fenyegetés enyhítésére. A Die Welt foglalkozik a Baloldali Párt jelenlegi helyzetével és 2009-es választási esélyeivel.   

2008. 12. 12. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német napilapban Hans-Jürgen Schlamp „Ez messze nem elég” címmel készített interjút Horst Seehoferrel, a CSU elnökével, bajor tartományi miniszterelnökkel. A keresztényszocialisták elnöke szerint a gazdasági helyzet rendkívül fenyegető. A vállalkozók és a szakszervezeti vezetők szerint a háború utáni időszakot követő legnagyobb válság előtt áll az ország. Számos üzemben már csökkentették a munkaidőt, és rohamosan nő az elbocsátások száma. Seehofer szerint a válságot megakadályozandó minden országnak többet kell tennie, mint eddig eltervezett. A befektetések felgyorsítása érdekében egyszerűsíteni kell a jogrendszert. Németországban a keresletnövelés érdekében adócsökkentésre lenne szükség. Mindenekelőtt elkerülhetetlen az európai pénzügyi rendszer reformja, jelenleg ugyanis a jól működő cégek is igen nehéz feltételek mellett jutnak hitelhez. Seehofer kijelentette, hogy két lehetőség áll az ország előtt: vagy megpróbálják közpénzen a világgazdasági válság káros következményeit elhárítani – vagy legalábbis enyhíteni –, vagy utólag kell megtéríteni a károkat. „Vagy a munkahelyeket finanszírozzuk ma, vagy a munkanélkülieket holnap” – figyelmeztetett. Hozzátette: tovább kell lépni az eddigi konjunktúrát elősegítő programokon.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Daniel Friedrich Sturm „Vége Oskar Lafontaine sikertörténetének” című cikkében elemzi a Baloldali Párt lehetőségeit és várakozásait a 2009-es esztendővel kapcsolatban. Senki sem osztja meg annyira az SPD-t (szociáldemokrata párt), mint Oskar Lafontaine. Pártelnökként csávában hagyta az SPD-t, s most a Baloldali Párt vezetőjeként küzd ellene. A Baloldali Párt és elődszervezetei történelméből nem hiányoztak a felemelő pillanatok. 2004 nyarán az úgynevezett hétfői demonstrációkon tiltakozott a posztkommunista PDS a schröderi reformok ellen. Egy év múlva Oskar Lafontaine belépett az újonnan alapított Munka és Szociális Igazságosság Választási Alternatívájába (WASG). Majd sikerült a Baloldali Pártnak bejutni a WASG-vel közösen a Bundestagba. A PDS és a WASG 2007. júniusában nagy pompával egyesült a két párt, Baloldali Párt, röviden A Baloldal nevű alakulattá. A Baloldal győzelme hosszú időn keresztül megállíthatatlannak tűnt. A pénzügyi válsággal és a közelgő recesszióval viszont elveszítette a lendületét. Az SPD közeli Forsa közvéleménykutató intézet szerint a támogatottságuk 11 százalékra csökkent, amely a legrosszabb eredmény ebben az évben. A jövő évben azonban a Baloldali Párt újra teret nyerhet: az ország nyugati részén akár kormánypárt is lehet, erre a legjobb esélye az augusztus 30-ai saar-vidéki választásokon nyílik. Az Infratest Dimap közvéleménykutatása szerint a Saar-vidéken a Baloldal 18 százalékot hozhat, amely egy nyugati tartományban szenzáció lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.