Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap Börtöntársai bírálják Klart című cikkében ismerteti az egykori szélsőbaloldali terrorista szabadon bocsátásáról kialakult vitát. Christian Klar börtöntársai nyílt levélben bírálták az egykori Vörös Hadsereg Frakció (RAF) vezetéséhez tartozó terroristával történő kivételezett elbánást. A börtönlakókat felháborította a Brigitte Zypries (SPD) szövetségi igazságügyminiszter nyilatkozata, miszerint Klart ugyanúgy kezelik, mint a többi elítéltet – áll Peter Lambert érdekképviseleti vezetőjük által megfogalmazott levélben. Lambert szerint az elítélttől szabadon bocsátása előtt elvárják, hogy hosszabb időt töltsön az enyhébb fogvatartási feltételekkel rendelkező fogházban, ahol elismerve bűntetteit, vegyen részt bűnének feldolgozásában.
Ehhez gyakran kacsolódik egy szakma elsajátítása, vagy terápiás kezelés. Ezzel szemben Klarnak nagyon ritkán kellett dolgoznia, több hónapig csak pingpongozott, illetve szabadon bocsátását megelőző intézkedésként megelégedtek néhány nyilatkozatával, miszerint a jövőben törvénytisztelő életet fog élni. A fogoly-érdekképviselet nyilatkozata szerint, ha minden úgy nézne ki, ahogyan azt a miniszterasszony beállította, akkor a jó egy tucatnyi további rabot szabadon kellene bocsátani a bruchsali büntetés végrehajtási intézetéből. A stuttgarti felsőbb tartományi bíróság a közelmúltban úgy döntött, hogy a nyolcvanas években kilencszeres emberölésért életfogytiglanra ítélt terroristát 2009. januárjában feltételesen szabadlábra helyezik.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin A mobiltelefonnal készített fényképpel kívánta bizonyításra kényszeríteni a képviselőket? című cikkében foglalkozik a hesseni SPD újabb botrányával. Több szociáldemokrata tartományi gyűlési képviselő megerősítette a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban, hogy a végül kudarcba fulladt miniszterelnök-választás előtt a kollégái megpróbálták megdolgozni. Előbb „jóindulatúan”, később már „tolakodóan” felszólították őket, hogy a mobiltelefonjukkal készített fényképpel bizonyítsák, hogy Andrea Ypsilantira, az SPD tartományi elnökasszonyára voksoltak. A titkos választás lehetősége így már a három – később a miniszterelnök ellen fellázadó – SPD képviselő számára sem volt megadva. Így a frankfurti SPD baloldali munkacsoportjának november 25-i ülésén, egyes értesülések szerint, több ifjú szocialista is magának követelte annak dicsőségét, ő segítette hozzá Andrea Ypsilantit a jelöltséghez.
A lap továbbá arról is beszámol, hogy a hesseni SPD-ben, de a CDU-ban is nyíltan beszélnek azokról a manipulációkról, melyek Andrea Ypsilanti 2006-os miniszterelnök-jelöltté választását kísérték. Így a frankfurti SPD baloldali munkacsoportjának november 25-i ülésén, egyes értesülések szerint, több ifjú szocialista is magának követelte annak dicsőségét, ő segítette hozzá Andrea Ypsilantit a jelöltséghez Ypsilantinak csak a második körben sikerült – tíz voks előnnyel – megválasztatni magát. Az első fordulóban mindketten 172 szavazatot kaptak. Figyelemre méltó, hogy a második fordulóban összességében kevesebb szavazatot adtak el. Ezzel összefüggésben, most azt találgatják, hogy mi történhetett a zárt ajtók mögött történő szavazatszámláláskor. Állítólag hasonló módszerekkel dolgoztak a 2008. januári tartományi gyűlési választásra a listás képviselői helyek kiosztásakor is.