A Benes-dekrétumok nélkül nincs lisszaboni szerződés?

A Wiener Zeitung ismerteti a cseh törvényhozók zsarolási kísérletét: a dekrétumok megerősítése nélkül nem fogadják el a lisszaboni szerződést. A Die Presse beszámol Ausztria demográfiai kulcsproblémájáról, a bevándorlók lényegesen nagyobb gyermekszülési kedvéről. A Der Spiegel tudósít a háború utáni német kriminalisztika várhatóan legkínosabb esetéről.

2009. 03. 26. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap a Török nők kétszer annyi gyereket szülnek, mint az osztrákok című cikkében ismerteti a bécsi belügyminisztérium legújabb adatait. Miközben a törökök 2007-ben átlagosan 2,61 gyermeknek adtak életet, az egykori Jugoszláviából érkezettek 1,96-nak, az osztrákok 1,29-nak. A török nők első gyermekük születésekor, 23,8 évesen érzékelhetően fiatalabbak, mint az osztrákok, akik akkor 27,9 évesek. Ennek megfelelően jóval nagyobb egy török háztartás 3,76 személlyel, mint egy 2,28 személyes osztrák – derül ki a belügyminisztérium által nyilvánosságra hozott számból.

Érdekes a vegyes házasságokra vonatkozó statisztika is: míg a törökökkel kötött házasságok 70 százalékában a nő az osztrák, addig az ázsiaiakkal kimondott igenek 76 százalékánál a férfi a bennszülött. Afrikaiakkal kötött házasságok 67 százalékában a nő a bennszülött. 2007-ben az összes megkötött házasságból 18,2 százalék esetében az egyik fél külföldi volt, ezekből 62 százalékban a menyasszony, 38-ban a vőlegény volt a bennszülött.

A bevándorlók esetében alacsonyabb a foglalkoztatási arány, mint a helyieknél. Ez 2007-ben az osztrák férfiak esetében 79,1 százalék, nőknél 66,3 százalék volt. A külföldi férfiaknál ez a kvóta 75 százalék volt, míg a nőknél 56,1 százalék. Nagy különbség látható az iskolai végzettségben. Csak a bevándorlók fele rendelkezik befejezett szakképzettséggel vagy érettségivel, míg az osztrákok esetében ez kétharmados. A törököknél még figyelemre méltóbbak a különbségek, csak 27 százalékuk rendelkezik befejezett iskolai végzettséggel, 68 százalékuknak csak általános iskolája van. Ennek megfelelően nagyobb a munkanélküliségi kvóta a külföldiek esetében, mint a bennszülötteknél.

2007-ben összesen 107 000-en vándoroltak Ausztriába, és 74 000-en költöztek el. A legnagyobb bevándorlócsoport 18 000 fővel a németeké. 2000 és 2006 között Ausztria az ezer főre vetített 13 fővel az egyik legfontosabb európai bevándorlási célországgá vált. Csak Luxemburg, Svájc, Írország és Spanyolország előzte meg. A külföldiek összlakosságon belüli, 1961-es 1,4 százalékos aránya már messze meghaladja a tíz százalékot, ma 1,427 milliónyian rendelkeznek „bevándorlói háttérrel”. A legtöbb bevándorló (a már honosítottak és még külföldi állampolgársággal rendelkezők) Szerbia-Montenegróból (206 000) érkezett, a második legnagyobb csoport a németeké (közel 200 000), őket követik a törökök (180 000), a bosnyákok (130 000), a horvátok (70 000), a lengyelek (58 000) és a románok (56 000).

2008-ban a gyanúsítottak 22 százaléka volt külföldi, duplája a lakosságon belüli arányuknak. Ebben a csoportban további öt százalékot tettek ki a turisták és az illegálisan az országban tartózkodók. 2007-ben az elítélt személyek 30 százaléka volt külföldi, a börtönökben fogva tartottaknak pedig 46 százaléka (ebben benne vannak az előzetes fogvatartottak is).

Wiener Zeitung (Wienerzeitung.at)

Az osztrák főváros napilapja a BZÖ: Prága a Benes-dekrétumokhoz köti az EU-szerződés aláírását című cikkében elemzi a cseh ultimátumot. Ewald Stadler, a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) Európa-ügyi szóvivője felháborodásának adott hangot, hogy Prága összekapcsolja a lisszaboni szerződés elfogadását a Benes-dekrétumok megerősítésével. A szerződést ugyan februárban ratifikálta a cseh képviselőház, de ehhez mellékelt egy kísérő nyilatkozatot, miszerint az új megállapodás nem érinti a dekrétumok hatályát. Hasonló feltételeket kíván megfogalmazni a kérdésről áprilisban döntő cseh szenátus is. Ezzel Stadler szerint Prága gúnyt űz Európából és az elüldözöttekből. A Benes-dekrétumok képezték a jogi alapjait a csehszlovákiai németek és magyarok 1945 és 1948 közötti jogfosztásának, kitelepítésének és vagyonuk elrablásának. A cseh és a szlovák parlamentek nyilatkozatban erősítették meg a szavazások alkalmával a dekrétumokat.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Egy igen kínos történet címmel ismerteti a második világháború utáni kriminalisztika egyik legnagyobb mellényúlását. Évekig az „arc nélküli asszonynak”, megmagyarázhatatlan jelenségnek és a szövetségi köztársaság leginkább keresett bűnözőjének számított a „heilbronni fantom”, akit hat gyilkossággal hoztak kapcsolatba.

Úgy tűnik, ez a misztikus gyanúsított egyáltalán nem létezik. Lapértesülések szerint az említett helyszínen talált DNS megegyezik egy egészségügyi segédeszközöket gyártó cég dolgozójának genetikai ujjlenyomatával, aki a vattapálcikák sterilizálásáért felelős. A hamburgi cég nemcsak németországi, de osztrák és francia felhasználóknak is szállított.

A rendőrök szakszervezete (GdP) követeli az ügy gyors felderítését. Josef Schneider, a szakszervezet baden-württembergi elnöke kijelentette: amennyiben igaz a hír, az „rendkívül kínos történet lenne”. A rendőrség eddig a „fantomot” gyanúsította a 2007. áprilisi gyilkossággal, ahol egy 22 éves rendőrnő életét oltották ki, de egy ideje bevallottan tanácstalan, hiszen több mint 40 tetthelyen találták meg Baden-Württembergben, Rajna-vidék–Pfalzban, a Saar-vidéken és Ausztriában az említett fantom DNS-ét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.