Die Presse am Sonntag (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap vasárnapi kiadásában Michael Fleischhacker és Martina Salomon Nem ajándékozunk senkinek semmit címmel készített interjút Werner Faymann kancellárral (SPÖ), aki kiállt az állami tulajdon mellett. Faymann elmondta, meggyőződése szerint a válság egyik oka, hogy az államok túl kevéssé éltek az ellenőrzés lehetőségével, míg engedték a spekuláció túlterjeszkedését. Az állam hibája volt, hogy ehhez hozzájárult, de egyértelműen a piac csődje okozta a válságot. A kancellár szerint nem lett volna szabad a spekulációnak kívülállókat is magával rántania, mert sokan olyanok is a vesztesek közé tartoznak, akik sohasem spekuláltak.
Belföldön a kormány megtette a helyes lépéseket, páldául garanciát vállalt a takarékbetétkönyvekre. Faymann szerint ezzel a lépéssel sikerült áttörni a bizalmatlansági spirált, most ismét elkezdenek a polgárok bízni a bankokban. Kijelentette, hogy nem ajándékoznak senkinek semmit, a bankok a támogatásért kamatot fizetnek, s ha már nem tudnak fizetni, akkor az államosítás következik majd. A kancellár gazdaságpolitikai hitvallásával kapcsolatos kérdésre válaszolva kijelentette, hogy ő az anticiklikus beruházási politika híve, azok közé tartozik Európában, akik a pénzpiacok szorosabb ellenőrzését látnák szívesen.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Philip Eppelsheim Mi, a kukkolók című cikkében elemzi a winnendeni iskolai ámokfutás megjelenését a szövetségi köztársaság médiájában. A híradásokban a gyilkos fiatal utolsó pillanatai is láthatók voltak. Az egész ámokfutás médiaeseménnyé vált, Tim K. uralja szerda óta a szalagcímeket. Már régen nem elég a tényekről a szakszerű és megfontolt tudósítás, bármilyen apró részletet azonnal piacosítanak és bármiféle híresztelést azonnal világgá kürtölnek.
A winnendeni Albertville Reáliskola napok óta ostromállapotban él, riporterek, kamerák hada veszi körbe. A szerda esti gyászmisén a diákok és a rokonok felszólították őket, hogy tűnjenek el. De az újságírók tovább „vadásznak” azokra, akik hajlandók beszélni. Elég, ha csak annyit mond valaki, hogy Tim egy jellegtelen, magányos fickó volt, vagy Tim nyugodt figurának számított, sok barátja volt – néhány perccel később ott olvasható az adott honlapon az említett szalagcím. Pénteken például számos média hosszadalmas tárgyalásokat folytatott azzal az emberrel, akit Tim K. elrabolt. „Kapcsoljátok ki a kamerákat!” – áll az egyik hírmagazin honlapján, egy másik lap azt írta: „Egy várost megostromolt a média”.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot