„Mivel a Fibisz nem kapott kiszámítható támogatást az anyapárttól, az MSZP-től, ezért a nehézségeket úgy oldottuk meg, hogy civil szervezetek, alapítványok, egyesületek révén, pontosabban az általuk benyújtott pályázatok útján nyert pénzeszközökből finanszíroztuk a Fibisz működésének egy részét, továbbá egyes rendezvényeit” – vallotta a nyomozati szakban a tanú, amit a bíróság előtt fenntartott.
A tanú beszámolt arról, hogy emlékezete szerint 2003-ban Ujhelyi István vagy Zuschlag János felkérte a pályázati pénzekről döntő Dél-alföldi Regionális Ifjúsági Tanács tagságára, már tisztában volt azzal, hogy tisztsége kapcsolatban van a „Fibisz finanszírozási problémáinak megoldására hivatott mechanizmussal”.
A tanú hangsúlyozta: „Végeredményben azért kért fel engem Újhelyi illetve Zuschlag, hogy biztos pont legyek a tanácsban ennek az érdeknek az érvényesítésére”.
Amikor a Zuschlag Jánoshoz köthető szervezetek pályázatai a tanács elé kerültek, az elsőrendű vádlott felhívta a tanút és nyomatékosan a pályázatok támogatására kérte. A tanú tisztában volt azzal, hogy a Zuschlaghoz köthető, a vádiratban szereplő szervezeteknek e pályázatai rendkívül gyenge színvonalúak voltak, mégis támogatta a tanácsban azokat, mert politikusként képzelte el jövőjét, amihez Zuschlag János támogatására számított.
A tanú tudomása szerint a szervezeteket „kizárólag azért működtette Zuschlag János, hogy nevükben pályázatokat nyújtsanak be és általuk pénzügyi forrásokhoz jussanak a Fibisz részére, tényleges tevékenységet nem végeztek”. A tanú a bíróság előtt fenntartotta a nyomozati szakban tett vallomását, mindössze annyival egészítette ki: nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a Zuschlaghoz köthető szervezetek mégis végeztek valamilyen tevékenységet, ezzel kapcsolatban azonban csak annyit tudott, hogy pályázatokon indultak.
A per hétfőn Ocsovai Tamás – 2003-ban a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium helyettes államtitkára volt – tanúkihallgatásával folytatódik.
(MTI)
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja