A hét végi maratoni kormányülésen kidolgozott akcióterv bevételnövelő és kiadáscsökkentő elemeket egyaránt tartalmaz, valamint olyanokat is, amelyek segítik a gazdaság növekedését – hangoztatta a miniszter, aki részt vett annak a munkacsoportnak a találkozóján, amely Herman Van Rompuy EU-elnök vezetésével az uniós gazdaságpolitikai együttműködés fokozásának lehetőségein dolgozik a jövőbeni gazdasági válsághelyzetek elkerülése érdekében. A csoport tagjai többnyire az EU-tagországok pénzügyminiszterei.
Matolcsy György rövid sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy Magyarország az EU-ban egyedüliként „már kétszer került a gödörbe”, 2005-ben és 2006-ban, és „jelenlegi megítélésünket is meghatározza ez a két megingás”. Úgy vélte, a piacok is hitelesnek fogják elfogadni, ha a kétharmados politikai többséggel rendelkező új kormány az akcióterv mellett vállalja a korábbi hiánycélt.
Kifejtette: a piacok általában aggódnak, ha egy kétes történetű országban felmerül, hogy a vállalt költségvetési szint nem teljesül. Különösen így van ez kormányváltáskor, ha az új kormány olyan „csontvázakat” talál, amelyek miatt azt mondja, hogy nem vállalja a deficitszintet. Hozzátette: a Fidesz-kormány is talált olyan elemeket, amelyek kisebb bevételt és magasabb kiadásokat eredményeznek, de részben ezek ellensúlyozására készült az akcióterv.
A „csontvázak” között említette azt a számításukat, hogy minden jövedelemmel kapcsolatos – például a társasági és a személyi jövedelemadóból származó – bevétel kisebb lesz. A kiadások között, mint mondta, egyebek között a munkaerőpiac kiadása lesz nagyobb.
A részleteiben Orbán Viktor miniszterelnök által ismertetendő terv stabilizálja a költségvetést, eléri, hogy tartani lehessen a hiánycélt, de emellett a gazdaság talpra állítását és a növekedés beindítását is célozza – fogalmazott. Kérdésre válaszolva Matolcsy elmondta: most úgy látszik, nagyjából 1–1,5 százalékos költségvetési kiigazításra lehet szükség, hogy a hiánycélt teljesíteni lehessen.
Az euróövezetet alkotó országok hétfői pénzügyminiszteri ülésének margóján a magyar miniszteren kívül az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) több magas rangú illetékese is igyekezett bizonygatni, hogy a magyar helyzet nem ad okot a piacokon mutatkozó aggodalomra. Közülük Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója kijelentette, hogy nem lát semmilyen aggodalomra okot adó jelet a magyar gazdasági helyzetre vonatkozóan. Bizonyosságát fejezte ki, hogy az új kormány „azt fogja tenni, amit tennie kell”. Leszögezte, hogy ha ilyen igény felmerül, az IMF kész egyeztetni a kabinettel már az augusztusban esedékes, a nemzetközi hitelcsomaggal kapcsolatos tárgyalások előtt.
Matolcsy György erre reagálva az MTI kérdésére azt mondta: folyamatosan zajlanak a tárgyalások a valutaalappal, jelenleg is Magyarországon tartózkodik a nemzetközi pénzintézet egy informális küldöttsége. A megbeszéléseket nagy valószínűséggel július első felében folytatják – tette hozzá.
(MTI)

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?