A várttól elmaradó infláció kellemes meglepetés

Kellemes meglepetésnek nevezték az augusztusi, a várttól elmaradó inflációs adatot az MTI által megkérdezett banki elemzők, és jelezték: az inflációs folyamatok alapján nem indokolt a jegybanki alapkamat emelése. • Nem jött össze az elemzőknek, picit kisebb az infláció a vártnál

MNO
2010. 09. 10. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki közlése szerint a fogyasztói árak augusztusban 0,6 százalékkal csökkentek az egy hónappal korábbihoz képest és 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőtti szintet, szemben az elemzők 4,0 százalékos várakozásával. Az élelmiszerárak egy hónap alatt 1,9 százalékkal csökkentek, amelynek hátterében az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) meredek, közel 14 százalékos áresése áll. Idén az első nyolc hónapban átlagosan 5,2 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. A maginfláció augusztusban 0,3 százalék volt a júliusi 0,1 százalékot követően, 12 havi összehasonlításban 1,5 százalékkal emelkedett az előző havi 1,3 százalékról.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője hangsúlyozta: nem látszik olyan árnyomás a gazdaságban, mint arra korábban számítottak. Az élelmiszerek ára ugyan kevésbé csökkent augusztusban, mint egy éve, de az adat így is kellemes meglepetés, hiszen elemzők az élelmiszerek árának megugrására számítottak. Ugyancsak kedvező hatással volt az inflációra, hogy a gyenge kereslet miatt a forint gyengülése sem tükröződik az árakban.

A szolgáltatásokban mért áremelkedés az üdülési szezonnal függ össze – tette hozzá. Suppan Gergely szerint az augusztusi adatok alapján inflációs szempontból nincs indoka egy kamatemelésnek.

Hasonlóan vélekedett Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője is, aki a kedvező hatások közé sorolta, hogy a júliusban már kieső áfaemelés-hatás vélhetően augusztusra is átcsúszott, ebben a hónapban is javította az inflációs adatot. Az elemző szerint az élelmiszerek drágulása éves összehasonlításban továbbra is megmarad, és az sem zárható ki, hogy a forintgyengülés a további hónapokban már meglátszik az inflációs adatokban is. Hozzátette: az MNB által figyelt maginfláció is nőtt kissé az előző hónaphoz képest, de úgy vélte, ez még mindig olyan alacsony, hogy nem okozhat inflációs aggodalmakat.

Az inflációs jelentésében előre jelzettnél kedvezőbb folyamatokat vár a monetáris tanács is. A legutóbbi kamatdöntő üléséről kiadott jegyzőkönyv szerint – ahol ketten 25 bázispontos emelésre, egy tag csökkentésre, négyen a kamat szinten tartására szavaztak – a tagok úgy vélekedtek, hogy a dezinflációs folyamat ugyan megtörhet, de a többség szerint az inflációs pálya kedvezőbben alakulhat annál, mint amit a jegybanki szakértői stáb az inflációs jelentés alappályájában felvázolt, és az infláció megközelítheti a 3 százalékos inflációs célt.

Mások ugyanakkor úgy érveltek, hogy az inflációs jelentésben felvázolt magasabb infláció önmagában monetáris szigorítást indokol. Az árfolyam leértékelődése és az importált nyersanyagok árainak emelkedése miatt pedig némileg erősödhetett az inflációs nyomás.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.