„Az optimizmus sötét erői el akarják venni tőlünk a félelmet”

Két csoport is tüntetni készül Washingtonban október végén: az egyik a józan észért száll harcba, míg a másik a félelmet kívánja ébren tartani – írja a The Guardian. Természetesen mindkét tüntetés szervezői komikusok. Elnökjelöltség? Tulajdonképpen lehetséges – mondta Sarah Palin 2012-es terveiről a The Daily Mail tudósítása szerint. A jelenleg pártpozíció nélküli volt alelnökjelölt Iowában beszélt jövőjéről – egyértelműbben, mint eddig valaha.

Kovács N. László
2010. 09. 19. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian (guardian.co.uk)

Két csoport is tüntetni készül Washingtonban október végén: az egyik a józan észért száll harcba, míg a másik a félelmet kívánja ébren tartani – írja a The Guardian. Természetesen mindkét tüntetés szervezői komikusok.

Az egyik főszervező Jon Stewart, a The Daily Show című szatirikus hírműsor házigazdája, a cél pedig, hogy a csendes, mérsékelt többség is hallathassa a hangját. Stewart szerint ugyanis a nemzeti párbeszédet teljességgel elfoglalták a szélsőséges elemek, akik ugyan csak a lakosság 15-20 százalékát teszik ki, mégis sokkal hangosabban tudják hallatni hangjukat, mint a maradék 80 százalék. „Azokat az embereket várjuk, akik szerint az ordibálás idegesítő, nemkívánatos és ráadásul a toroknak sem tesz jót. Azokat keressük, akik úgy gondolják, nem csak a leghangosabbakat érdemes meghallgatni, és akik úgy vélik, egyedül akkor érdemes Hitler-bajuszt rajzolni valakire, ha az a valaki valójában Hitler. Esetleg Charlie Chaplin bizonyos szerepekben” – szól a tévés felhívása.

Az esemény célja nyilvánvalóan a szórakoztatás, és az sem kétséges, ki a gúny céltáblája. Már a „Gyűlés a józan ész visszaállításáért” is Glenn Beck néhány héttel ezelőtt szintén Washingtonban tartott becsület-rendezvényére utal – a politikai spektrum másik oldalán elhelyezkedő Stewart meg akarja mutatni, a mérsékelteknek is lehet olyan erejük, mint a szélsőségeknek. A komikus az „elfoglalt tömegeket” szeretné megszólítani, akiknek egyébként nincs idejük tüntetésekre járni, mivel „normális életet élnek”. A szervezők ezért előre elkészített transzparensekkel várják a demonstrálókat, hogy ezzel se kelljen időt tölteni: „Nem értek veled egyet, de azért egész biztos vagyok benne, hogy nem te vagy Hitler”, „Nem félek a muszlimoktól/szocialistáktól/melegektől/teaparty-tüntetőktől – de a pókok eléggé megijesztenek” – ilyen feliratokat lehet majd látni a Millió Mérsékelt Menetén.

Az átlagemberek azonban nem maradhatnak ellenfél nélkül: Stephen Colbert, Stewart kollégája szintén tüntetést jelentett be, szintén október harmincadikára, szintén a Washington Mallra. (Mint ismert, Colbert volt az, aki 2006-ban beszállt az M0-ás északi hídjának elnevezésére kiírt internetes szavazásba, s meg is nyerte azt. Igaz, a hidat mégsem róla nevezték el. Erről bővebben itt olvashatnak.) „Az optimizmus sötét erői el akarják venni tőlünk a félelmet – ezt nem engedhetjük” – szól Colbert kiáltványa, mely szerint ha megszűnik a félelem, rengetegen maradhatnak állás nélkül a félelemiparban – ezért a „Menet a félelem ébrentartásáért”.

Elsőre a legtöbben viccnek gondolták a demonstrációkat – nyilvánvalóan többé-kevésbé az is. A washingtoni rendőrség azonban közölte, a komikus valóban engedélyt kért és kapott a Mallra október harmincadikára – a gyűlés tehát meg fog történni.

The Daily Mail (thedailymail.co.uk)

Elnökjelöltség? Tulajdonképpen lehetséges – mondta Sarah Palin 2012-es terveiről a The Daily Mail tudósítása szerint. A jelenleg pártpozíció nélküli volt alelnökjelölt Iowában beszélt jövőjéről – egyértelműbben, mint eddig valaha.


Fotó: Reuters


Iowa hagyományosan az elnökjelöltségért ringbe szálló politikusok egyik első állomása – ezért is jelentős, hogy Palin itt beszélt először világosan terveiről. „Ha Amerika népe olyan embert szeretne, aki kész felrázni a dolgokat, aki hajlandó visszatérni a kipróbált igazságokhoz, aki képes lenne gazdagabb és biztonságosabb jövő felé terelni az országot – és ha Amerika népe úgy gondolná, hogy én vagyok ez az ember – ha úgy gondolnám, hogy ez a legjobb a családomnak és az országomnak, természetesen megpróbálkoznék a feladattal” – mondta a volt republikánus politikus az összegyűlt tömegnek.

Palin céljairól már régóta beszélnek: az mindenesetre biztos, hogy jelenleg ő az egyik legnépszerűbb konzervatív politikus, és az elmúlt években jelentős befolyást, kapcsolatokat és nem utolsó sorban pénzt szedett össze – ezekre pedig egy elnökjelöltnek mindenképp szüksége van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.