Középtávon a kukoricatermesztés lehet a magyar mezőgazdaság húzóágazata – nyilatkozta az Mta.hu-nak Bedő Zoltán, az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézetének igazgatója. Az intézet a bioetanol és a biogáz alapanyagául szolgáló kukoricafajták nemesítésének kiemelt figyelmet szentel. „Az elmúlt öt év innovációs törekvéseit jól jellemzi, hogy az Országos Mezőgazdasági Fajtaminősítő Tanács 33 új martonvásári kukoricahibridet hagyott jóvá. Ezeket több mint tíz országban termesztik” – tette hozzá Bedő Zoltán.
Az új fajták között nemcsak bioetanol-alapanyagok vannak, hanem egy másik, a jövő generációi számára fontos bioenergetikai fejlesztés eredményei is, vagyis biogáz-alapanyagok. Biogázrendszerek egyelőre csak csekély számban léteznek, de folyamatosan terjednek. Elsősorban a mezőgazdasági üzemek mellett létesülnek, azok gázellátását biztosítják. Mint Bedő Zoltán elmondta, Ausztria kisebb farmjain már láthatunk ilyen egységeket, de arra is van példa, hogy a biogázüzem egy egész falu gázellátását biztosítja.
A biogáz alapanyagául szolgáló kukoricák fejlesztése az állati táplálékul szolgáló silókukoricák nemesítéséből nőtt ki, ám ez utóbbi feladatok terén is fontos eredményeket ért el a martonvásári intézet.
(mta.hu)

Ez a százforintos akár 2000 eurót is érhet – nézd meg a sajátodat!