Közel háromszázalékos növekedést vár jövőre a Századvég

Idén 0,8 százalékkal, jövőre 2,8 százalékkal nő a bruttó hazai termék (GDP), az államháztartás hiánya 2010-ben 4,0, jövőre 3,3 százalék lesz – áll a Századvég Gazdaságkutató MTI-hez eljuttatott előrejelzésében.

MNO
2010. 09. 19. 23:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatóintézet prognózisa szerint a 0,8 százalékos idei GDP-növekedés keresleti oldalú meghatározója a dinamikusan bővülő nettó export lesz. Jövőre 2,8 százalékos gazdasági növekedéssel számol a Századvég, amelyet keresleti oldalról a fogyasztás 1,6 százalékos és a beruházások 2,4 százalékos növekedése határoz meg, de emellett igen fontos tényező marad az exporttöbblet is. Termelési oldalról a növekedést az elsősorban exportra termelő feldolgozóipar dinamikus bővülése teszi lehetővé az építőipar és a mezőgazdaság gyengélkedése miatt. A szolgáltatások csak szerény mértékben bővülnek 2010–2011-ben, jóllehet az egyes alágazatok igen eltérő növekedési dinamikát produkálhatnak. A munkanélküliségi ráta hosszú ideje 10 százalék feletti szinten rögzült, és 2011-ben is csak kismértékű javulás várható a gazdaságkutató intézet szerint.

A bruttó bérek növekedése az elmúlt esztendőben lelassult, a versenyszférában a korábbi 7-8 százalékos ütem megfeleződött, míg a közszférában a bruttó bérek csökkentek. Az intézet a bérnövekedés újbóli felgyorsulására a kedvezőtlen munkaerő-piaci helyzet miatt 2011 végéig nem számít sem a közszférában, sem a versenyszférában. A magyarországi infláció továbbra is magasabb az uniós átlagnál, az idei esztendőre 4,7 százalékot prognosztizál a Századvég, 2011-re ennél egy százalékponttal alacsonyabb, 3,7 százalékos áremelkedést vár.

Az előrejelzés szerint a jegybanki alapkamat ebben az évben nagy valószínűséggel már nem változik, marad az 5,25 százalékos szinten, jövőre azonban megkezdődik a kamatemelési ciklus, és 2011 végére 5,5 százalékos irányadó ráta várható. Mivel érdemi inflációs nyomás a keresleti oldalon nem jelentkezik, az előrejelzésben a legnagyobb bizonytalanság a Magyarország kockázati megítélésének várható alakulását övezi. A kockázati prémium tartós megemelkedése a monetáris tanácsot hamarabb rákényszerítheti az alapkamat emelésére. Az államháztartás hiánya az idén GDP-arányosan 4 százalék körül alakul. Intézkedések nélkül a Századvég becslése szerint az adókiesés nagysága elérné a 400 milliárd forintot, melynek több mint a fele a társasági adóra vezethető vissza. A kormány 29 pontos intézkedési terve 200 milliárd forintot kompenzál, a maradék pedig a tartalékokból és az egyéb egyenlegjavító tételekből finanszírozható. Kérdéses, hogy az önkormányzatok mekkora deficittel zárják az évet, a teljes ESA-hiány szempontjából a legnagyobb kockázatot ennek a szektornak a költekezése jelenti. Változatlan adórendszer és az inflációval növelt kiadási oldal mellett a jövő évi, 3 százalék körüli hiányhoz GDP-arányosan néhány tizedszázaléknyi kiigazításra van szükség.

Az érzékelhető adócsökkentéshez azonban elkerülhetetlen a kiadások számottevő mérséklése, illetve egyes területek strukturális átalakítása. A Századvég előrejelzése szerint az idei esztendőben és várhatóan jövőre is többlettel zárhat a folyó fizetési mérleg. Erre az évre GDP-arányosan 0,8 százalékos, jövőre pedig 1 százalékos aktívum várható. Ez jó alapot szolgáltathat ahhoz, hogy elkezdődjön a külső adósságállomány leépítése.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.