Magyar fürdőkultúra napja lesz

A Magyar Fürdőszövetség kidolgozta és eljuttatja javaslatait az új Széchenyi-terv (ÚSZT) vitaanyagához – jelentette be Vancsura Miklós ügyvezető elnök pénteken sajtótájékoztatón, Budapesten.

MNO
2010. 09. 10. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondta: javaslataikban a meglévő fürdők felújítására, korszerűsítésére, a pályázati lehetőségekre, az egészségügyi szolgáltatásokra koncentrálnak. Vancsura Miklós kiemelte: javasolják, hogy a már meglévő fürdőkben is legyenek technológiai korszerűsítések a kor követelményeinek megfelelően, újak létesítését pedig abban az esetben tartják elfogadhatónak, ha azt a gazdag természeti erőforrások indokolják. A szövetség szükségesnek tartja, hogy a fürdők kapjanak támogatást attrakcióik bővítéséhez.

A pályázatokkal kapcsolatban a szövetség elnöke elmondta, hogy egyenlő elbírálást szeretnének. Példaként említette, hogy meg kellene szüntetni a fürdő-beruházási támogatások eltérő arányát a régiók között, hiszen jelenleg átlagban a Dunántúlon 30, az Alföldön 50 százalékos ez a mutató. Tekintettel kellene lenni arra, hogy a dunántúli gyógyfürdők a 90 százalékos beruházási támogatásban részesülő osztrák intézményekkel versenyeznek.

Vancsura Miklós utalt arra, hogy a jogszabályi környezeten is változtatást javasolnak. Jelenleg a fürdők négy áfa-kulccsal dolgoznak, és ezek egyszerűsítését szeretnék. Szorgalmazzák továbbá a fürdők átlátható, biztonságos gazdasági alapjainak megteremtéséhez, ennek részeként át kellene tekinteni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) finanszírozási feladatait, árait. Elhangzott, hogy a szövetség szeretné, ha a fürdőben dolgozók is a közfeladatot ellátók közé kerülnének, ezért csatlakoztak több egészségügyi szervezet hasonló kezdeményezéséhez.

Vancsura Miklós bejelentette, hogy a szövetség a jövőben minden második októberi szombatot a magyar fürdőkultúra napjaként megünnepli. Az idén először rendezik meg október 9-én a magyar fürdőkultúra napját, amelyhez 50 fürdő már csatlakozott.

A Magyar Fürdőszövetség 1992-ben alakult, jelenleg 100 gyógyfürdő és gyógyfürdői szolgáltatást végző tagja van, és 50-nél több a pártoló tagjuk. Adataik szerint Magyarországon 385 működő termál- és gyógy- és strandfürdő van. Éves árbevételük 50-60 milliárd forintra tehető, ennek 30 százaléka különböző adóként a központi költségvetésbe kerül.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.