Medvegyev: Katasztrófa a parlamenti demokrácia

Dmitrij Medvegyev szerint a parlamenti demokrácia Oroszország számára nem elfogadható, az katasztrófa lenne az ország számára.

MNO
2010. 09. 10. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz államfő Jaroszlavlban A korszerű állam: a demokrácia fejlesztése és a hatékonyság kritériumai című nemzetközi konferencián pénteken elmondott beszédében rámutatott: a hivatalában töltött két évben a politikai struktúra átalakításával foglalkozott. „Radikális változásra nincs azonban szükség” – vélte. Példaként Kirgizisztánt hozta fel azzal, hogy ott a parlamenti demokrácia katasztrófához vezetett, s ez történne szerinte Oroszországban is.

Elutasította a vádakat, amelyek szerint Oroszországban totalitárius rendszer van, s azt mondta, aki ilyet állít, nem mond igazat, vagy rossz az emlékezete.

Hangsúlyozta, hogy Oroszországban fejlett a demokrácia és szerinte az ország optimális tempóban fejlődik tovább. „Nincsenek nehézségek a társadalomban, nem érzem, hogy stagnálnánk, vagy rendőrállamban élnénk” – mondta. Hozzátette: az elégedetlenséget és a tüntetések az oroszországi demokráciában normális jelenségnek tekintik, ha nem sértik a törvényt.

Oroszországot a héten hosszú idő után első ízben bírálta magas rangú amerikai kormánytisztviselő az emberi jogok kérdésében, elsősorban a gyülekezési szabadságért rendszeresen tartott tüntetések szétverése kapcsán.

Medvegyev szerint „hamarosan a történelem szemétdombjára kerülhet az a demokrácia, amely azt mondja magáról, hogy teljes mértékben kifejlődött, és remek”.

Úgy vélte, a Szovjetunió szétesése az embereknek szörnyű élmény, egyeseknek egyenesen tragédia volt, de a szovjet rendszer nem lett volna képes biztosítani a stabil fejlődést. A változások az elnök szerint lehettek volna kevésbé drámaiak, de a posztszovjet térség a legrosszabb forgatókönyveket sikerült elkerülni, és Oroszországban a rendszerváltás óta nem volt hatalmon olyan politikus, aki a piacgazdaság felszámolását akarta volna.

A nyersanyagexportra épülő gazdaság sürgős átalakítását követelte Medvegyev azzal, hogy ez már nem elég szilárd alap, s kifejtette: a modernizálás a legtöbb hivatalnok és üzletember fejében még nem áll központi helyen, és ezek úgy vélik, még bármi történhet. Az elnök kijelentette: azt szeretné elérni, hogy az egész nép vegyen részt a modernizálásban, s hangsúlyozta, hogy erre csak szabad emberek alkalmasak, akik nem félnek az államtól, a rendőrségtől, vagy a versenytársaktól, ezért a politikai intézmények rendszerét is korszerűsíteni kell.

Végül az orosz elnök felhívta az Egyesült Államokat, hogy mutasson érdeklődést az új európai biztonsági rendszerre tett orosz javaslat iránt, amelyben helyet kapnának a katonai és a politikai tényezők egyaránt. Példaként a Dél-Oszétia elleni 2008-as grúz támadást hozta fel, amelyet egyetlen európai intézmény sem tudott megakadályozni, mert az a rendszer nem eléggé hatékony.

Medvegyev az Előre, Oroszország! című üzenete közzétételének első évfordulóján beszélt a fórumon, amelyet idén másodszor rendeztek meg, de első ízben vettek részt annak munkájában külföldiek is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.