Az éves adat a fogyasztói infláció csökkenését mutatja, bár az elemzők az előző havi 4,0 százalékos ütem fennmaradását várták. Júliusban az előző havi 5,3 százalékról lassult az éves infláció döntően amiatt, hogy a múlt év közepétől bevezetett áfaemelés hatása megszűnt.
Idén az első nyolc hónapban átlagosan 5,2 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. Az egyhavi és az éves maginfláció egyformán 0,2 százalékponttal emelkedett augusztusban, rendre 0,3, 1,5 százalékra. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított 12 havi árindex 4,0 százalék volt, egy hónap alatt 0,9 százalékos csökkenést mért a KSH.
Az élelmiszerárak egy hónap alatt 1,9 százalékkal csökkentek, amelynek hátterében az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) meredek, 13,9 százalékos áresése áll – mondta Minary Borbála, a KSH főosztályvezető-helyettese. Példaként említette a görögdinnyét, amelynek kilója a júliusi 190 forinttal szemben augusztusban 134 forint volt, miközben tavaly augusztusban 101 forintos kilónkénti árt mért a KSH. Az élelmiszerárak 12 hónap alatt 3,7 százalékkal nőttek – tette hozzá Minary Borbála.
Az inflációs jelentésből kitűnik, hogy egy hónap alatt az étolaj ára 5,7, a tejé 1,5, a baromfihúsé 1,4 százalékkal nőtt, miközben a szalámi, a szárazkolbász, a sonka ára 1,7, a tojás ára 1,2 százalékkal csökkent. A nyári árleszállítás nyomán a ruházati cikkeknél 1,5 százalékos árcsökkenést regisztrált a KSH.
A háztartási energia ára egy hónap alatt 1,2 százalékkal csökkent, ami az elektromos energia július elsején bekövetkező 3,6 százalékos csökkenéséből adódott – közölte a KSH főosztályvezető-helyettese.
A fogyasztói árak egy év alatt 3,7 százalékkal nőttek, ami megegyezik az élelmiszerek 12 havi áralakulásával is. Ugyanakkor az idényáras élelmiszerek tavaly augusztushoz képest 37,3 százalékkal emelkedtek a burgonya 54,9, a friss zöldségek 47,3 százalékos drágulása miatt. Miközben a sajt ára egy év alatt 8,3 százalékkal nőtt, a liszt ára 10,6, az étolaj ára 9,6, a cukor ára 9 százalékkal csökkent. A háztartási energia ára 12 hónap alatt 6,1 százalékkal nőtt, ezen belül a vezetékes gázé 14 százalékkal, ugyanakkor a távfűtésnél 12,0 százalékos árcsökkenés következett be.
A járműüzemanyagok ára 13,9 százalékkal nőtt egy év alatt. A KSH mérése szerint egy év alatt a szolgáltatások 2,8 százalékkal drágultak, ezen belül viszont a közlekedési szolgáltatások árai 7,3 százalékkal, a postai szolgáltatásokéi 6,5 százalékkal emelkedtek.
A tartós fogyasztási cikkek átlagosan 2,1 százalékkal kerültek kevesebbe, így a motorkerékpárok 8,6, a számítógépek, fényképezőgépek 6,4 százalékkal lettek olcsóbbak.
(MTI)

Látta? Ez a tatabányai nő a legkeresettebb bűnöző!