Pillanatfelvétel

2000. 05. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fontos emberek villámlátogatása a koszovói kérdés kulcsszereplőinél – ez történt vasárnap déli szomszédunknál. Alkalom a gyors leltárra, hogy a légicsapások után egy évvel hol tart Európa legsúlyosabb etnikai konfliktusával terhelt térsége.Jó hír, hogy minden egyes szereplő hajlik a párbeszédre, és együtt akar működni a nemzetközi erőkkel. Fontos, hogy a KFOR-katonák egyre kevesebb eseményről számolnak be, mostanság már csak húsz körüli az említésre méltó incidensek száma naponta (persze ezt csak a közelmúlt statisztikáihoz viszonyítva szabad értékelni, hiszen az itt-ott fellobbanó tüzek, az éjszakai gyilkosságok, a megtalált fegyverek még mindig azt jelzik: messze az igazi béke). Nagyon lényeges, hogy a koszovói szerbek vallási-szellemi vezetője, Artemije ortodox püspök a jugoszláviai demokratikus ellenzékkel keresi a kapcsolatot, és nem Milosevicstől remél segítséget. Megnyugtató, hogy a szerbek képviselői stratégiát váltottak az utóbbi hetekben, és – feladva a sündisznóállással járó kiszolgáltatottságot – képviselőik most ott vannak az átmeneti kormányban. Bizakodásra ad okot az is, hogy minden (önjelölt?) helyi vezető elkerülhetetlennek tartja a szabad választásokon való megmérettetést.Szép számmal vannak aggodalomra okot adó tények is. Nehezen érthető például a volt UCK-vezér, Hashim Thaqi enyhén szólva is udvariatlan gesztusa, a magyarázat nélküli távolmaradás a korábban többször is egyeztetett megbeszélésről. Aggasztó a szerbek helyzete, akik életüket veszélyben érzik, és nincs munkájuk – könnyen elképzelhető, hogy amíg Belgrádtól kapnak a túléléshez kevés, ám a manipulálásukhoz éppen elég apanázst, addig nem fognak hinni a nemzetközi összefogás őszinteségében. Exodusra vagy népirtásra nem jó válasz egy újabb, ezúttal ellentétes irányú humanitárius katasztrófa. Az albánok merevsége sem túl biztató a választásokkal kapcsolatos kérdésekben: ők mindenáron egyszerre akarnak helyhatósági és parlamenti választásokat.Ma sincs hosszú távú elképzelés arról, mi lesz Koszovó sorsa. A látogatást követően egy újságíró megkérdezte a stabilitási egyezmény főkoordinátorát, Bodo Honbachot, hogy mi lesz a tartománnyal: Jugoszláviával marad vagy függetlenné válik? A politikus – érthető módon – kitért a kérdés elől. Ma határokról beszélni olaj a tűzre – jött a válasz -, előbb a békét kell megteremtenünk, a Balkán konszolidálását kell elérnünk.Nekünk, szomszédoknak is ez a legfontosabb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.