Bagdadi olajfegyver

2000. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irak mérföldes lépésekkel halad afelé, hogy az ENSZ által rákényszerített békeprogramot semmissé tegye. Az 1990-es Öböl-háború után a győztes nagyhatalmak – elsősorban az Egyesült Államok – rávették az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy sújtsa megtorló szankciókkal Irakot azért, hogy soha többé ne ismétlődhessen meg a kuvaiti agresszió. Az olajnagyhatalmak arra kötelezték az országot, hogy a fekete aranyat csak az „olajat élelmiszerért” programmal értékesítse. A befolyt pénzeket egy New York-i számlán kezelik, amelyet a világszervezet ellenőriz; Szaddám Huszein állama kizárólag élelmiszert vagy gyógyszert vehet az összegből.Irak ezt a programot akarta kikerülni azzal, hogy minden hordó iraki olajra plusz ötvencentes „túlfizetést” kért, mondván, valamiből karban kell tartania olajlelőhelyeit és azok eszközparkját. Az ötven- centes többletet azonban nem az ismert számlára kell átutalni, hanem egy bagdadi székhelyű pénzintézetbe. Irak ezzel egyfelől megkerüli az ENSZ-t, másfelől újabb szövetségesekre tesz szert. Azok az országok, amelyek hajlandók befizetni a kért összeget, hallgatólagosan megszegik az ENSZ-embargót.A világszervezet a terv hallatán azonnal lépett, majd visszakozott, és kompromisszumos javaslatot tett egy újabb segélyprogramról. Az iraki olaj kiesése a piacról ugyanis érzékenyen érintheti a fogyasztókat: a közel-keleti ország adja a világ termelésének öt százalékát.Eközben szaporodnak a szövetségesek Irak körül. A tízéves embargó létjogosultságát egyre több ország kérdőjelezi meg, mivel Irakban katasztrofális egészségügyi helyzet alakult ki. Több külföldi állam képviselője biztosította támogatásáról Szaddám Huszein rezsimjét, sőt a Dél-afrikai Köztársaságban Irak megnyitotta nagykövetségét. A jövő évben készül felállítani diplomáciai testületét néhány volt szovjet tagköztársaságban. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában is pártolói vannak: Franciaország, Oroszország és Kína. A két európai állam segélyszervezeteken keresztül adományokat küld Bagdadba, sőt nemrég egy 115 fős – egyházi és politikai személyekből álló – delegáció szállt le a bagdadi repülőtéren. Az arab világban sem „fekete bárány” már az ország: az izraeli események miatt a térség államai görbe szemmel néznek az Egyesült Államokra, és ellenzik a szankciókat. Minden jel arra mutat tehát, hogy Irak kész kitörni a nemzetközi elszigeteltségből, de megvárja, amíg maguktól ledőlnek a gátak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.