A tornacipős forradalmár

2001. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyévi zaklatott uralom után meghalt a közelmúlt egyik legellentmondásosabb vezetője, a permanens forradalmár, Laurent-Désiré Kabila. Tőle azt várták, hogy bevezeti az országot az afrikai „gazdag” államok klubjába, véget vet a korrupciónak és a törzsi villongásoknak. Kabila azonban más utat választott.A „tornacipős” 1996-ban lépett ki a dzsungelből, hogy az 1965 óta uralkodó Mobutu Sese Sekót távozásra kényszerítse. A régi diktátor a nagyon kedvező adottságokkal rendelkező országot teljesen kizsigerelte. A gyémánt-, arany- és kobaltlelőhelyek hasznát barátai fölözték le, miközben Franciaország, az Egyesült Államok és Belgium, a régi gyarmattartók támogatták ezt a politikát. A pénzből ugyanis csak kevés maradt az országban, legnagyobb része a támogatók zsebébe vándorolt. Kabila a hatalmas ország növekvő elégedetlenségét meglovagolva került helyzetbe. Lubumbasiban, a Kongói DK második legnagyobb városában várta a számára kedvező eseményeket, Mobutu távozását a hatalomból. Mikor ez megtörtént, a tuszi csapatok élén bevonult Kinshasába.Az, hogy Kabila éppen a tuszik kíséretében érkezett a bantu többségű nagyvárosba, jelentős politikai üzenetet hordozott. A KDK keleti szomszédai, Ruanda, Uganda és Burundi tuszi kézen van. Ezen országok támogatása mellett Kabila maga mögött tudhatta Zimbabwét, Angolát és a hírek szerint Szudánt és Csádot is. Az idő előrehaladtával az ígéretekből nem lett semmi, sőt az új elnök korábbi segítői, a tuszik helyett szülőföldjéről, Katangából hozott maga mellé embereket. Az új elit és a kisemmizett tuszik közötti ellentét nem új keletű. Ezt a tüzet szította föl Kabila.A tuszik föllázadtak, és állandó rettegésben tartották Kabilát. Egy ideje az államfő elzárkózott a külvilágtól, de a vég kiszámítható volt. A belháborúnak azonban valószínűleg még nincs vége, sőt. Ahogy az Afrikában történni szokott, most két harc indul meg: egy a törzsek között, és egy a hatalomért. Amerika és Európa pedig páholyból nézi az előadást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.