Megmentőre várva

2001. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugat-Afrika országainak többsége függetlenségének kivívása óta polgárháborús helyzetben van. A gazdasági nehézségek mellett a vallási konfliktusok is mindennaposak, ezért üdítő kivételt képezett Elefántcsontpart, ahol a negyvenévnyi függetlenség alatt béke és létbiztonság volt. Egészen 1999 végéig.Elefántcsontpart kezdeti gazdasági sikereit bőven termő kakaó- és kávéültetvényeinek köszönhette. Olyannyira sikeres volt a termelés, hogy a háború sújtotta szomszéd országokból – többek között az északi Burkina Fasóból – szép számmal érkeztek bevándorló munkások. Az érkezőkkel együtt viszont eljött a vallási békétlenség is, hiszen a bevándorlók legnagyobb része muzulmán volt. A keresztény többségű Elefántcsontpart vallási szempontból kettészakadt: délen keresztények, északon mozlimok élnek.A negyven évig tartó rend azonban nem jelentette azt, hogy a gazdaság is átlátható. A bebetonozott hatalom egy velejéig korrupt rendszert hozott létre, így az ország vezetése nem örvendett túl nagy népszerűségnek. Az elnök, Henri Konan Bédié a gazdasági visszaélések mellett diszkriminatív törvényeket hozott, amelyek sértették a muzulmán kisebbség jogait. Amikor Robert Guei tábornok 1999-ben puccsal hatalomra került, sokan boldogok voltak, hogy „követ dobott az állóvízbe”. Nem gondolták azonban, hogy a Guei által ígért egyenjogúság és törvénytisztelet csak üres szólam marad.Azóta kiderült, hogy Guei semmivel nem volt jobb elődjénél. Az 1999-es választások óta két nagy felkelés zajlott le a nyugat-afrikai országban. Guei nagy ellenfelét, Alassane Outtarát a legfelső bíróság alig több mint egy évvel ezelőtt nem engedte indulni a választásokon, mondván, szülei még a szegény szomszédból, Burkina Fasóból érkeztek. Az északi országrész által támogatott, muzulmán Outtara azonban nem távozott a politikai életből.A múlt év októberében az általános elégedetlenség hatására a hatalom újra a szavazóurnákhoz szólította az elefántcsontpartiakat. Guei tábornok csúfos vereséget szenvedett, az új elnök pedig a keresztények támogatottja, Laurent Gbagbo lett. Outtara újra vállalta volna a megméretést, ám a diszkriminatív törvények ismét keresztülhúzták a számításait. A polgári pártok képviseletében Gbagbo a „régi” Elefántcsontpartot ígérte a lakosságnak, de megismétlődtek a közelmúlt véres eseményei.Az elefántcsontparti események kiszámíthatatlanok: az Afrikában oly fontos hadsereg is megosztott. Bár a legtöbben hűek a mindenkori hatalomhoz, sokan az északi országrészből származnak. Emellett bizonyos körök Guei tábornok visszatérését várják, aki a jelek szerint még mindig az országban tartózkodik, készen arra, hogy vállalja a „megmentő” szerepét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.