SMS-forradalom Manilában

2001. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor Joseph Estrada Fülöp-szigeteki elnök csúf körülmények között eltávozott a Malacanang-palotából, nyílvánvalóvá vált: az elnöki rezidencia korábbi lakója, Gloria Arroyo fog a helyére kerülni. Arroyo asszony még fiatalkorában hagyta el a palotát, mint a népszerű Diosdado Macapagal elnök leánya. Akkor azért utazott el, hogy egy nap elnök lehessen.A szigetcsoport életében már volt női elnök: Corazon Aquino férjének 1983-as meggyilkolása után lépett hatalomra. Ebben az országban tehát egyáltalán nem ütköznek meg, ha a gyengébbik nem valamely képviselője erősebbnek bizonyul férfitársainál. Most márpedig Arroyo legyőzte a volt elnököt. Estrada és Arroyo tökéletes ellentétei voltak egymásnak. Míg Estrada az élvezeteknek élő, kétes erkölcsű és műveletlen volt, Arroyo Georgetownban tanult (egy bizonyos Bill Clinton nevű évfolyamtársával), műveltsége pedig született politikusi ösztönnel és sziklaszilárd katolikus elkötelezettséggel párosul. Estrada színészből lett elnök, a szegény néptömegek rajongtak érte, mert megígért mindent, amit hallani akartak, sőt, sokan azonosították egy filmszerepével, amikor a helyi Robin Hoodot alakította. Miután napvilágot láttak kétes ügyei, a dohányiparban játszott szerepe, a titkos bankszámlák, az ügyészség alkotmányos felelősségre vonást alkalmazott – sikertelenül. Az Estrada és környezete hatalmát oly mértékben bebetonozta, hogy a bírák szavazása során elvetették az elmarasztalást.Mikor a lakosság ráébredt, hogy félrevezették és a korrupt elnök nem fog elbúcsúzni a hatalomtól, az utcára vonult. Kevesebb, mint egy hét kellett az arrafelé „SMS-forradalomnak” nevezett akció lebonyolításához. A lázadás éjszakáján milliónyi rövid szöveges üzenet jelent meg a mobiltelefonokon, tudatva, hogy kitört a forradalom. Joseph Estrada pedig, miután a tömeg nyomásának engedve lemondott, elvonult manilai villájába, és azóta különböző üzeneteivel fenyegeti a Fülöp-szigetek sérülékeny demokráciáját. Az nyilvánvaló, hogy a játszmának még nincs vége, a törékeny elnök asszony nagyon nagy terhet vesz a vállára. Az Estrada-időszak alatt burjánzó korrupció tönkretette a gazdaságot, a külföldi befektetők elfordultak az országtól. A szegények körében ráadásul még egyáltalán nem népszerűtlen a bukott elnök, ők még hisznek a Robin Hood-imázsban. A korábban Estrada-párti katonaság pedig egyelőre hezitál, kit támogasson. Bár elfordultak Estradától, Arroyo nem lehet biztos benne, hogy egy-két befolyásos tábornok nem tervezi a helyzet visszarendezését. Espinoza tábornok, Estrada korábbi szövetségese most az elnök asszony „drága barátjának” nevezteti magát. De a „drága barát” alkalomadtán szembefordulhat új főnökével, ha gyengének bizonyul. Espinoza pedig a hadsereget jelenti, a hadsereg pedig – akár – a katonai diktatúrát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.