Bősi vita: visszalépett Szlovákia

2001. 06. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bősi tárgyalássorozat tegnapi fordulóján a szlovák delegációvezető visszalépett a hónap eleji váratlan bejelentésétől, és már nem ragaszkodik a nagymarosi vízlépcső megépítéséhez. Székely László dunai kormánybiztos szerint akár néhány hónap alatt eldőlhet a Szigetköz sorsa.Nincs szükség külföldi semleges tárgyalópartner bevonására, vagy a hágai törvényszék ismételt felkeresésére, mert a budapesti szlovák–magyar találkozón ismét közeledett egymáshoz a két fél álláspontja. Az estébe nyúló tárgyalás szünetében Székely László felvázolta a körvonalazódó megállapodást. Eszerint folyamgazdálkodási és környezetvédelmi szakértők részvételével rövidesen feláll egy vegyes munkacsoport, amely feladatául a szigetközi Öreg-Duna problémájának megoldását kapja. A szakértők az elmúlt két év alatt kidolgozott javaslatok felhasználásával készítik elő a kompromisszumot. Ez akár néhány hónap alatt is megszülethet. Később láthat munkához a második, hosszabb távra létrehozandó munkacsoport, amelynek a vízlépcsőrendszerről szóló, 1977-es államközi szerződést kell majd átdolgoznia a hágai ítélet alapján. A kormánybiztos szerint a probléma felosztásával rövid idő alatt rendeződhet a Magyarország számára legfájóbb kérdés, azaz a Szigetköz vízellátása. – Eddig is látható volt, hogy az időközönként tartott kétoldalú találkozók alkalmatlanok a szakmai viták lefolytatására – vélekedett.A tárgyalási fordulóról Székely László mellett Dominik Kocinger, a szlovák delegáció vezetője is elégedetten nyilatkozott. Beszámolt arról is, hogy az Öreg-Dunát illetően a magyar fél javaslatait tekinti kiindulópontnak. Emlékezetes: Magyarország a jelenleginél jóval több vizet követel vissza. A medermélyülés és a vízpótlás problémájára pedig két alternatívát kínált fel: a régi kanyarulatok visszakapcsolását és a a mederfenék feltöltéses megemelését.Dominik Kocinger kérdésünkre magyarázatot adott a legutóbbi, pozsonyi találkozón tett, felháborodást kiváltó, a nagymarosi erőmű felépítését újfent követelő kijelentésére. – Lehetséges, hogy álláspontját nem helyesen értelmezték – közölte. Szerinte a dunakanyari gátépítés ismételt felemlegetése illeszkedik a hágai ítélethez. Mégis, a június 5-i fordulón csupán azt kívánta érzékeltetni, hogy erre a kérdésre még vissza kell térni. Székely László tárgyalópartnere érvelésének magyarázatául felidézte Peter Tomka delegáció tag szavait. Ő a nagymarosi vízlépcsőre olyan „jogi kötelezettségként” tekint, amely már nem kényszeríthető ki. Magyarországnak tehát nem kell gátat építenie, de nem kerülheti meg a kérdést a vízmegosztásról és a kölcsönös kártérítésről szóló tágyalásokon.– Semmiféle előrelépést nem hozott az újabb tárgyalási forduló – vélekedett kérdésünkre Hajósy Adrienne, a Duna Charta aláírója. Szerinte a sokadik szakértői csoport felállítása csak az időhúzást szolgálja. Így várhatóan nem valósul meg a kormányporgram azon pontja, miszerint a kabinet „visszaszerzi a Dunát”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.