Népesedési kilátások a világnapon

2001. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a halálozások számának tavalyi jelentős csökkenése tartósan folytatódna, akkor lényegesen mérsékelhető lenne a népességfogyás üteme Magyarországon, amelyet némi bevándorlási többlet meg is állíthatna. Ehhez elég lenne, ha a születések száma csak kismértékben emelkedne – mondta Kamarás Ferenc, a Központi Statisztikai Hiavatal főtanácsosa a népesedési világnap kapcsán.Javultak a legfontosabb demográfiai mutatók az elmúlt másfél évben: emelkedett a születések száma és csökkent a halálozásoké. A demográfusok azonban nem biztosak a kedvező folyamat tartósságában. A javulás ugyanis kismértékű volt és nem volt minden hónapban folyamatos. Ráadásul az újszülöttek számának emelkedését főként egy nagyobb létszámú, a 70-es évek születési hullámában világra jött korosztály biztosította. Az ennél fiatalabb – létszámát tekintve is kisebb – korosztályban, a 20–24 évesek körében tavaly tovább csökkent a szülések száma.Kamarás Ferenc, a Központi Statisztikai Hivatal főtanácsosa szerint esetleg egy-két év múlva lehet majd azt mondani, hogy a demográfiai folyamatok érzékelhetően javultak, bár akkor is kérdéses lesz, hogy a tendencia mennyire tartós.A főtanácsos nem a születések, inkább a halálozások tekintetében lát esélyt a javulásra. A születések jelentős mértékű emelkedését ugyanis nehéz úgy biztosítani, hogy egyre kisebb létszámú lesz az a korosztály, amelyik szülőképes korba kerül. Húsz év múlva csak kétharmadannyi 20–29 éves nőtől remélhetünk gyermeket, mint a 70-es években. Az ezer lakosra jutó élveszületések alapján az európai középmezőnyhöz tartozunk, a halandóság tekintetében viszont Európában csak tőlünk keletre rosszabbak a viszonyok. – Ahhoz, hogy a népességfogyást megállítsuk, mind a halálozások, mind a születések számánál jelentős javulásra lenne szükség – hangsúlyozta Kamarás Ferenc. Ugyanakkor az is eredmény lenne, ha valamelyikben jelentős és tartós javulás mutatkozna, miközben a másik mutató nem romlana tovább. Példaként említette, hogy ha a halálozások alakulásában tavaly elért komoly javulás tartósan folytatódnék, akkor jelentősen mérsékelhető lenne a népességfogyás üteme, amelyet a bevándorlási többlet akár meg is állíthat. Ám a halálozások számát nehéz előre jelezni, mert akár egy nagy influenzajárvány is felboríthatja a korábban elért javulást.Magyarország népessége egyébként 1980-ban érte el csúcspontját, a 10,713 millió főt. A mostani népszámlálás előzetes adatai szerint az év elején 10,197 millió fő volt az ország lélekszáma.


Az MSZP „szemfényvesztésnek” tartja a kormány családpolitikáját, mert az elmúlt három évben a családok helyzete nem javult, s a GDP-ből a családtámogatásra fordított arány szinte egyáltalán nem növekedett. Újhelyi István, a párt elnökségi tagja kijelentette: a különböző családtámogatási elemek elér-téktelendtek, a rendszert átszervezték ugyan, de az egy szűk rétegnek, a két, viszonylag jó keresővel rendelkező, többgyermekes családoknak kedvez. Bevezettek új családtámogatási elemeket is, ám a többség számára ezek hozzáférhetetlenek. Példaként említette a nagyszülőknek járó gyest, illetve a gyermekek után járó adókedvezményt, amelyet a családok egyharmada egyáltalán nem, vagy csak részben tud igénybe venni. Az MSZP kormányra kerülése esetén családbarát kormányzást ígért.Az MSZP tájékoztatóján megjelent Katona Tamás volt KSH-elnök hozzátette: nem az alacsony születésszám okozza a legnagyobb gondot – ez egyes országokban a magyarországinál is alacsonyabb –, hanem a rendkívül rossz halálozási mutatók. Strukturális válságként említette, hogy a középkorú férfiaknak alig több az esélyük arra, hogy megérjék az idős kort, mint 80 évvel ezelőtt. Szerinte ebben az egészségügy is hibás.Szemkeő Judit, a Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára a fentiekre úgy reagált, hogy az MSZP a GDP vizsgálatakor igen szűken értelmezi a családpolitikát. Mint mondta: igaz, hogy a családi pótlék nem emelkedett, de éppen a legrosszabb anyagi körülmények között élők helyzetén javított a minimálbér-emelés. Emellett olyan ösztöndíjrendszert alakítottak ki, amely lehetővé teszi, hogy egyetlen gyermeknek se kelljen lemondania a tanulás lehetőségéről anyagi okok miatt. A kibővített közmunkaprogramokkal pedig megpróbálnak minél szélesebb rétegnek lehetőséget biztosítani a munkavállalásra, akkor is, ha nem talál olyan, a képzettségének is megfelelő munkahelyet, amelynek létesítését az állam nem támogatta. Hangsúlyozta: a családpolitika nem szegénységpolitika. Azt kívánják elérni, hogy a családok helyzete a gyermekvállalással ne romoljék tovább. Nem csak a tartós segélyezéssel akarják elérni, hogy a szegénységi küszöb alatt élők helyzete javuljon. Szerinte a családpolitikának és az emberek jövőbe vetett hitének erősödése mutatkozik meg a születések számának emelkedésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.