Általános bessz a BÉT-en

Erős zuhanással zárták a keddi kereskedéseket az amerikai tőkepiacok. A befektetők hangulatára igen érzékenyen hatott a fogyasztói bizalom csökkenése, így a tőzsdei árfolyamok az üzletmenetek teljes ideje alatt veszteségben álltak. A Nasdaq Composite értéke a nyitástól zuhant, amit a makrogazdasági adatok mellett egyes vállalati hírek is „segítettek”, a technológiai mutató végül 2,48 százalékkal gyengülve került a partvonalon túlra. Negatív hír a Gateway 5000 fős elbocsátása, a Cisco Systems működési feltételeinek romlása is. Kisebb, de határozott gyengülést jelzett a Dow Jones ipari index is: a hagyományos iparágak papírjait tömörítő indikátor 1,54 százalékot mérséklődött a nap végére. Az amerikai visszahúzó erő a hét közepén előbb a délkelet-ázsiai, majd az európai börzékre is negatívan hatott, amit az USA igen gyenge, véglegesített, második negyedéves GDP-adata spékelt meg.

2001. 08. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a Conference Board gazdaságkutató az amerikai fogyasztók bizalmának csökkenését publikálta, a spekulánsok erős eladói nyomással piacra dobták a meglévő portfólióikat. A közzétett fogyasztói statisztikai adat 114,3 pontra esett vissza augusztusban a korábbi hónap 116,5 pontjáról. Elemzők a fogyasztói index gyengülése mellett felhívták a figyelmet a végleges második negyedéves GDP-adatokra, amelyek másnapra voltak várhatók.
A forgalom növekedését a fokozott értékesítési igény indokolta, így az NYSE piacán 998 millió, míg az elektronikus Nasdaq-parketten 1,434 milliárd papír cserélt gazdát. A nap vesztesei a PC-gyártók és a hálózati alkalmazásokat készítő cégek voltak. A legnagyobb beesést a Cisco Systems (–5,11 százalék), a Sun Microsystems (–6,48 százalék), a JDS Uniphase (–7,3 százalék) és a McLeodusa (–11,81 százalék) produkálta. A tőzsdezárás után jött az egyik legjelentősebb vállalati negatív hír, amely szerint a magyar piacon nem ismert, de a tengerentúlon a negyedik legnagyobb számítógépgyártó cég, a Gateway 5000 fős elbocsátást tervez, amitől 300 millió dolláros költségcsökkentést remél a társaság.
Az amerikai high-tech szektor árfolyamgyengülésének hatása a tokiói és a hongkongi börzékre is begyűrűzött. Japánban a Nikkei 225 index 1,87 százalékot, míg a volt Egyesült Királyság gyarmatának tőkepiaci mutatója 0,57 százalékot zuhant. Előbb Tokió, majd Európa érezte meg a tengerentúli hatásokat. A kontinens tőzsdéin hirtelen keletkezett eladói nyomást egyrészt a számítástechnikai cégek érezték meg, de a gyenge, a várakozásokat felülmúló második negyedéves amerikai GDP-adat is kisebb emelkedési hullámot indított. A meglepetést valójában az okozta, hogy a júliusban közzétett adat 0,7 százalékos növekedésről szól, viszont a tegnap publikált adat csak 0,2 százalékos emelkedést jelez, az elemzők azonban nulla százalékot vártak. Az első negyedévben még 1,3 százalékos volt az amerikai gazdaság éves növekedési üteme. A második negyedévi GDP-növekedésnél rosszabbat legutóbb 1993 első három hónapjában mértek, 0,1 százalékos visszaeséssel. A gazdaság lassulása a vállalati profitokat is kikezdte az idei első fél évben. A keddi GDP-jelentés szerint az amerikai vállalati szféra adózott eredménye átlagosan két százalékkal csökkent a második negyedévben az első három hónapban mért 7,8 százalékos visszaesés után.
Budapesten hétpontos csökkenéssel nyitott a BÉT árfolyamát jelző BUX, amit egy kisebb felfutás követett, de az nem tartott sokáig. A reggeltől szinte folyamatosan lefelé mozgó index kora délután némi lélegzethez jutott, de a nap végére újból meredeken zuhant, így végül 42,78 pontos csökkenéssel zárt.
A forgalom újból kétmilliárd forint körüli szintre esett, amiben a Matáv-adásvételek 668 millió forinttal vettek részt. A vezető részvények közül csak a TVK és az OTP ára nem jelzett gyengülést. A TVK 15 forinttal drágult, míg a banki papírok értéke előző szintjén zárt.
A legnagyobb veszteséget a Richter szenvedte el 325 forintos lassulásával, de negatív előjel szerepelt a BorsodChem (140 forint) és a kedvező híreket (amerikai kutatási és forgalmazói szerződés) bejelentő Egis (–20 forint) árfolyama előtt is. Lejtmenet vezérelte a távközlési és az olajipari papírok árát is. A Matáv részvényeinek utolsó értéke négy forinttal 702 forintra, míg a Mol papírjainak ára 15 forinttal 4100 forintra mérséklődött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.