Miközben a Conference Board gazdaságkutató az amerikai fogyasztók bizalmának csökkenését publikálta, a spekulánsok erős eladói nyomással piacra dobták a meglévő portfólióikat. A közzétett fogyasztói statisztikai adat 114,3 pontra esett vissza augusztusban a korábbi hónap 116,5 pontjáról. Elemzők a fogyasztói index gyengülése mellett felhívták a figyelmet a végleges második negyedéves GDP-adatokra, amelyek másnapra voltak várhatók.
A forgalom növekedését a fokozott értékesítési igény indokolta, így az NYSE piacán 998 millió, míg az elektronikus Nasdaq-parketten 1,434 milliárd papír cserélt gazdát. A nap vesztesei a PC-gyártók és a hálózati alkalmazásokat készítő cégek voltak. A legnagyobb beesést a Cisco Systems (–5,11 százalék), a Sun Microsystems (–6,48 százalék), a JDS Uniphase (–7,3 százalék) és a McLeodusa (–11,81 százalék) produkálta. A tőzsdezárás után jött az egyik legjelentősebb vállalati negatív hír, amely szerint a magyar piacon nem ismert, de a tengerentúlon a negyedik legnagyobb számítógépgyártó cég, a Gateway 5000 fős elbocsátást tervez, amitől 300 millió dolláros költségcsökkentést remél a társaság.
Az amerikai high-tech szektor árfolyamgyengülésének hatása a tokiói és a hongkongi börzékre is begyűrűzött. Japánban a Nikkei 225 index 1,87 százalékot, míg a volt Egyesült Királyság gyarmatának tőkepiaci mutatója 0,57 százalékot zuhant. Előbb Tokió, majd Európa érezte meg a tengerentúli hatásokat. A kontinens tőzsdéin hirtelen keletkezett eladói nyomást egyrészt a számítástechnikai cégek érezték meg, de a gyenge, a várakozásokat felülmúló második negyedéves amerikai GDP-adat is kisebb emelkedési hullámot indított. A meglepetést valójában az okozta, hogy a júliusban közzétett adat 0,7 százalékos növekedésről szól, viszont a tegnap publikált adat csak 0,2 százalékos emelkedést jelez, az elemzők azonban nulla százalékot vártak. Az első negyedévben még 1,3 százalékos volt az amerikai gazdaság éves növekedési üteme. A második negyedévi GDP-növekedésnél rosszabbat legutóbb 1993 első három hónapjában mértek, 0,1 százalékos visszaeséssel. A gazdaság lassulása a vállalati profitokat is kikezdte az idei első fél évben. A keddi GDP-jelentés szerint az amerikai vállalati szféra adózott eredménye átlagosan két százalékkal csökkent a második negyedévben az első három hónapban mért 7,8 százalékos visszaesés után.
Budapesten hétpontos csökkenéssel nyitott a BÉT árfolyamát jelző BUX, amit egy kisebb felfutás követett, de az nem tartott sokáig. A reggeltől szinte folyamatosan lefelé mozgó index kora délután némi lélegzethez jutott, de a nap végére újból meredeken zuhant, így végül 42,78 pontos csökkenéssel zárt.
A forgalom újból kétmilliárd forint körüli szintre esett, amiben a Matáv-adásvételek 668 millió forinttal vettek részt. A vezető részvények közül csak a TVK és az OTP ára nem jelzett gyengülést. A TVK 15 forinttal drágult, míg a banki papírok értéke előző szintjén zárt.
A legnagyobb veszteséget a Richter szenvedte el 325 forintos lassulásával, de negatív előjel szerepelt a BorsodChem (140 forint) és a kedvező híreket (amerikai kutatási és forgalmazói szerződés) bejelentő Egis (–20 forint) árfolyama előtt is. Lejtmenet vezérelte a távközlési és az olajipari papírok árát is. A Matáv részvényeinek utolsó értéke négy forinttal 702 forintra, míg a Mol papírjainak ára 15 forinttal 4100 forintra mérséklődött.
Leslie Mandoki 2024-ben is kimagasló sikereket ért el