Rossz fogyasztói árindex rossz kiskereskedelmi cégadatokkal párosul – hangoztatta egy amerikai szakértő, és valóban megjelent az első kiskereskedelmi lánc, a K-Mart (–9,34 dollár), amely profit warningot jelentett be. A K-Mart szerint a harmadik negyedéves eredményei a várakozásokat alulmúlóak lesznek, sőt az év végére tervezett gazdálkodási adatok is rosszabbak lesznek a korábban publikáltaknál. A rossz hangulatú jelentés hatására nemcsak a K-Mart, hanem a legnagyobb vetélytárs a Wal-Mart Stores (–0,25 dollár) árfolyama is lefelé mozgott.
A technológiai papírok közül érdekesen alakult a Cisco Systems (+1,7 százalék) és a Lucent Technologies (–0,45 dollár) ára. A Cisco részéről számítástechnikai eszközök iránti keresletnövekedés, míg a Lucent oldaláról az ABN Amro felminősítése jelentett változatosságot az amúgy igen sivár hangulatú üzletmenetben.
Nem követte az amerikai gyengülést a tokiói börze, így kis korrekcióval 39,39 pontos emelkedéssel zárta a hetet a Nikkei 225 index. A japán tőzsdére a mikroelektronikai cégek várható kedvező nyereségalakulásának híre hatott. Hasonlóan a Nikkeihez, az európai börzéket is külső, tengerentúli információk mozgatták. A legnagyobb kontinensbeli tőzsdéken a Cisco Systems megnyugtató bejelentése erőteljes drágulásokat okozott. Az amerikai rendszerinformatikai eszközöket gyártó cég átszervezéseket és eredményromlásokat adott ugyan közzé, de a vállalat hangsúlyozta: elbocsátások nem lesznek. A Cisco vezetői szerint lassan elül az a technológiai „vihar”, amely beárnyékolja az ágazatot, és az év végéig akár a fellendülés első jelei is megjelenhetnek a szektorban.
Az európai árakra hatott még az Európai Központi Bank (EKB) augusztus 30-ra várt kamatcsökkentése is. Elemzők szerint a Fedet követi az EKB, és 0,25 százalékos kamatvágással fog élni. A jóslatot az eurózóna gazdasági állapotával és az inflációs hatások megjelenésével magyarázták. A tőzsdékre a kedvező hírek mellett negatívan hatott a júliusi amerikai feldolgozóipari tartós termékek rendelésállománya. Az amerikai kereskedelmi minisztérium pénteken közzétett adatai szerint a múlt hónapban 0,6 százalékkal 182,02 milliárd dollárra esett a tartós termékekre nyilvántartott rendelésállomány értéke, ami a Wall Street pozitív nyitását nem befolyásolta.
A magyar parketten már pénteken a víkend hangulata uralkodott. A kereskedés igen hektikus volt, az árak többsége mérsékelt csökkenést mutatott, a forgalom alacsony volt, ezekkel a szavakkal lehet jellemezni a hét utolsó napjának üzletmenetét. A nyitáskor emelkedő, majd visszabukó BUX árfolyamát főként a Matávra, a Molra és az OTP-re adott megbízások mozgatták. A nap végén az index görbéje lefelé vette az irányt, így a napközben elért harmincpontos nyereség elolvadt, és abból csak 6,77 pontnyi maradt. A folyamatosan gyengülő forgalmi adatokat a befektetők az augusztus hónap szabadságolásaival, a hírhiánnyal magyarázták. A nap negatív meglepetését a Matáv okozta kétforintos gyengülésével, míg a pozitív hírt a Mol szolgáltatta negyvenforintos drágulásával. A Mol–Slovnaft–PKN Orlen általi esetlegesen alkotott szinergiáról a Slovnaft vezérigazgató-helyettese a Reutersnek azt mondta: „természetes módon adódnak a szinergikus megtakarítások”. A szlovák cég vezetője szerint a Mol, a Slovnaft és a PKN között kedvező folyamat alakulhat ki nemcsak a finomítói, hanem a petrolkémiai üzletágban is.
Jövő héten tárgyalják Magyar Péter mentelmi jogát az EP jogi bizottságában