Lefelé mozgott az OTP

Gyengülő forgalom és határozatlan befektetői magatartás volt jellemző a hét első amerikai tőzsdei kereskedési napjára. Az alacsony forgalom árfolyamcsökkenésekkel párosult, amit azzal lehetett magyarázni, hogy a piaci szereplők az előző pénteki megugrás után hasznot realizáltak. Bár jobbára a technológiai piacon volt mit „aratni”, de a spekulánsok a hagyományos iparágak papírjait is értékesítésre ajánlották fel. Az eladási megbízások mérsékelt mennyiségének hatására, a negatívan nyitó tőzsdei árfolyamgörbék először pozitív, majd zárásra újra veszteséges irányba haladtak. A Nasdaq Composite a nap végén 0,23 százalékkal, a Dow Jones 0,39 százalékkal esett vissza. Lassulást tapasztalhattunk a tokiói tőzsdén, viszont az európai piacok árfolyama minimális emelkedést jelzett.

2001. 08. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszaesés mellett azért még adódott néhány papír, melynek ára felfelé mozgott New Yorkban. Az egyik legérdekesebb részvény a Microsoft volt, melyről több negatív hír jelent meg, de mégis 0,42 százalékot tudott drágulni. A szoftvergyártóról az egyik rosszízű bejelentés az volt, hogy az X-box játékkonzol megjelenését elhalasztják, míg a másik – a részvények árát – befolyásoló tényező az új bírósági perújrafelvétel híre volt. Elemzők szerint a Microsoft ára a közeli napokban tovább drágulhat, akár 63 dolláros szintet is elérhet, de a társaság peres ügyének újbóli felmelegítése a későbbiekben gyengülést hozhat. Az X-box japán premierjéről a szakértők úgy nyilatkoztak, hogy az egy hónappal február végére tolt bemutatás nem végzetes, hiszen a Microsoft a 2001-es év amerikai karácsonyára koncentrál. Játékszakértők viszont pont ellenkezőleg, elkeserítőnek tartják a szoftvergyártó döntését, szerintük az amerikai játékfelvevői piac az USA-ban nagyobb, mint Japánban, de a második legnagyobb kereslet a videojátékokra Japánban van.
Drágulással zártak hétfőn a Wall Streeten jegyzett mikroelektronikai és félvezetőket gyártó cégek is, a Taiwan Semiconductor 0,25 dollárt, a Motorola 0,37 százalékot, a Texas Instruments 0,5 dollárt emelkedett. A Philadelphia Semiconductor index, mint a félvezetőket gyártó átölelő indikátor, 1,9 százalékkal emelkedett.
Tokióban is csendes napot élhettek meg kedden a tőzsdei szereplők. A Nikkei 225 index 85,61 pontot gyengült, amit részben a Toshiba átszervezésével, valamint az Infineonnal kötendő mikroelektronikai összeolvadás indukált. Bizonytalan állapotok uralták az európai börzéket, részben az euróövezet gazdaságának állapota, másrészt az amerikai hatások vezették a befektetők tőkepiaci megbízásait. Az Európai Unió pénzkínálata 6,4 százalékos év/év növekedést mutatott júliusban a júniusi 6,1 százalékot követően. – A kedvező adat esetleg kamatcsökkentés elhalasztását eredményezheti – mondta egy frankfurti bróker. A piac negyedszázalékos kamatvágást vár az ECB-től – adta hírül az Európai Központi Bank (ECB) kedden. A Reuters által megkérdezett elemzők változatlan, 6,1 százalékos rátára számítottak. Az előrejelzések 4,4 és 5,3 százalék között szóródtak. A háromhavi csúsztatott átlag így 5,9 százalékra nőtt az előző három havi 5,3 százalékos átlagról. Egyes elemzők attól tartanak, hogy az erős monetáris aggregátumnövekedés eltántorítja az ECB-t a várva várt kamatcsökkentéstől. A piac 25 bázispontos kamatvágást vár a csütörtöki üléstől. A tőzsdék zárása előtt megjelenő amerikai bizalmi index tovább gyengítette a befektetők hangulatát. A Conference Board amerikai gazdaságkutató csoport kedden közzétett adata szerint átfogó bizalmi indexük augusztusi értéke 114,3 pontra süllyedt a júliusi 116,5 pontról.
Budapesten az elmúlt napokhoz hasonló alacsony érdeklődést és érdektelen kereskedést szemlélhettek a befektetők. A forgalom 2,7 milliárd forintra emelkedett, míg a BUX értéke napközben egy helyben 6400 pont körül „topogott”. A 8 pontos veszteséggel nyitó index eleinte alig-alig mozdult el a 6400 pontos szinttől, majd kora délután egy kisebb felfutás következett, amit végül egy erős zuhanás „spékelt meg”. A BUX záráskor 6391,69 ponton, 11,08 ponttal előző értéke alatt „landolt”, amit főként a Matáv (–8 forint) és az OTP (–150 forint) gyengülése indukált. A nyertesek oldalán találhattuk viszont a BorsodChem (+135 forint), a Globus (+200 forint), a Mol (+15 forint) és a Richter (+135 forint) papírjait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.