Közel egyhetes gyengülés után a hét első napján megfordult a Nasdaq csökkenő trendje, és pozitív előjellel zárt a technológiai mutató, míg az ipari index árfolyama előző szintje alatt, 0,34 ponttal zárt. A befektetők a Nasdaq piacát azért preferálták, mert a Goldman Sachs felértékelte a csipszektort. A forgalom továbbra is egyre gyengül, ami a spekulánsok visszafogottságát mutatja. A Nasdaq volumene 1,147 millió darabra esett. Ennél is mérsékeltebb érdeklődés volt az NYSE piacán, ahol csak 846 millió darab részvény cserélt gazdát. A Nasdaq megugrását követte kedden a tokiói Nikkei 225 index növekedése és az európai piacok papírjainak drágulása is.
Nem volt váratlan a Nasdaq Composite árfolyamának emelkedése, a befektetők már hat napja vártak erre a fordulatra, és a Goldman Sachs felminősítő intézkedése meg is hozta a drágulást. Az egyetlen probléma az volt, hogy csak a mikroelektronikai és számítástechnikai részvények árának növekedése volt számottevő, így a hagyományos iparágak területén tevékenykedő vállalatok papírjaira nem hatott a felminősítő intézkedés. Olyannyira érzéketlen maradt a Dow papírjai között a Goldman bejelentése, hogy a kedvező gazdálkodási adatokat publikáló Wal Mart 2,61 százalékkal esett vissza. A kiskereskedelmi áruházlánc közleménye szerint az első fél évben két százalékkal nőtt a társaság nettó eredménye.
Nem keltett érdeklődést hétfőn az a felmérés, hogy a kockázatitőke-alapokból nyolcmilliárd dollár friss befektetést kaptak az amerikai vállalatok a második negyedévben. A 66 százalékkal csökkenő befektetési kedvet azzal magyarázzák, hogy a technológiai szektor fejlesztései veszélybe kerülhetnek.
A hétfői zuhanást követve Japánban is megfordult a trend. A Nasdaq emelkedése, valamint a csipgyártók iránti élénk érdeklődés hatására a Nikkei 225 index 3,8 százalékot emelkedett. A vezető részvényeket jegyző árfolyammutató javulásához nagyban hozzájárult a Bank of Japan (BoJ) monetáris politikája. A BoJ bejelentése szerint további pénzt pumpálnak a gazdaságba, azaz lazítják a már eddig is rendkívül laza monetáris politikát. A központi bank jelentése szerint az intézkedést azért foganatosították, hogy elejét vegyék az ismét jelentkező recesszió mélyülésének a japán gazdaságban.
Budapesten a nyitás után felfelé, majd az első félóra után már lefelé tartott a BUX görbéje. Az index a kereskedés első órájában elérte maximumát, majd az üzletmenet többi részében a hétfői záró értéke körül mozgott. A nap záró akkordját egy hirtelen zuhanás tarkította, így a börzemutató végül napi minimumán, 42,9 pontos csökkenéssel, 6539,23 ponton fejezte be az üzleti napot. A forgalom megnőtt (4,99 milliárd forint), ami főként a blue chipeknek és azon belül is a Matávra és a Molra kereskedő befektetőknek volt köszönhető. A távközlési cég részvényeit részben a Deutsche Telekom frankfurti drágulása, részben a gyorsjelentésben ismertetett gazdálkodási adatai miatt vették.
A Matáv ára a kereskedés során 746–761 forint között mozgott, végül 748 forinton zárt, ami 20 forintos emelkedésnek felelt meg. A kevés emelkedő papír közül érdemes megemlíteni a 45 forinttal javuló Egist, amely igen kedvező, a várakozásokat meghaladó féléves eredményt adott közre. A gyógyszeripari szektor „kisebbik” tagja az első fél évben 5,021 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el, ez 9,9 százalékkal több, mint a múlt év hasonló időszakában. Az Egis árfolyammozgásával ellentétesen haladt viszont a Richter (–345 forint), az OTP (–285 forint) és a BorsodChem (–150 forint). A gyorsjelentési dömpingben részt vevő kis kapitalizációjú cégek közül tegnap jelentette be eredményét néhány áramszolgáltató cég is. Az Édász Rt., a Titász Rt. publikált gazdálkodási adatai nem lettek a legjobbak. Az Édász az első fél évben 2,73 milliárd forint adózott eredményt ért el, ami 36,88 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakának adatánál. A Titász konszolidált adózott nyeresége az idén az első fél évben 79,4 millió forintot tett ki, szemben a korábbi év azonos időszakában elért 2,86 milliárd forintos nyereséggel. Itt érdemes szólni még a Pannon-Flaxról is, amely társaság konszolidált adózás utáni vesztesége az első fél évben 449 millió forint volt, szemben a tavalyi év azonos időszakában elért 44 millió forintos nyereségével.
Bombariadó miatt üzletközpontokat kellett kiüríteni Székesfehérváron