Összefogással a világörökségért

Az államnak, a fővárosnak és az érintett kerületeknek anyagilag is támogatniuk kell a világörökség részévé nyilvánított városrészeket, amelyek átfogó kezelése nemzeti kérdés – nyilatkozta lapunknak Farkas György, Budapest VI. kerületének polgármestere, aki bízik abban, hogy egy év múlva az Andrássy utat is e körbe sorolják. A fideszes politikus szándéka szerint az önkormányzat – a fővárosban elsőként – még az idén megteremti a tiszta és kutyapiszokmentes kerületet.

2001. 08. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Terézváros nagyon nagy lehetőség és kihívás előtt áll, ha az Andrássy utat jövőre a világörökség részévé nyilvánítják. Az UNESCO világörökség-bizottsága 2002 júniusában Magyarországon rendezi aktuális konferenciáját, s két évig hazánk adja majd a soros elnöki pozíciót is – mondta Farkas György polgármester. A VI. kerület a társönkormányzatokkal benyújtotta pályázatát, és elképzeléseik szerint az Andrássy út a Hősök teréhez, a Városligethez, a zsinagóganegyedhez, illetve a földalatti területéhez kapcsolódva a Duna-parttal és a Várnegyeddel együtt alkotná az egységes világörökségi területet.
Egyetértő kerületek
A tervet a Belváros, Erzsébetváros és Zugló különféle pártállású polgármesterei és testületei egyöntetűen támogatták. Egy közösen kiadott szándéknyilatkozatban vállalták, hogy a sikeres pályázathoz szükséges dokumentációt előteremtik, és összhangba hozzák a területtel összefüggő helyi rendeleteket is.
Farkas szerint az illetékesek korábban nem törődtek átfogóan a már meglévő világörökségi városrészekkel. Készíteni kell egy úgynevezett kezelési tervet, amelyben az érintett terület „gazdája” leírja a jövőbeli rendszeres teendőket. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ahol kell, szigorítanak, és csak olyan engedélyeket adnak ki, amelyek megfelelnek a világörökségi alapelveknek, vigyáznak a házak homlokzati arculatának megőrzésére a régi és az új épületeknél egyaránt. A terézvárosi polgármesteri hivatalban külön felelőse, referense van az Andrássy útnak, s ez külföldön is példa nélküli a világörökségi címmel bíró városokban és településeken.
Forgalmi gondok
– Eltökélt vagyok abban, hogy „gatyába rázzuk” az egész területet. Nem lehet egy „lehervadt” városrészt felmutatni, hogy tessék: ezt őrizzük meg a világnak. Erre tehát komoly pénzeket kell mozgósítania a kerületnek, a fővárosnak és az államnak is. Ha megindul a fejlődés, az ügynek meg lehet nyerni az itt működő cégeket, bankokat és más tőkeerős befektetőket. Jelenleg már az is nagy eredmény lenne, ha az ingatlanok tulajdonosai vállalnák saját homlokzatuk teljes felújítását, továbbá ügyelnének a reklámtáblák környezetbe illeszkedő elhelyezésére, akár az épületek melletti közterületek folyamatos rendben tartására – emelte ki a polgármester, aki szerint a nagy gépjárműforgalom következtében jobban romlik az épületek állaga, nehezebb megőrizni az utat szegélyező fákat és bokrokat, és gondot okoz a parkolás is ebben a történelmi városrészben. – Tízezer parkolóhely van a Műcsarnok mögött, a volt Felvonulási tér szakaszán. Aki ide akar jönni, az álljon le ott, és sétáljon, az átmenő forgalom pedig válasszon más útvonalat – tette hozzá. Ehhez az egész kerületben meg kell oldani a parkolást. Néhány szervezet tiltakozik ugyan az önkormányzat mélygarázs-építési tervei ellen. Ugyanakkor érveik, amelyek szerint a parkolók építése forgalomvonzó, már rég nem állják meg a helyüket. A kerületben jelenleg kevesebb parkolóhely van, mint ahány gépkocsi-tulajdonos, nem beszélve az itt dolgozókról és az ügyeiket itt intézőkről. Ragaszkodni kell minden védendő hasznos zöld területhez. Például a Jókai téren is kiváltanánk az elöregedett fákat. A Liszt Ferenc téren pedig a tervezett mélygarázs fölé parkosított rész kerülne szökőkutakkal és csobogókkal, és „ládás” helyett valódi fákkal. A Nagymező utca alatt létesülő nagy föld alatti parkoló esetében megszűnne a gépjármű-közlekedés, s csak a troli járhatna majd. Tervezik a Vörösmarty utca fásítását, s a Király utca átépítését is hasonlóképpen képzelik el. Az önkormányzat a VII. kerülettel közösen rendelte meg a kiviteli terveket, hiszen az utcát nem lehet kettészakítani.
Takarítás és ellenőrzés
Farkas György a köztisztaság megteremtését tartja a kerület másik nagy céljának. – Létrehoztuk a Terézvárosi Köztisztasági Tanácsot, amelybe meghívtunk civil szervezeteket, önkormányzati képviselőket és a munkában részt vevő szakcégek illetékeseit. A kerületet nyolc részre felosztva, május közepétől fokozott köztisztasági munkának és ellenőrzésnek már most pozitív a visszhangja. Mindezt nem csupán egyszeri akciónak szánjuk, hanem a nyolc kerületrész közül egyben mindig folyamatos lesz. Az önkormányzat saját állományú közterület-felügyelői eleinte csak szórólapot adnak át a parkolás szabályai ellen vétőknek, a szemetelőknek, a járdatakarítást elmulasztó társasházi közös képviselőknek, a gondatlan kutyatartóknak, a kihajló faágak levágását elmulasztó tulajdonosoknak. Kétszeri takarítás, vagyis tizenhat hét múltán – októbertől – a figyelmeztetés időszaka következik. A zónákban ezek után is folyamatos lesz a takarítás, azonban az ellenőrzéseket szúrópróbaszerűen az egész kerületben bevezetjük. Akkor már nem lesz türelem, nem lesz átmenet, minden vétkezőt keményen megbüntetünk.
– A szabálytalanul tartott kutyákat a gyepmester elkobozhatja majd. A gondatlan gazdákat saját kutyáikon keresztül lehet megfogni, hiszen senki nem örül, ha ebe az Illatos úton végzi. Az ellenőrzéseknél és az igazoltatásoknál (póráz, szájkosár, oltási papírok) a rendőrség munkájára is számítunk. A kutyapiszok ügyében nagyot léphetünk előre, ha az állattartók igénybe veszik az ingyenes zsákokat. Nálam mindig van ilyen, s ha az utcán menve egy nagydolgát a járda közepére végző kutyát látok, akkor a gazdájának személyesen átadok egy ilyen kis ügyes, lapátos zacskót – fűzte hozzá a polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.