Simon Peresz: Nincs katonai megoldás

„A közel-keleti helyzetnek nincs katonai megoldása. Csak politikai úton lehet eredményt elérni” – nyilatkozta Simon Peresz izraeli külügyminiszter és miniszterelnök-helyettes Budapesten, amikor magyar kollégája, Martonyi János meghívására hazánkba látogatott.

2001. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban a Közel-Keleten kialakult helyzetről volt szó a két külügyminiszter beszélgetésén. Martonyi János ugyanakkor kiemelte a mély rokonszenvet a két ország lakosai között. Mind kulturális, mind kereskedelmi téren fejlődnek kapcsolataink. A kimutatások szerint tavaly 1,2 milliárd dollár értékben fektettek be izraeliek Magyarországon. Bár hazánknak nincs ilyen szintű kereskedelmi befolyása Izraelben, a zsidó államban több mint kétszázezer magyar származású ember él. Ez pedig egyfajta kapocs lehet az öreg kontinens és a Közel-Kelet között.
Simon Peresz kifejtette: a Közel-Kelet számára áhított cél, hogy egy nap „Budapestté” válhasson az ottani konfliktus, azaz olyan ellenségeskedés legyen csak a népek között, mint Buda és Pest között. Az izraeli diplomácia vezetője hazánkban is szólt a nemzetközi terrorizmus megfékezésének szükségességéről.
Bár Arafat ez idő tájt éppen Kínában tartózkodik, a palesztin és az izraeli fél a közeljövőben tető alá hozhat egy találkozót. Az MTI kérdésére, miszerint mi az álláspontja arról, hogy a főügyészség bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást a MIÉP képviselőjének a Fradi eladása kapcsán tett nyilatkozata ügyében, Peresz úgy vélte, ebben az ügyben ő nem tud semmit tenni. Ez a probléma Magyarország ügye, nem Izraelé. Az antiszemitizmus méreg, és tovaterjedését meg kell akadályozni, de úgy látja, a magyar kormány mindent megtesz ennek érdekében.
Európáról szólva Peresz kijelentette: a Közel-Kelet kinyújtott keze, meghosszabbítása az öreg kontinensnek. Minden, ami érinti ezt a térséget, hat Európára is, és ez viszont is igaz. Az európai– amerikai viszony szerencsére nagyon jó, ezért közösen dolgozhatnak a probléma rendezésén. Martonyi János úgy vélte, a magyar diplomácia már egy ideje felfedezte a Közel-Kelet jelentőségét térségünkre nézve, ezért már régen kialakítottuk álláspontunkat ezzel kapcsolatban.
Mivel Magyarország mindkét féllel, a palesztinokkal és az izraeliekkel is remek kapcsolatokat ápol, mindenben segítségükre leszünk, hogy sikerüljön stabilizálni a térséget és befejezni a vérontást. Ez viszont nem azt jelenti, hogy országunk közvetítői szerepet vállalna, ez a nálunk sokkal nagyobb világpolitikai szereplők feladata – hangsúlyozta Martonyi János. Az izraeli külügyminisztert fogadta Mádl Ferenc államfő és Orbán Viktor is.
A megbeszélés után Simon Peresz a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadást a békefolyamatról. Kiemelte, hogy mivel a jó kapcsolat sokkal erősebb, mint a legjobb kerítés, Izrael nem győzni akar a háborúban, hanem jó partneri viszonyt akar kialakítani. Peresz szerint a palesztinok hibáztak, amikor visszautasították az önálló állam megalakítását célzó határozatokat. Peresz úgy véli, azért történhetett ez, mert a palesztinok nem nemzetet alkotnak, inkább a forradalmi lelkület tartja őket egybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.