A kormány 3,7 milliárd forintos plusztámogatást biztosít sportcélokra – erről tegnap a Népstadionban tartott ülésén döntött a kabinet. Orbán Viktor miniszterelnök az ülést követően kijelentette: példátlan egyetértés alakult ki azzal kapcsolatban, hogy teljes körű kormánygarancia mellett Budapestnek pályáznia kellene a 2012-es olimpia megrendezésére. Eldőlt az is, hogy a Budapest Sportcsarnok újjáépítése során az aréna mellett egy ezer gépkocsit befogadó parkolóház épül, amelyet hat méter magasan egy vízfelületekkel és növényzettel tarkított, harmincezer négyzetméternyi tér fed majd le. A sporttal összefüggő kérdéseken kívül a kormány határozott arról is, hogy a macedóniai NATO-misszióba Magyarország negyvenegy polgári alkalmazottat küld, akik a fegyver- és lőszermentesítésben vesznek majd részt.
A miniszterelnök a BS újjáépítésével kapcsolatban elmondta: a csarnok a Parlament után Magyarország legnagyobb középülete lesz, s így az építkezés Budapest legnagyobb fejlesztése is. A kormányülés résztvevői egyetértettek abban, hogy a beruházást ki kell bővíteni, s a csarnok mellett egy közteret kell kialakítani. Ennek pluszköltsége mintegy 4-5 milliárd forint. A BS-t és a mellé épülő teret legkésőbb 2002 decemberében adják át.
A kormányülésen részt vett Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere is, aki felvetette, hogy az olimpiai pályázatról népszavazást kellene tartani. A jelenlévők úgy döntöttek, hogy az Olimpiai Pályázat Előkészítő Bizottság (OPEB) vitassa meg a javaslatot, s aztán véleményét terjessze a kormány elé. Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter elmondta: a kormány mintegy 3,7 milliárd forintos plusztámogatás odaítéléséről döntött a magyar sport javára, aktuális célok megvalósítására. Ebből 1,1 milliárd jut az utánpótlás-neve-lésre, a Nemzeti Sportszövetségek, a Magyar Olimpiai Bizottság, az olimpai műhelyek és a nagy világversenyek szervezői pedig összesen egymilliárd forintban részesülnek. 620 millió forint jut az olimpiai pályázathoz szükséges megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, valamint az OPEB költségeire. Egy nemzetközi akkreditációval rendelkező doppinglabort is létrehoznának Budapesten, amelyre 800 millió forintot szánnak. A 2008-as labdarúgó Eb pályázatához 250 milliós támogatást nyújt a kormány, s egyben támogatásáról biztosította a Magyar Labdarúgó-szövetséget, hogy egyedül pályázzon a sportesemény megrendezésére.
Döntés született az Országos Sportegészségügyi Intézet, közismert nevén a sportkórház rekonstrukciójáról is. A korábban tervezett kétütemű rekonstrukció helyett egy ütemben, 2004-ig épül újjá.
Borókai Gábor kormányszóvivő elmondta: a sporttal kapcsolatos témák mellett az ülésen döntés született arról, hogy Magyarország nem küld katonákat Macedóniába. A NATO-misszióba a Honvédelmi Minisztérium két részvénytársaságának 41 polgári alkalmazottja vesz majd részt. Emellett elfogadott a kormány egy úgynevezett millenniumi kormányhatározatot is, amely a millenniummal kapcsolatban megkezdett programokat összegzi.
Demszky elvben támogatja az olimpia megrendezését. Meggyőződésem, hogy Budapest számára előnyös az olimpia megrendezése, ám már jövőre el kell kezdeni az infrastrukturális fejlesztéseket, valamint az Országgyűlésnek még ősszel törvényt kellene hoznia a sporteseményről – jelentette ki Demszky Gábor, miután részt vett a kormányülésen. A főpolgármester szerint a 2012-es olimpiai szándék csak úgy vehető komolyan, ha arról a magyar társadalom is kifejezi véleményét egy ügydöntő népszavazás formájában. – 2004-ig be kell fejezni az olimpiai pályázat előkészítési munkálatait, amelynek része egy megvalósíthatósági tanulmány. Jó lenne, ha a pályázatot már az idén kiírná a kormány – hangsúlyozta a főpolgármester. Közölte: az olimpiai pályázatot előkészítő bizottságba – amelynek őt választották társelnökévé – a fővárosi önkormányzat a közgyűlés jóváhagyását követően Ajkai Zoltán szocialista fővárosi képviselőt jelöli tagként. (P. G.)
Eltűnt egy 12 éves gyerek Budapesten