Új tulajdonosé a csepeli erőmű

Mayer György
2001. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a rendszerváltozás óta megpróbált betörni a magyar energiapiacra az amerikai NRG Energy INC, ám csak most járt sikerrel, amikor megvásárolta a PowerGentől a csepeli erőművet. A cégcsoport vezetői további terjeszkedést fontolgatnak a régióban.Az amerikai, minneapolisi székhelyű NRG Energy INC tulajdonába került a Csepeli Áramtermelő Rt. és a Csepeli Erőmű Rt., ezzel a cégcsoport energiatermelő kapacitása meghaladja a 22 ezer megawattot – jelentette be tegnap Budapesten Dave Peterson, az NRG elnök-vezérigazgatója.Mint elmondta: az NRG június 29-én vásárolta meg a PowerGen- csoporttól a magyarországi energetikai érdekeltségeit. Az 1989-ben alapított NRG a szerződés aláírásával jutott a 389 megawatt villamos energiát termelő Csepel II. Erőműhöz, amely az áramtermelés mellett 118 megawatt hőenergiát is előállít. Az NRG már a 90-es évek elején megpróbált Magyarországra betörni, ám akkor nem jártak sikerrel. A Csepeli Erőmű megvásárlásával a cégcsoport számára megteremtődött a magyarországi piacra lépés lehetősége.Dave Peterson kiemelte: a cégcsoport az Európai Fejlesztési Bankkal közösen további magyarországi befektetéseken gondolkozik, több céggel tárgyalnak, ám konkrétumokról még nem beszélhet. A Csepeli Erőmű nagyon modern, hatékony, gáztüzelésű erőmű, amely a legszigorúbb környezetvédelmi előírásoknak is megfelel. A Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-vel 25 éves, hosszú távú áramvásárlási szerződése van, valamint a Mol Rt.-vel húszéves gázvásárlási szerződést kötött, és ugyancsak húszéves szerződéssel biztosítják a Főtáv Rt. részére a hőenergiát. Ezek a szerződések garanciát nyújtanak az erőmű hoszszú távú és gazdaságos működtetésére.Az elnök-vezérigazgató jelezte azt is, hogy a cégcsoport terveiben kiemelt szerepet szánnak Magyarországnak és Csehországnak, valamint további háromezer megawattnyi energiatermelő beruházást terveznek Észtországban is. Emellett részt kívánnak venni a lengyel és a szlovák energiaszektor privatizálásában, valamint érdeklődnek a Balkán energiapiaca iránt is .Dave Peterson a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, hogy ismerik a magyarországi energiapiacot, tisztában vannak a törvényi szabályozás bizonytalanságaival, ennek ellenére hosszú távú együttműködésre törekszenek az energiapiac szereplőivel. Az MVM-mel kötött hosszú távú szerződés garanciát nyújt a gazdaságos és kölcsönösen előnyös működésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.