USA: kamatcsökkentés?

Fordulatokban gyér, viszont annál érdekesebb tőzsdei hetet tudhatunk magunk mögött. A tőkepiacokról érkező negatív hangú elemzések és a gyenge makrogazdasági adatok borzolták a befektetők hangulatát. A hét közepén ismertetett Beige Book az USA gazdaságáról olyan képet fest, amely azt jelzi, hogy az augusztus 21-i Fed-ülésen Greenspan kamatot fog vágni. A tőzsdékre azonban nagyobb hatással bírt a Deutsche Bank keddi elemzése, ami a Deutsche Telekom (DT) papírjait 31 eurós árig vételre ajánlja. A szakértői vélemény még nem lett volna drámai, ha a következő napon a bank nem dob a piacra 1,04 milliárd euró névértékű Deutsche Telekom-papírt. A DT-papírok elherdálása a Matávon keresztül a budapesti tőzsdére is beszűrődött, így a hazai távközlési cég árfolyama péntekre a kibocsátási ár alá esett.

2001. 08. 13. 15:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő

Alacsony forgalommal és közel százpontos visszaeséssel zárta a múlt hét első kereskedési napját a Budapesti Értéktőzsde. A tőzsde vezető részvényeit jegyző BUX az álmos üzleti napon 97,88 pontos csökkenést szenvedett el, amit egyrészt a befektetők távolmaradásának, másrészt a blue chipek árfolyamesésének volt köszönhető. A piacon jelenlévő spekulánsok hírekre „vadásztak”, de csak a kereskedés vége felé jelent meg az OTP-t felminősítő Moody’s-jelentés, így addig csak csipegették a részvényeket. A 3,15 milliárd forintos üzletmenetben a legnagyobb gyengülést a Richter szenvedte el, amit az OTP és a Matáv követett. A gyógyszergyári papírok kétszázmillió forintot meghaladó adásvételi volumen után 3,22 százalékkal lettek olcsóbbak. Az OTP törzsrészvényei a legkeresettebbek voltak a hétfői napon, de áruk a nagyszámú érdeklődők ellenére 2,06 százalékkal esett vissza. Az OTP forgalmi eredményének megugrását főként a kereskedés végén érkező hitelbesorolási javító hír mozgatta meg. A Moody’s Investors Service a korábbi „Baa1”-ről „A3”-ra módosította az OTP Bank hosszú távú betéti besorolását, mely megegyezik a szuverén magyar devizaadósság ratringjével.

Kedd

Mérsékelt korrekció minden szinten, ezzel a két szóval lehetne jellemezni a keddi nap hazai tőzsdei kereskedését. A forgalom egymilliárd forinttal haladta meg az előző napit, míg a BUX értéke 5,37 pontos emelkedéssel, 6623,58 ponton zárt. Az erőtlen drágulási kísérletet a Matáv részvényei „torpedózták” meg. A távközlési cég részvényeinek árát nemzetközi telekommunikációs társaságokat érintő hírek nyomták lefelé, melyek igen erőteljesen hatottak a BUX árfolyamára is. A Matáv-papírok ára napközben 733 forintra süllyedtek, amit az elemzők az amerikai és nyugat-európai távközlés visszaesésével magyaráztak. A Matáv ára a tőzsdei kereskedés során végül 757 forinton (–0,92 százalék) zárt. A távközlési papírok mellett viszont a Mol és a Richter ára emelkedett. Az olajipari cég részvényei 0,6 százalékkal, míg a gyógyszergyári papírok ára 0,9 százalékkal lett jobb, mint az előző napon. Az OTP hétfői befektetői kissé csalódottak lehettek, hiszen a banki részvények árát a napon belüli spekuláció nyomta le, és végül árfolyamváltozás nélkül kerültek ki a teremből. A vegyipari papírok a keddet emelkedéssel zárták, a BorsodChem 0,1 százalékkal, míg a TVK 1,6 százalékkal erősödött. A gyorsjelentési időszak elején a Pannonplast publikálta fél- éves eredményeit, melyek a várakozásokat ugyan nem érték el, de jók lettek. Az elemzői jóslatokat alulmúló gazdálkodási adatok miatt a Pannonplast papírjait 2,44 százalékkal gyengítették a tőkepiac szereplői.

Szerda

A forgalom tovább nőtt, de a keddi emelkedési trend megszakadt, és nagyrészt lefelé mozgott a BUX görbéje. A hét közepén a Matáv árfolyamesése volt a legszembetűnőbb, amit a Deutsche Telekom papírjainak zuhanása, illetve a piacra „öntött” 1,04 milliárd euró névértékű DT-papír okozott. A magyar tőzsdemutató 46,46 pontot gyengülve végül 6577,12 ponton zárta az üzleti napot. A forgalom 5,4 milliárd forintra emelkedett, amit a BorsodChemre (+0,81 százalék) kötött 2,1 milliárd forintnyi adásvétel indukált. A vegyipari cég papírjai mellett még a Richter tudott javulást felmutatni, bár a gyógyszergyártó részvényei kisebb forgalom mellett drágultak, de még így is a nap egyik kiemelkedő teljesítményét nyújtották 1,3 százalékos növekedésükkel. A már említett Matáv, valamint a Mol és az OTP a vesztes térfelet „erősítették”, a távközlési részvények 2,53 százalékkal, az olajipari papírok 0,57 százalékkal, míg a banki törzsrészvények 1,32 százalékkal lettek olcsóbbak. A nap meglepetését a Humet felfüggesztett kereskedése okozta. A BÉT titkárságának vezetője saját hatáskörében intézkedett úgy, hogy a Humet részvényeit kora délutántól felfüggeszti, mivel arról kaptak információt, hogy a társaság elnök-vezérigazgatója lemondott vezérigazgatói posztjáról.

Csütörtök

Tovább esett a BUX értéke a hét utolsó előtti kereskedési napján. A forgalom mérője záráskor 4,4 milliárd forintot jelzett, mely alacsony adásvételi volumen párosult a tőzsdemutató 54,83 pontos csökkenésével. A legnagyobb eróziós hatást a Matáv és az Egis okozta. A távközlési papírokban a korábbi napok gyengítő hatása érződött még, így a Matáv részvényei először 706 forintig zuhantak, majd 714 forinton fejezték be a kereskedést, ami 2,33 százalékos veszteséget jelentett. A gyógyszergyári szektorból az Egis 2,7 százalékkal gyengült, míg a Richter a csökkenő trenddel szemben haladva, 0,55 százalékot drágult. Minimális drágulást mutatott még a Mol (+0,12 százalék), a TVK (+0,48 százalék) és a Graphisoft (+0,72 százalék). A Graphisoft ára annak ellenére emelkedett, hogy a társaság féléves nettó eredménye a korábbi év hasonló időszakához mérve 98 százalékkal alacsonyabb lett. A nagyobb kapitalizációjú OTP 1,6 százalékkal esett vissza.

Péntek

A héten már megszokott mérsékletes csökkenéssel fejeződött be a pénteki nap is. A forgalom a hétvége közeledtével visszaesett (3,15 milliárd forint), míg a BUX görbéje az alacsony forgalom hatására 0,36 százalékkal, 6498,75 pontra esett vissza. A nap vesztesei a vezető részvények lettek, ezek közül is a Matáv vitte a prímet. A távközlési papírok ára nem tudott kilábalni a héten kezdődött komolyabb eróziós hatásból, és a hét utolsó kereskedési napján tovább zuhant, így a 703–726 forint közötti ingázás után 705 forinton zárt, ami 1,26 százalékos gyengülésnek felelt meg. A lassulók között találhattuk még a 0,46 százalékkal csökkenő árú Molt, a 4,28 százalékkal zuhanó Graboplastot és a 0,56 százalékkal olcsóbbá váló Antenna Hungáriát. A befektetők távolmaradását mi sem mutatta jobban, hogy a Richter és a BorsodChem ára változatlan szinten fejezte be a kereskedést, viszont az OTP 0,27 százalékot, a TVK 1,92 százalékot emelkedett. Az OTP árára vélhetően pozitív hatást fejtett ki a CD Hungary Rt. megvásárlása is. A befektetői hangulatot ellenben nem segítette a Synergon gyorsjelentése, amiből kitűnik, hogy a társaság 2001. első fél évében 525,9 millió forint adózás utáni veszteséget ért el, szemben az egy évvel korábbi, 155,4 millió forint nyereséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.